• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • William Shomali

  Przeczytaj także...
  Teologia (gr. θεος, theos, „Bóg”, + λογος, logos, „nauka”) – dyscyplina wiedzy posługująca się metodami filozoficznymi w wyjaśnianiu świata w jego relacji do Boga. Klasycznie uznawana za dziedzinę naukową, także w Polsce znajduje się na liście dziedzin naukowych, ustalonej przez Centralną Komisję do Spraw Stopni i Tytułów. Stanowi metodyczne studium prawd religijnych objawionych przez Boga, w myśl maksymy (łac.) fides quaerens intellectum – wiara szukająca zrozumienia. Współcześnie zasadność uznawania pytań o Boga za naukowe jest kwestionowana. Według części autorów teologia nie spełnia współczesnych wymagań stawianych nauce, chociażby poprzez brak weryfikowalności stawianych przez nią hipotez oraz oparcie na dogmatach jako punkcie wyjściowym swoich rozważań zamiast na metodzie naukowej, czy paradygmatach naukowych. Polemikę z tymi zarzutami przedstawił m.in. papież Benedykt XVI w Wykładzie ratyzbońskim.Łaciński Patriarchat Jerozolimy (łac. Patriarchatus Hierosolymitanus Latinorum, arb. كنيسة اللاتين في القدس, heb. הפטריארכיה הלטינית) - rzymskokatolicki patriarchat ze stolicą w Jerozolimie. Nie wchodzi w skład żadnej metropolii.
  Papież (Ojciec Święty) (łac. Summus Pontifex, od staroż. Pontifex Maximus; wł. papa, gr. pappas; forma funkcjonująca w języku polskim pochodzi od czeskiego papež) – biskup Rzymu, zwierzchnik Kościoła katolickiego, głowa Stolicy Apostolskiej oraz Suweren Państwa Miasto Watykan. Obecnym papieżem jest Franciszek.
  .mw-parser-output table.duchowny-ksiadz td.naglowek{color:white!important;background:black!important}.mw-parser-output table.duchowny-biskup td.naglowek{color:white!important;background:#E56DC4!important}.mw-parser-output table.duchowny-patriarcha td.naglowek{color:white!important;background:#BA55D3!important}.mw-parser-output table.duchowny-kardynal td.naglowek{color:white!important;background:#FF2400!important}.mw-parser-output table.duchowny-papiez td.naglowek{color:black!important;background:gold!important}.mw-parser-output table.duchowny-cywil td.naglowek{color:black!important;background:#C0C0C0!important}.mw-parser-output table.duchowny-ksiadz tr.naglowek{color:white!important;background:black!important}.mw-parser-output table.duchowny-biskup tr.naglowek{color:white!important;background:#E56DC4!important}.mw-parser-output table.duchowny-patriarcha tr.naglowek{color:white!important;background:#BA55D3!important}.mw-parser-output table.duchowny-kardynal tr.naglowek{color:white!important;background:#FF2400!important}.mw-parser-output table.duchowny-papiez tr.naglowek{color:black!important;background:gold!important}.mw-parser-output table.duchowny-cywil tr.naglowek{color:black!important;background:#C0C0C0!important}

  William Hanna Shomali (ur. 15 maja 1950 w Bajt Sahur) – palestyński duchowny rzymskokatolicki, doktor liturgiki, rektor Wyższego Seminarium Duchownego Łacińskiego Patriarchatu Jerozolimskiego w Bejt Dżali w latach 2005–2010, kanclerz w Patriarchacie Łacińskim w latach 2009–2010, biskup pomocniczy łacińskiego patriarchatu Jerozolimy od 2010.

  Sakra − święcenia duchowne w kościołach chrześcijańskich, najczęściej dotyczy święceń biskupich. Niegdyś sakrę nadawano nowo wybranym królom, w formie namaszczenia na stanowisko.Sakrament święceń, święcenia kapłańskie, kapłaństwo, święcenia – sakrament w Kościele katolickim, także Kościołach prawosławnych, anglikańskich i starokatolickich, który nadaje władzę uświęcania, tj. udzielania innych sakramentów.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Biskup Shomali urodził się w Bajt Sahur pod Betlejem 15 maja 1950. Mając jedenaście lat wstąpił do Niższego Seminarium Patriarchalnego w Bejt Dżali (Beit Jala) koło Betlejem. W 1972 ukończył studia filozoficzno-teologiczne i przyjął święcenia kapłańskie. Następnie pracował jako duszpasterz w Zarqa i w Shatana w Jordanii. Po ukończeniu studiów filologicznych na Yarmouk University w Irbidzie został nauczycielem i dyrektorem w Niższym Seminarium Duchownym w Bejt Dżali. W 1989 obronił doktorat z liturgiki na Papieskim Instytucie Liturgicznym św. Anselma w Rzymie. Po powrocie do ojczyzny został wykładowcą i wicerektorem Wyższego Seminarium Duchownego Łacińskiego Patriarchatu Jerozolimskiego w Bejt Dżali. Od 1998 pełnił urząd głównego ekonoma patriarchatu, w 2005 został rektorem seminarium, zaś w 2009 kanclerzem kurii.

  Biskup pomocniczy - wyświęcony na biskupa duchowny katolicki, którego zadaniem jest pomoc biskupowi diecezjalnemu w zarządzaniu diecezją zazwyczaj jako wikariusz generalny lub biskupi.Fouad Twal, arab. فؤاد طوال (ur. 23 października 1940 w Madabie w Jordanii) – katolicki arcybiskup, łaciński patriarcha Jerozolimy, Wielki Kanclerz Uniwersytetu w Betlejem.

  Papież Benedykt XVI nominował ks. Shomalę 31 marca 2010 biskupem pomocniczym łacińskiego patriarchy Jerozolimy. Konsekracja biskupia miała miejsce 27 maja 2010 w kościele franciszkanów pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Betlejem. Głównym konsekratorem był abp Fouad Twal, pomocniczymi konsekratorami biskupi Salim Sayegh z Jordanii i Giacinto-Boulos Marcuzzo z Nazaretu.

  Rektor - osoba sprawująca funkcję przełożonego w niższym, bądź wyższym seminarium duchownym. Rektor powoływany jest najczęściej przez biskupa diecezjalnego.Liturgia (gr. λειτουργια – działanie na rzecz ludu) – w starożytnej Grecji działania konkretnej osoby lub społeczności na rzecz obywateli, obecnie – publiczna forma kultu religijnego, dotycząca całokształtu zrytualizowanych, zbiorowych i ściśle określonych czynności sakralnych, ustalonych przez kapłanów danej religii.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • William Shomali w bazie catholic-hierarchy.org (ang.) [dostęp 2018-04-06]
 • Biografia na stronie Łacińskiego patriarchatu Jerozolimy
 • Zapis z konsekracji biskupa W. H. Shomali
 • Jordania (الأردن Al-Urdunn, pełna nazwa: Haszymidzkie Królestwo Jordanii, المملكة الأردنية الهاشمية Al-Mamlaka al-Urdunnijja al-Haszimijja) – arabska monarchia konstytucyjna na Bliskim Wschodzie.Kuria to zespół kolegialnych urzędników duchownych; ogół instytucji zarządzających Kościołem na czele z biskupem lub papieżem.
  Warto wiedzieć że... beta

  Filozofia (gr. φιλοσοφία – umiłowanie mądrości) – rozważania na temat podstawowych problemów takich jak np. istnienie, umysł, poznanie, wartości, język.
  Irbid – miasto w północnej Jordanii, w pobliżu granicy z Syrią, ośrodek administracyjny muhafazy Irbid, położone ok. 29 km na południowy wschód od Jeziora Galilejskiego. Około 168 tys. mieszkańców. Trzecie co do wielkosci miasto kraju.
  Giacinto-Boulos Marcuzzo (ur. 24 kwietnia 1945 w San Polo di Piave we Włoszech) – katolicki biskup pomocniczy łacińskiego patriarchy Jerozolimy, rezydujący w Nazarecie wikariusz generalny dla Izraela, poliglota, włoski teolog.
  Duchowieństwo, także kler (łac. clerus z gr. kléros) – część społeczeństwa danego państwa będąca kapłanami określonego kościoła.
  Kościół łaciński, Kościół katolicki obrządku łacińskiego, Kościół rzymskokatolicki, Kościół zachodni – największa liczebnie część Kościoła katolickiego, mająca własną, odrębną tradycję liturgiczną oraz własną i odrębną strukturę. Głową Kościoła rzymskokatolickiego jest biskup Rzymu, czyli papież. Z danych opublikowanych w Annuario Pontificio z 2010 roku wynika, że do Kościoła łacińskiego należy ok. 1 mld 130 mln ludzi czyli ok. 98,5% katolików.
  Autonomia Palestyńska, właściwie: Palestyńskie Władze Narodowe (arab. السلطة الوطنية الفلسطينية, As-Sulta al-Watanijja al-Filastinijja; hebr. הרשות הפלסטינית, Haraszut HaFalastinit) – tymczasowa struktura administracyjna zarządzająca obszarem Strefy Gazy i Zachodniego Brzegu Jordanu.
  Bajt Sahur (arab. بيت ساحور; dosłownie "miejsce straży nocnej") – miasto w środkowej części Palestyny, administracyjnie należące do Autonomii Palestyńskiej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.831 sek.