• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • William McKell

  Przeczytaj także...
  Adwokat (łac. advocatus od advocare, wzywać na pomoc) – prawnik świadczący pomoc prawną w szczególności polegającą na udzielaniu porad prawnych, sporządzaniu opinii prawnych, opracowywaniu projektów aktów prawnych oraz występowaniu przed sądami i urzędami. Adwokatów nazywa się potocznie (choć nieprecyzyjnie) obrońcami sądowymi. W Polsce zawód wykonywany na podstawie ustawy z dnia 26 maja 1982 r. Prawo o adwokaturze.Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.
  Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.

  William McKell (ur. 26 września 1891 w Pambuli, Nowa Południowa Walia - zm. 11 stycznia 1985 w Sydney) - australijski polityk, w latach 1941-1947 premier stanu Nowa Południowa Walia, a w latach 1947-1953 gubernator generalny Australii.

  Biografia[]

  Kariera w Nowej Południowej Walii[]

  Pochodził z rzemieślniczej rodziny. Wcześnie skończył edukację, podejmując pracę jako wytwórca grzejników. Od 1915 stał na czele związku osób tej profesji. W 1917 został wybrany z ramienia Australijskiej Partii Pracy (ALP) do parlamentu stanowego, w którym zasiadał nieprzerwanie przez kolejnych 30 lat. Już jako parlamentarzysta podjął studia prawnicze i w 1925 uzyskał uprawnienia adwokackie. W latach 1925-1931 zasiadał w stanowym rządzie, dwukrotnie będąc ministrem sprawiedliwości i raz ministrem ds. samorządów terytorialnych.

  Robert Gordon Menzies (ur. 20 grudnia 1894 w Jeparit w stanie Wiktoria, zm. 15 maja 1978 w Melbourne) – australijski polityk, 12. premier Australii. Założyciel Liberalnej Partii Australii. W latach 1939-1941 i 1949-1966 premier Australii.John Curtin (ur. 8 stycznia 1885, zm. 5 lipca 1945) – australijski polityk. W latach 1941-1945 14. premier Australii z ramienia Partii Pracy. Uważany za jednego z najbardziej znaczących australijskich polityków, według generała Douglasa MacArthura był "jednym z największych mężów stanu okresu II wojny światowej".

  W 1939 został szefem stanowych struktur ALP, a dwa lata później partia pod jego wodzą wygrała wybory, co dało mu fotel premiera stanowego. Jako lider najludniejszego z australijskich stanów stał się politykiem wpływowym także na scenie ogólnokrajowej i bliskim współpracownikiem pochodzących z tej samej partii premierów federalnych Johna Curtina, a potem Bena Chifley'a.

  Australijska Partia Pracy (Australian Labor Party, ALP) – australijska partia polityczna o profilu socjaldemokratycznym, założona w 1891 i tradycyjnie blisko związana ze środowiskami związkowymi. ALP jest najstarszą istniejącą do dzisiaj partią polityczną w Australii i zarazem głównym ugrupowaniem lewicowym w tym kraju. Od drugiej dekady XX wieku jest jedną z dwóch głównych sił politycznych, które wymieniają się u steru władzy na szczeblu federalnym (drugą stanowi prawica, od połowy lat 40. XX wieku zorganizowana w dwóch pozostających w trwałej koalicji ugrupowaniach - Liberalnej Partii Australii i Narodowej Partii Australii).Gubernator generalny Związku Australijskiego (ang. Governor-General of the Commonwealth of Australia) – reprezentant Korony Brytyjskiej w Dominium Australii. Ma prawo mianowania ministrów i sędziów, rozwiązania parlamentu oraz sygnowania ustaw. Przewodniczy Federalnej Radzie Wykonawczej i jest nominalnym dowódcą Australijskich Sił Zbrojnych.

  Gubernator generalny Australii[]

  W 1947 McKell ogłosił zamiar wycofania się z bieżącej polityki. Kilka tygodni później premier Chiffley nominował go na gubernatora generalnego Australii jako zaledwie drugiego w historii Australijczyka i pierwszą osobę, która przed objęciem formalnie najważniejszego stanowiska w państwie czynnie brała udział w australijskiej polityce (co wzbudziło spore kontrowersje). Mimo swej przeszłości, McKell z wdziękiem przyjął głównie ceremonialne obowiązki gubernatora generalnego.

  Jerzy VI (ang. George VI, ur. 14 grudnia 1895 w Sandringham House, zm. 6 lutego 1952 tamże) – król Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej i dominiów (1936–1952), cesarz Indii (1936–1947), król Indii (1947–1949), król Irlandii (1936–1949). Brat Edwarda VIII i jego następca po abdykacji Edwarda. Zyskał popularność i szacunek, gdy podczas niemieckich nalotów na Londyn nie opuścił miasta, mimo iż dziewięć razy bombardowany był pałac.Joseph Benedict Chifley (znany jako Ben Chifley; ur. 22 września 1885 w Bathurst, Nowa Południowa Walia – zm. 13 czerwca 1951 w Canberze) – polityk australijski, w latach 1945-1949 premier tego kraju.

  W 1951 przychylił się do prośby premiera Roberta Menziesa i rozwiązał parlament, choć było to niekorzystne dla jego macierzystej partii, od której jednak odcinał się od początku sprawowania urzędu. W tym samym roku przyjął od Jerzego VI tytuł szlachecki, co część partyjnych kolegów odebrała jako sprzeniewierzenie się ideałom lewicy.

  Nowa Południowa Walia (ang. New South Wales, NSW) – najstarszy i najbardziej zaludniony stan Australii. Leży w południowo-wschodniej części kraju. Na północy graniczy ze stanem Queensland, od zachodu z Australią Południową, a od południa ze stanem Wiktoria. Ponadto sąsiaduje z Australijskim Terytorium Stołecznym, który jest enklawą wewnątrz Nowej Południowej Walii, oraz z Terytorium Jervis Bay, będącym półenklawą. Stolicą stanu i jego największym miastem jest Sydney.Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  Po wygaśnięciu jego kadencji w 1953 definitywnie przeszedł na polityczną emeryturę, wracając jednocześnie do partii jako jeden z jej służących kolegom radą nestorów. Przeżył jeszcze prawie 32 lata.

  Bibliografia[]

 • Chris Cunneen: McKell, Sir William John (1891–1985) (ang.). W: Australian Dictionary of Biography [on-line]. Australian National University, 2012. [dostęp 2013-06-19].
 • Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.019 sek.