• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • William Lamb

  Przeczytaj także...
  Pierwszy Komisarz ds. Lasów (ang. First Commissioner of Woods and Forests) był angielskim urzędem ministerialnym. Powstał w 1810 r. i przetrwał do roku 1851, kiedy to został zastąpiony przez Pierwszego Komisarza ds. Prac Publicznych.George Grey, 2. baronet (ur. 11 maja 1799, zm. 9 września 1882) – brytyjski polityk, członek stronnictwa wigów i Partii Liberalnej, minister w rządach lorda Melbourne’a, lorda Russella, lorda Aberdeena i lorda Palmerstona.
  The Royal Society, Towarzystwo Królewskie w Londynie, dokładniej The Royal Society of London for Improving Natural Knowledge – angielskie towarzystwo naukowe o ograniczonej liczbie członków (ok. 500 członków krajowych i ok. 50 członków zagranicznych) pełniące funkcję brytyjskiej akademii nauk. Skupia przedstawicieli nauk matematycznych i przyrodniczych.

  William Lamb, 2. wicehrabia Melbourne, (ur. 15 marca 1779 w Londynie, zm. 24 listopada 1848 w Brocket Hall w hrabstwie Hertfordshire) – brytyjski polityk ze stronnictwa wigów, minister spraw wewnętrznych (Home Secretary, 1830-1834) i dwukrotnie premier Wielkiej Brytanii (1834 i 1835-1841), a także mentor i nauczyciel polityki młodej królowej Wiktorii.

  Frederick John Robinson, 1. hrabia Ripon (ur. 1 listopada 1782 w Londynie, zm. 28 stycznia 1859 tamże) – polityk brytyjski, premier Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii w latach 1827-1828.William Lamb, 2. wicehrabia Melbourne, został premierem Wielkiej Brytanii po rezygnacji lorda Greya 16 lipca 1834 r. Rząd przetrwał do 14 listopada 1834 r., kiedy został zdymisjonowany przez króla Wilhelma IV.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Był najstarszym synem Penistona Lamba, 1. wicehrabiego Melbourne, i Elizabeth Milbanke, córki sir Ralpha Milbanke'a, 5. baroneta. Wykształcenie odebrał w Eton College oraz w Trinity College na Uniwersytecie Cambridge. W 1805 r. poślubił lady Caroline Ponsonby, córkę lorda Bessborough. Małżonkowie mieli razem syna (ur. 1807) i córkę (ur. 1809), która zmarła niedługo po narodzinach (syn zmarł w latach 30.). W 1812 r. lady Caroline nawiązała romans z lordem Byronem i małżonkowie znaleźli się w separacji. Caroline zmarła w 1828 r.

  Constantine Henry Phipps, 1. markiz Normanby KG, GCB, GCH (ur. 15 maja 1797, zm. 28 lipca 1863 w Londynie) – brytyjski arystokrata, dyplomata i polityk, członek stronnictwa wigów, minister w rządach lorda Melbourne’a. Lord Kanclerz (en. Lord Chancellor), pełna nazwa: Lord Wielki Kanclerz Wielkiej Brytanii (en. Lord High Chancellor of Great Britain) – jeden z najstarszych i najbardziej prestiżowych urzędów w Wielkiej Brytanii. Jest członkiem gabinetu. Powołuje go monarcha na wniosek premiera. Lord Kanclerz jest opiekunem Wielkiej Pieczęci Królestwa. Odpowiada również za funkcjonowanie i niezależność sądownictwa. Do reformy z 2005 r. przewodniczył obradom Izby Lordów i stał na czele brytyjskiej judykatury (obecnie te kompetencje przeszły na odpowiednio Lorda Speakera i Lorda Najwyższego Sędziego).

  W 1806 r. Lamb został wybrany do Izby Gmin w wyborach uzupełniających w okręgu Leominster. Miejsce w parlamencie utracił po wyborach powszechnych w listopadzie 1806 r. W latach 1807-1812 reprezentował okręg wyborczy Portarlington. W 1816 r. uzyskał mandat z okręgu Peterborough. Od 1819 r. był reprezentantem okręgu Hertfordshire. Lamb przegrał wybory 1826 r., ale już w 1827 r. uzyskał mandat w okręgu Newport na wyspie Wight, który wkrótce zamienił na okręg wyborczy Bletchingley. Po śmierci ojca w 1828 r. odziedziczył tytuł 2. wicehrabiego Melbourne i zasiadł w Izbie Lordów.

  Isle of Wight – wyspa należąca do archipelagu Wysp Brytyjskich, oddzielona od brytyjskiego wybrzeża cieśniną Solent. Kształtem przypomina romb o wymiarach 26 na 39 kilometrów i powierzchni 384 km².Okręg wyborczy Peterborough powstał w 1541 r. i wysyłał do angielskiej, a następnie brytyjskiej, Izby Gmin dwóch deputowanych. Okręg obejmuje miasto Peterborough w hrabstwie Northamptonshire i okolice.

  Pomimo faktu, że był związany ze stronnictwem wigów, Lamb otrzymał w 1827 r. stanowisko Głównego Sekretarza Irlandii w torysowskim rządzie George’a Canninga. Pozostał na tym stanowisku w rządzie Godericha do jego upadku w 1828 r. W 1830 r. został ministrem spraw wewnętrznych w wigowskim rządzie lorda Greya. Po rezygnacji Greya w lipcu 1834 r. Melbourne został kolejnym premierem.

  Trinity College – jedno z kolegiów (college) Uniwersytetu w Cambridge w Anglii. Trinity ma więcej studentów niż jakikolwiek inny college w Cambridge bądź Oksfordzie, z około 660 uzupełniającymi, 430 podyplomowymi i około 160 stypendystami. Jest także najbogatszym kolegium Oxbridge o szacunkowych finansach około 700 milionów £ (w 2005), ponadto Trinity College jest ubezpieczony na około 266,5 milionów £ (nie dotyczy to wszystkich aktywów). Trinity uchodzi za czołową w świecie instytucję akademicką o wyjątkowych wynikach edukacji i badań", o finansowych nakładach na jednego studenta około 640,000 £ w 2005, było to ponad dziesięciokrotnie więcej niż przeciętna 63,000 £ wszystkich pozostałych kolegiów Cambridge University.Henry Peter Brougham, 1. baron Brougham i Vaux (ur. 19 września 1778 w Edynburgu, zm. 7 maja 1868 w Cannes) – brytyjski prawnik i polityk, współzałożyciel Edinburgh Review, przeciwnik handlu niewolnikami, zwolennik wolnego handlu i reform edukacyjnych, lord kanclerz w gabinetach lorda Greya i lorda Melbourne’a.

  Król Wilhelm IV był przeciwnikiem reformatorskich działań wigowskiego gabinetu i w listopadzie 1834 r. zdymisjonował rząd. Na czele mniejszościowego rządu torysów stanął Robert Peel, jednak przedterminowe wybory w styczniu 1835 r. ponownie zakończyły się zwycięstwem wigów i w kwietniu Peel podał się do dymisji, a Melbourne powrócił na stanowisko. W 1836 r. został oskarżony o romans z Caroline Norton przez jej męża, kiedy odmówił Nortonowi zapłacenia 1400 funtów. Norton nie potrafił jednak udokumentować swoich oskarżeń i Melbourne wyszedł ze sprawy obronną ręką.

  Drugi rząd Williama Lamba, 2. wicehrabiego Melbourne, podał się do dymisji. 7 maja 1839 r. królowa Wiktoria powierzyła misję formowania rządu Robertowi Peelowi. Peel próbował jednak zmienić damy dworu królowej, co napotkało na opór tej ostatniej. 10 maja Peel doszedł do wniosku, że w tej sytuacji nie da rady stworzyć rządu. Premierem został ponownie Melbourne. Funkcję tę pełnił do 30 sierpnia 1841 r., kiedy partia wigów przegrała wybory powszechne.Główny sekretarz Irlandii (ang. Chief Secretary of Ireland), jeden z najważniejszych urzędników brytyjskiej administracji w Irlandii (tzw. „administracji Zamku Dublińskiego”). Druga osoba po Lordzie Namiestniku.

  W okresie urzędowania Melbourne nastąpiła zmiana monarchy. W 1837 r. na tron wstąpiła Wiktoria. Premier stał się mentorem nowej królowej i jej nauczycielem w sprawach polityki. W sierpniu 1839 r. Melbourne podał swój gabinet do dymisji, ale Robert Peel zrezygnował z misji tworzenia rządu, kiedy napotkał sprzeciw królowej podczas próby obsadzenia stanowisk na dworze królewskim. Melbourne powrócił więc na stanowisko premiera. 25 lutego 1841 r. został członkiem Towarzystwa Królewskiego. Stanowisko premiera utracił ostatecznie w 1841 r.

  Okręg wyborczy Portarlington powstał w 1801 r. i wysyłał do brytyjskiej Izby Gmin jednego deputowanego. Okręg obejmował miasto Portarlington w irlandzkim hrabstwie Królowej. Został zlikwidowany w 1885 r.Charles Grant, 1. baron Glenelg (ur. 26 października 1778 w Indiach, zm. 23 kwietnia 1866 w Cannes) – brytyjski polityk, członek stronictwa torysów, a następnie partii wigów, minister w rządach lorda Liverpoola, George’a Canninga, lorda Godericha, księcia Wellington, lorda Greya i lorda Melbourne’a.

  Melbourne zmarł w 1848 r. Tytuł parowski odziedziczył jego młodszy brat Frederick.

  Na cześć premiera w 1837 r. nazwano miasto Melbourne w Australii.

  Gabinety lorda Melbourne’a[ | edytuj kod]

  Pierwszy gabinet, lipiec – listopad 1834[ | edytuj kod]

   Osobny artykuł: Pierwszy rząd lorda Melbourne.
 • premier, pierwszy lord skarbu: William Lamb, 2. wicehrabia Melbourne
 • lord kanclerz: Henry Brougham, 1. baron Brougham i Vaux
 • lord przewodniczący Rady: Henry Petty-Fitzmaurice, 3. markiz Lansdowne
 • lord tajnej pieczęci: Constantine Phipps, 2. hrabia Mulgrave
 • minister spraw wewnętrznych: John Ponsonby, wicehrabia Duncannon
 • minister spraw zagranicznych: Henry Temple, 3. wicehrabia Palmerston
 • minister wojny i kolonii: Thomas Spring Rice
 • pierwszy lord Admiralicji: George Eden, 2. baron Auckland
 • kanclerz skarbu: John Spencer, wicehrabia Althorp
 • przewodniczący Zarządu Handlu: Charles Thomson
 • przewodniczący Rady Kontroli: Charles Grant
 • zarządca mennicy: James Abercromby
 • pierwszy komisarz ds. lasów: John Hobhouse
 • Kanclerz Księstwa Lancaster: Henry Vassall-Fox, 3. baron Holland
 • płacmistrz armii: lord John Russell
 • sekretarz ds. wojny: Edward Ellice
 • Drugi gabinet, kwiecień 1835 – sierpień 1839[ | edytuj kod]

   Osobny artykuł: Drugi rząd lorda Melbourne.
 • premier, pierwszy lord skarbu: William Lamb, 2. wicehrabia Melbourne
 • lord kanclerz: urząd komisyjny
 • lord przewodniczący Rady: Henry Petty-Fitzmaurice, 3. markiz Lansdowne
 • lord tajnej pieczęci, pierwszy komisarz ds. lasów: John Ponsonby, wicehrabia Duncannon
 • minister spraw wewnętrznych: lord John Russell
 • minister spraw zagranicznych: Henry Temple, 3. wicehrabia Palmerston
 • minister wojny i kolonii: Charles Grant, 1. baron Glenelg
 • pierwszy lord Admiralicji: George Eden, 2. baron Auckland
 • kanclerz skarbu: Thomas Spring Rice
 • przewodniczący Zarządu Handlu: Charles Thomson
 • przewodniczący Rady Kontroli: John Hobhouse
 • Kanclerz Księstwa Lancaster: Henry Vassall-Fox, 3. baron Holland
 • sekretarz ds. wojny: Henry Grey, wicehrabia Howick
 • Zmiany

  Henry John Temple, 3. wicehrabia Palmerston KG (ur. 20 października 1784 w Broadlands, Hampshire, zm. 18 października 1865 w Brocket, Hertfordshire) – wicehrabia Palmerston, angielski polityk, premier oraz wielokrotny minister.Henry Richard Vassall-Fox, 3. baron Holland (ur. 21 listopada 1773 w Winterslow House w Wiltshire, zm. 22 października 1840) – brytyjski arystokrata i polityk, jedyny syn Stephena Foksa, 2. barona Holland, i lady Mary FitzPatrick, córki 1. hrabiego Upper Ossory.
 • wrzesień 1835 r. – lord Minto zastępuje lorda Aucklanda na stanowisku pierwszego lorda Admiralicji
 • styczeń 1836 r. – lord Cottenham zostaje Lordem Kanclerzem
 • luty 1839 r. – lord Normanby zastępuje lord Glenelga na stanowisku ministra wojny i kolonii
 • Trzeci gabinet, sierpień 1839 – wrzesień 1841[ | edytuj kod]

   Osobny artykuł: Trzeci rząd lorda Melbourne.
 • premier, pierwszy lord skarbu: William Lamb, 2. wicehrabia Melbourne
 • lord kanclerz: Charles Pepys, 1. baron Cottenham
 • lord przewodniczący Rady: Henry Petty-Fitzmaurice, 3. markiz Lansdowne
 • lord tajnej pieczęci, pierwszy komisarz ds. lasów: John Ponsonby, wicehrabia Duncannon
 • minister spraw wewnętrznych: Constantine Phipps, 1. markiz Normanby
 • minister spraw zagranicznych: Henry Temple, 3. wicehrabia Palmerston
 • minister wojny i kolonii: lord John Russell
 • pierwszy lord Admiralicji: Gilbert Elliot-Murray-Kynynmound, 2. hrabia Minto
 • kanclerz skarbu: Francis Baring
 • przewodniczący Zarządu Handlu: Henry Labouchere
 • przewodniczący Rady Kontroli: John Hobhouse
 • Kanclerz Księstwa Lancaster: Henry Vassall-Fox, 3. baron Holland
 • sekretarz ds. wojny: Thomas Babington Macaulay
 • Główny sekretarz Irlandii: George Howard, wicehrabia Morpeth
 • Zmiany

  Charles Poulett Thomson, 1. baron Sydenham GCB (ur. 13 września 1799 w Waverley Abbey, zm. 19 września 1841 w Kingston) – brytyjski polityk i administrator kolonialny, gubernator generalny Brytyjskiej Kanady w latach 1839-1841, związany ze stronnictwem wigów, minister w rządach lorda Greya i lorda Melbourne’a. Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.
 • styczeń 1840 r. – lord Clarendon zastępuje lorda Duncannona na stanowisku lorda tajnej pieczęci, Duncannon pozostaje pierwszym komisarzem ds. lasów
 • październik 1840 r. – lord Clarendon zastępuje lorda Hollanda na stanowisku Kanclerza Księstwa Lancaster, pozostając jednocześnie Lordem Tajnej Pieczęci
 • czerwiec 1841 r. – George Grey zastępuje Clarendona na stanowisku Kanclerza Księstwa Lancaster, Clarendon pozostaje Lordem Tajnej Pieczęci
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • 1911encyclopedia.org
 • Biogram Melbourne'a na stronach 10 Downing Street
 • John Russell, 1. hrabia Russell KG, GCMG (ur. 18 sierpnia 1792 w Londynie, zm. 28 maja 1878 tamże), znany jako Lord John Russell przed rokiem 1861, był brytyjskim politykiem wigowskim i liberalnym i dwukrotnym premierem Wielkiej Brytanii (1846-1852 i 1865-1866). Dziad Bertranda Russella. Pochodził ze starego hrabiowskiego angielskiego rodu.Ministerstwo handlu i przemysłu (ang. Secretary of State for Trade and Industry), brytyjski urząd ministerialny powstały w 1963 r. jego poprzednikiem był przewodniczący Zarządu Handlu (President of the Board of Trade), powstały w 1672 r.
  Warto wiedzieć że... beta

  Henry Petty-Fitzmaurice, 3. markiz Lansdowne KG (ur. 2 lipca 1780 w Lansdowne House w Londynie, zm. 31 stycznia 1863 w Bowood Park w hrabstwie Wiltshire) – brytyjski arystokrata i polityk, członek stronnictwa wigów, minister w rządach lorda Grenville’a, George’a Canninga, lorda Godericha, lorda Greya, lorda Melbourne’a, Johna Russella, lorda Aberdeena i lorda Palmerstona.
  Caroline Lamb z domu Ponsonby (ur. 13 listopada 1785, zm. 25 stycznia 1828) – anglo-irlandzka arystokratka i powieściopisarka, słynna z romansu z Lordem Byronem.
  Okręg wyborczy Newport na wyspie Wight powstał w 1295 r. Od 1584 r. wysyłał do angielskiej, a później brytyjskiej Izby Gmin dwóch deputowanych. Reprezentantami okręgu Newport, Isle of Wight, w Izbie Gmin było czterech brytyjskich premierów - Arthur Wellesley, 1. książę Wellington, Henry Temple, 3. wicehrabia Palmerston, George Canning i William Lamb, 2. wicehrabia Melbourne. W 1831 r. prawo głosu w tym okręgu przysługiwało burmistrzowi, 11 aldermanom i 12 przedstawicielom korporacji miejskich. Na mocy postanowień Great Reform Act z 1832 r. prawo głosu rozciągnięto na 421 ludzi. Od 1868 r. Newport, Isle of Wight, wysyłał do Izby Gmin jednego deputowanego. Okręg został ostatecznie zniesiony w 1885 r.
  Torysi - angielskie ugrupowanie polityczne powstałe w końcu XVII wieku. Wyraziciele interesów ziemiaństwa, dworu, Kościoła. W opozycji do wigów.
  Lord Tajnej Pieczęci (ang. Lord Privy Seal) – brytyjski urzędnik państwowy zajmujący piąte miejsce w hierarchii tak zwanych wielkich urzędników państwowych. Historycznie zajmował się opieką nad królewską tajną pieczęcią (Privy Seal).
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Pierwszy rząd pod przewodnictwem Williama Lamba, 2. wicehrabiego Melbourne, istniał od 18 kwietnia 1835 do 7 maja 1839 r. Członków ścisłego gabinetu wyróżniono tłustym drukiem.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.117 sek.