• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • William Larned

  Przeczytaj także...
  US Open, United States Open – międzynarodowe mistrzostwa USA w tenisie; jeden z czterech turniejów zaliczanych do Wielkiego Szlema, rozgrywany w Stanach Zjednoczonych od 1881 roku, na przełomie sierpnia i września. Od 1978 odbywa się w Nowym Jorku, w dzielnicy Queens na twardych kortach USTA Billie Jean King National Tennis Center we Flushing Meadows–Corona Park.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Międzynarodowa Tenisowa Galeria Sławy (ang. International Tennis Hall of Fame) – instytucja zajmująca się upowszechnianiem tenisa, prezentacją tradycji tenisowych kolejnym pokoleniom graczy i kibiców oraz honorowaniem wybitnych zawodników i zawodniczek.

  William Augustus Larned (ur. 30 grudnia 1872 w Summit, zm. 16 grudnia 1926 w Nowym Jorku) – amerykański tenisista, siedmiokrotny zwycięzca mistrzostw USA w grze pojedynczej.

  Kariera tenisowa[ | edytuj kod]

  W barwach uczelni Cornell University Larned zdobył międzyuczelniane mistrzostwo USA w 1892 roku w grze pojedynczej.

  Larned był jednym z najwybitniejszych zawodników w historii tenisa amerykańskiego. Zdobył siedem tytułów w mistrzostwach USA (obecnie US Open), w latach 1901, 1902, 1907–1911. Ponadto dwukrotnie przegrywał w finale, w 1900 i 1903 roku. Ostatni tytuł wywalczył w wieku 38 lat, co stanowi, że jest najstarszym zwycięzcą turnieju w grze pojedynczej mężczyzn.

  Cornell University (pol. Uniwersytet Cornella) – Jeden z najbardziej prestiżowych uniwersytetów amerykańskich, należący do tzw. Ligi Bluszczowej (Ivy League). Uczelnia została założona w 1865 roku przez Ezrę Cornella (biznesmena i pioniera telegrafii) oraz Andrew Dicksona White’a (naukowca).Wojna amerykańsko-hiszpańska – konflikt zbrojny pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Królestwem Hiszpanii trwający od 25 kwietnia do 12 sierpnia 1898, w wyniku którego Hiszpania utraciła większość swych posiadłości na Karaibach i na obszarze Pacyfiku, a Stany Zjednoczone porzuciły dotychczasową politykę izolacjonizmu.

  W latach 1891–1911 wystąpił łącznie w 19 turniejach o mistrzostwo USA i również przez 19 sezonów był klasyfikowany w czołowej dziesiątce tenisistów amerykańskich 1892–1912, z przerwą na służbę wojskową w okresie wojny amerykańsko-hiszpańskiej w 1898 roku. Przez 8 sezonów Larned zajmował pozycję nr 1. w klasyfikacji singlowej tenisistów z USA.

  Nowy Jork (ang. City of New York, również New York, New York City) – najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata.Tenis, tenis ziemny – dyscyplina sportowa rozgrywana na korcie tenisowym, polegająca na przebijaniu rakietą tenisową piłki ponad lub obok siatki na pole przeciwnika, w sposób utrudniający jej odbiór. Może być rozgrywana pojedynczo (tzw. singel) lub w dwuosobowych zespołach zawodników jednej płci (debel) lub obu (mikst). Tenis należał do grona letnich dyscyplin olimpijskich w latach 1896-1924. Do ich programu powrócił w 1988 i jest w nim do dziś.

  Larned był członkiem reprezentacji Stanów Zjednoczonych w Pucharze Davisa w latach 1902–1912. Zagrał w 14 meczach, z których w 9 triumfował.

  Dnia 16 grudnia 1926 roku zmarł śmiercią samobójczą. W 1956 roku został pośmiertnie uhonorowany miejscem w międzynarodowej tenisowej galerii sławy.

  Finały w turniejach wielkoszlemowych[ | edytuj kod]

  Gra pojedyncza (7–2)[ | edytuj kod]

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Profil na stronie ATP (ang.). Association of Tennis Professionals. [dostęp 20 sierpnia 2013].
 • Profil na stronie ITF (ang.). International Tennis Federation. [dostęp 20 sierpnia 2013].
 • Profil na stronie Pucharu Davisa (ang.). Davis Cup. [dostęp 20 sierpnia 2013].
 • Profil na stronie International Tennis Hall of Fame
 • Puchar Davisa, Davis Cup, to największe na świecie międzynarodowe zawody tenisowe drużyn męskich. Rozgrywki organizowane są corocznie przez Międzynarodową Federację Tenisową i odbywają się systemem KO. Kobiecym odpowiednikiem jest Fed Cup, dawniej Puchar Federacji. W ostatnich latach rozgrywki te straciły nieco na znaczeniu, gdyż czołowi tenisiści świata (np. Roger Federer) albo w ogóle nie biorą w nich udziału, albo występują sporadycznie, koncentrując się na turniejach indywidualnych.Summit – miasto w hrabstwie Union w stanie New Jersey w USA. Według spisu powszechnego z roku 2000 ma ok. 21,1 tys. mieszkańców.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  30 grudnia jest 364. (w latach przestępnych 365.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 1 dzień.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.