• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • William Shomali

  Przeczytaj także...
  Teologia (gr. θεος, theos, „Bóg”, + λογος, logos, „nauka”) – dyscyplina wiedzy posługująca się metodami filozoficznymi w wyjaśnianiu świata w jego relacji do Boga. Klasycznie uznawana za dziedzinę naukową, także w Polsce znajduje się na liście dziedzin naukowych, ustalonej przez Centralną Komisję do Spraw Stopni i Tytułów. Stanowi metodyczne studium prawd religijnych objawionych przez Boga, w myśl maksymy (łac.) fides quaerens intellectum – wiara szukająca zrozumienia. Współcześnie zasadność uznawania pytań o Boga za naukowe jest kwestionowana. Według części autorów teologia nie spełnia współczesnych wymagań stawianych nauce, chociażby poprzez brak weryfikowalności stawianych przez nią hipotez oraz oparcie na dogmatach jako punkcie wyjściowym swoich rozważań zamiast na metodzie naukowej, czy paradygmatach naukowych. Polemikę z tymi zarzutami przedstawił m.in. papież Benedykt XVI w Wykładzie ratyzbońskim.Łaciński Patriarchat Jerozolimy (łac. Patriarchatus Hierosolymitanus Latinorum, arb. كنيسة اللاتين في القدس, heb. הפטריארכיה הלטינית) - rzymskokatolicki patriarchat ze stolicą w Jerozolimie. Nie wchodzi w skład żadnej metropolii.
  Kościół katolicki – największa na świecie chrześcijańska wspólnota wyznaniowa, głosząca zasady wiary i życia określane mianem katolicyzmu. Kościół katolicki jest jednym z trzech głównych nurtów chrześcijaństwa, obok Cerkwi prawosławnej i Kościołów protestanckich.

  William Hanna Shomali (ur. 15 maja 1950 w Beit Sahour w Autonomii Palestyńskiej) – katolicki biskup pomocniczy łacińskiego patriarchy Jerozolimy.

  Biografia[]

  Biskup Shomali urodził się w Beit Sahour pod Betlejem 15 maja 1950. Mając jedenaście lat wstąpił do Niższego Seminarium Patriarchalnego w Bejt Dżali (Beit Jala) koło Betlejem. W 1972 ukończył studia filozoficzno-teologiczne i przyjął święcenia kapłańskie. Następnie pracował jako duszpasterz w Zarqa i w Shatana w Jordanii. Po ukończeniu studiów filologicznych na Yarmouk University w Irbidzie został nauczycielem i dyrektorem w Niższym Seminarium Duchownym w Bejt Dżali. W 1989 obronił doktorat z liturgiki na Papieskim Instytucie Liturgicznym św. Anselma w Rzymie. Po powrocie do ojczyzny został wykładowcą i wicerektorem Wyższego Seminarium Duchownego Łacińskiego Patriarchatu Jerozolimskiego w Bejt Dżali. Od 1998 pełnił urząd głównego ekonoma patriarchatu, w 2005 został rektorem seminarium, zaś w 2009 kanclerzem kurii. Papież Benedykt XVI nominował ks. Shomalę 31 marca 2010 biskupem pomocniczym łacińskiego patriarchy Jerozolimy. Konsekracja biskupia miała miejsce 27 maja 2010 w kościele franciszkanów pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Betlejem. Głównym konsekratorem był abp Fouad Twal, pomocniczymi konsekratorami biskupi Salim Sayegh z Jordanii i Giacinto-Boulos Marcuzzo z Nazaretu.

  Papież (Ojciec Święty) (łac. Summus Pontifex, od staroż. Pontifex Maximus; wł. papa, gr. pappas; forma funkcjonująca w języku polskim pochodzi od czeskiego papež) – biskup Rzymu, zwierzchnik Kościoła katolickiego, głowa Stolicy Apostolskiej oraz Suweren Państwa Miasto Watykan. Obecnym papieżem jest Franciszek.Sakrament święceń, święcenia kapłańskie, kapłaństwo, święcenia – sakrament w Kościele katolickim, także Kościołach prawosławnych, anglikańskich i starokatolickich, który nadaje władzę uświęcania, tj. udzielania innych sakramentów.

  Sukcesja apostolska[]

  Przypisy

  Linki zewnętrzne[]

 • Zapis z konsekracji biskupa W. H. Shomali
 • Biogram na catholic-hierarchy.org
 • Sakra − święcenia duchowne w kościołach chrześcijańskich, najczęściej dotyczy święceń biskupich. Niegdyś sakrę nadawano nowo wybranym królom, w formie namaszczenia na stanowisko.Fouad Twal, arab. فؤاد طوال (ur. 23 października 1940 w Madabie w Jordanii) – katolicki arcybiskup, łaciński patriarcha Jerozolimy, Wielki Kanclerz Uniwersytetu w Betlejem.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Jordania (الأردن Al-Urdunn, pełna nazwa: Haszymidzkie Królestwo Jordanii, المملكة الأردنية الهاشمية Al-Mamlaka al-Urdunnijja al-Haszimijja) – arabska monarchia konstytucyjna na Bliskim Wschodzie.
  Kuria to zespół kolegialnych urzędników duchownych; ogół instytucji zarządzających Kościołem na czele z biskupem lub papieżem.
  Biskup (łac. episcopus z gr. ἐπίσκοπος episkopos: nadzorca, opiekun) – w Kościołach chrześcijańskich duchowny o najwyższych święceniach. Urząd kościelny w Kościele katolickim i w kościołach prawosławnych uznawany za najwyższy stopień sakramentu kapłaństwa.
  Filozofia (gr. φιλοσοφία – umiłowanie mądrości) – rozważania na temat podstawowych problemów takich jak np. istnienie, umysł, poznanie, wartości, język.
  Język arabski należy do rodziny języków semickich, w której zaliczany jest do grupy języków południowo-zachodnich według klasycznego podziału, bądź grupy języków zachodnich, centralnych według podziału Hetzrona i Voigta. Zapisywany jest alfabetycznym pismem arabskim, typu abdżad, od strony prawej do lewej.
  Irbid – miasto w północnej Jordanii, w pobliżu granicy z Syrią, ośrodek administracyjny muhafazy Irbid, położone ok. 29 km na południowy wschód od Jeziora Galilejskiego. Około 168 tys. mieszkańców. Trzecie co do wielkosci miasto kraju.
  Giacinto-Boulos Marcuzzo (ur. 24 kwietnia 1945 w San Polo di Piave we Włoszech) – katolicki biskup pomocniczy łacińskiego patriarchy Jerozolimy, rezydujący w Nazarecie wikariusz generalny dla Izraela, poliglota, włoski teolog.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.032 sek.