William Legge (2. hrabia Dartmouth)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Lord Dartmouth

William Legge (ur. 20 czerwca 1731, zm. 7 lipca 1801) – brytyjski arystokrata i polityk, 2. hrabia Dartmouth.

Hrabia Dartmouth – brytyjski tytuł arystokratyczny. Rodowymi siedzibami hrabiów Dartmouth były Woodsome Hall w Yorkshire, Sandwell Hall w Sandwell Valley i Dartmouth Park w Londynie. Admirał (adm.) – wojskowy stopień oficerski w polskiej marynarce wojennej, odpowiadający generałowi w Wojskach Lądowych i Siłach Powietrznych. Jego odpowiedniki znajdują się także w marynarkach wojennych innych państw.

Życiorys[ | edytuj kod]

Był najstarszym synem George’a Legge’a, wicehrabiego Lewisham, i Elizabeth Kaye, córki sir Arthura Kaye’a, 3. baroneta. Po śmierci dziadka w 1750 r. odziedziczył tytuł 2. hrabiego Dartmouth i zasiadł w Izbie Lordów. Należał do grona dobroczyńców londyńskiego Foundling Hospital. Od 1755 r. był wiceprzewodniczącym tej instytucji. W 1754 r. został członkiem Towarzystwa Królewskiego.

Ministerstwo handlu i przemysłu (ang. Secretary of State for Trade and Industry), brytyjski urząd ministerialny powstały w 1963 r. jego poprzednikiem był przewodniczący Zarządu Handlu (President of the Board of Trade), powstały w 1672 r.Lord Tajnej Pieczęci (ang. Lord Privy Seal) – brytyjski urzędnik państwowy zajmujący piąte miejsce w hierarchii tak zwanych wielkich urzędników państwowych. Historycznie zajmował się opieką nad królewską tajną pieczęcią (Privy Seal).

W 1765 r. został pierwszym lordem handlu, ale utracił to stanowisko już w 1766 r. Ponownie sprawował je w latach 1772-1775, będąc jednocześnie ministrem kolonii. Następnie został Lordem Tajnej Pieczęci. Początkowo opowiadał się za siłowym rozwiązaniem konfliktu z amerykańskimi koloniami, ale szybko przeszedł na bardziej ugodowe stanowiska i w 1777 r. doradzał kolonistom przyjęcie kompromisowych propozycji lorda Northa.

Dictionary of National Biography (DNB) – słownik biograficzny stanowiący standardowy punkt odniesienia w dziedzinie biografii znanych postaci brytyjskiej historii, publikowany od 1885. W 1996 Uniwersytet Londyński opublikował wolumin korekcji zebranych na podstawie Biuletynu Instytutu Badań Historycznych. Zaktualizowany Oxford Dictionary of National Biography (ODNB) został opublikowany 23 września 2004 jako 60-tomowe wydawnictwo i publikacja on-line.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

Dartmouth pozostał ministrem do upadku gabinetu w 1782 r. W 1783 r. został jeszcze na krótko Lordem Stewardem. Zmarł w 1801 r. Na jego cześć nazwano Dartmouth College w stanie New Hampshire. Był wyznawcą metodyzmu.

Rodzina[ | edytuj kod]

11 stycznia 1755 r. poślubił Frances Catherine Nicoll (zm. 24 lipca 1805), córkę sir Charlesa Gountera Nicolla i Elizabeth Blundell, córki Williama Blundella. William i Frances mieli razem pięciu synów i jedną córkę:

 • Charlotte Legge (zm. 5 listopada 1848), żona Charlesa Duncombe'a, 1. barona Feversham, miała dzieci
 • Edward Legge (zm. 27 stycznia 1827), biskup Oksfordu
 • George Legge (ur. 3 października 1755, zm. 10 listopada 1810), 3. hrabia Dartmouth
 • Henry Legge (ur. 23 stycznia 1765, zm. 19 kwietnia 1844), prawnik
 • admirał Arthur Kaye Legge (ur. 25 października 1766, zm. 21 maja 1835)
 • Augustus George Legge (ur. 21 sierpnia 1773, zm. 1828), ożenił się z Honorą Bagot, miał dzieci
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • thepeerage.com
 • 1911encyclopedia.org
 • Warto wiedzieć że... beta

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Izba Lordów (ang. House of Lords) – izba wyższa dwuizbowego parlamentu brytyjskiego, który oprócz tego składa się też z Izby Gmin i Suwerena (panującej rodziny królewskiej). Nie jest to ciało wybieralne, lecz jego skład i struktura jest uwarunkowana wielowiekową tradycją.
  Królestwo Wielkiej Brytanii (ang. Kingdom of Great Britain), znane także jako Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii (United Kingdom of Great Britain) było państwem położonym w Europie Zachodniej. Istniało w latach 1707–1800. Powstało na mocy Aktu Unii w wyniku połączenia Królestwa Anglii i Królestwa Szkocji w jedno państwo obejmujące całość wyspy Wielkiej Brytanii. Połączenie Anglii i Szkocji było dopełnieniem istniejącej już od 1603 roku unii personalnej, gdy Jakub VI Szkocki został koronowany jako Jakub I Stuart na króla Anglii.
  Sekretarze stanu do spraw kolonii (ang. Secretary of State for the Colonies) – brytyjski urząd ministerialny. Powstał w 1768 r. Po utracie Stanów Zjednoczonych urząd przestał istnieć, a jego kompetencje przejęło Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, a później Ministerstwo Wojny i Kolonii. Ministerstwo powstało ponownie w 1854 r. W 1966 r., po uzyskaniu niepodległości przez większość brytyjskich kolonii, Ministerstwo ds. kolonii połączono z Ministerstwem ds. Wspólnoty Narodów.
  George Legge, 3. hrabia Dartmouth KG (ur. 3 października 1755, zm. 10 listopada 1810) - brytyjski arystokrata i polityk.
  Lord steward (ang. Lord Steward lub Lord Steward of the Household) – jeden z najważniejszych urzędników na brytyjskim dworze królewskim, odpowiadający polskiemu urzędowi stolnika wielkiego koronnego. Może nim zostać tylko par lub członek Tajnej Rady albo syn jednego z nich.
  Frederick North, 2. hrabia Guilford KG (ur. 13 kwietnia 1732 przy Albemarle Street w Londynie, zm. 5 sierpnia 1792 na Grosvenor Square w Londynie), znany jako lord North, premier Wielkiej Brytanii w latach 1770-1782. Był premierem podczas rewolucji amerykańskiej.

  Reklama