• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • William Stadden

  Przeczytaj także...
  Somerset (IPA /ˈsʌmɚˌsɛt/) – hrabstwo niemetropolitalne w południowo-zachodniej Anglii, składające się z pięciu dystryktów, a jako hrabstwo ceremonialne obejmujące dodatkowo dwie jednolite jednostki administracyjne. Ośrodkiem administracyjnym jest Taunton.Reprezentacja Anglii w rugby mężczyzn – zespół rugby union, biorący udział w imieniu Anglii w meczach i sportowych imprezach międzynarodowych, powoływany przez selekcjonera, w którym mogą występować wyłącznie zawodnicy posiadający obywatelstwo tego kraju, mieszkający w nim, bądź kwalifikujący się ze względu na pochodzenie rodziców lub dziadków. Za jego funkcjonowanie odpowiedzialny jest Związek Rugby. Drużyna występuje w Pucharze Sześciu Narodów. Stadionem macierzystym reprezentacji jest położony w południowo-zachodnim Londynie Twickenham o pojemności 82 000 widzów.
  Home Nations Championship 1890 były ósmą edycją tego turnieju. Do gry po dwuletniej przerwie powróciła Anglia. Mecze rozgrywano od 1 lutego do 15 marca 1890. Tytułu z powodzeniem broniła Szkocja, a ex aequo z nią zwyciężyła Anglia.

  William Stadden (ur. 15 listopada 1861 w Somerset, zm. 28 grudnia 1906 w Dewsbury) – walijski rugbysta, reprezentant kraju.

  Związany był z klubem Cardiff RFC, w którego barwach wystąpił 86 razy w sezonach 1882/83–1885/86 zdobywając czternaście przyłożeń. Następnie grał dla Dewsbury oraz hrabstwa Yorkshire.

  W latach 1884–1890 rozegrał osiem spotkań dla walijskiej reprezentacji, w Home Nations Championship 1890 zdobywając jedyne punkty, które dały pierwsze w historii zwycięstwo nad Anglikami.

  Rugby union (pot. rugby) – zespołowa gra między dwiema piętnastoosobowymi drużynami, polegająca na podawaniu owalnej piłki ręką lub nogą, przy czym podania ręką do przodu są zabronione; punkty zdobywa się za przyłożenie piłki na polu punktowym przeciwnika (5 punktów), za celny strzał (tzw. drop, drop kick) na bramkę w kształcie litery H, z poprzeczką umieszczoną na wysokości 3 metrów, ponad którą piłka musi być przerzucona (3 punkty). Po przyłożeniu następuje tzw. podwyższenie (skuteczne jest warte 2 punkty); piłkę ustawia się na podstawce (kiedyś usypywano górkę z piasku) na linii prostopadłej do linii końcowej boiska i przebiegającej przez miejsce w którym wykonano przyłożenie, ale w dowolnej odległości od słupów – z tego miejsca kopacz musi trafić w bramkę ponad poprzeczką.Reprezentacja Walii w rugby mężczyzn – zespół rugby union, reprezentujący Walię w meczach i sportowych imprezach międzynarodowych, powoływany przez selekcjonera. Za jego funkcjonowanie odpowiedzialny jest Walijski Związek Rugby. Drużyna występuje w Pucharze Sześciu Narodów.

  W Boże Narodzenie 1906 roku udusił żonę i usiłował popełnić samobójstwo. Zmarł trzy dni później.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • William Stadden @ espnscrum.com (ang.). espnscrum.com. [dostęp 2015-01-01].
 • William Stadden @ wru.co.uk (ang.). wru.co.uk. [dostęp 2015-01-01].
 • William Stadden @ cardiffrfc.com (ang.). cardiffrfc.com. [dostęp 2015-01-01].
 • The gory life and grisly death of Welsh rugby's 'first great star' (ang.). walesonline.co.uk. [dostęp 2015-01-01].
 • A Brief History of the Welsh Rugby Union (ang.). wru.co.uk. [dostęp 2015-01-01].
 • Dewsbury, miasto w północnej Anglii (Wielka Brytania), w hrabstwie West Yorkshire. Miasto zamieszkuje około 54000 mieszkańców.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.