William Kirby

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
.mw-parser-output .infobox.duchowny-ksiadz .naglowek{color:white;background:black}.mw-parser-output .infobox.duchowny-biskup .naglowek{color:white;background:#E56DC4}.mw-parser-output .infobox.duchowny-patriarcha .naglowek{color:white;background:#BA55D3}.mw-parser-output .infobox.duchowny-kardynal .naglowek{color:white;background:#FF2400}.mw-parser-output .infobox.duchowny-papiez .naglowek{color:black;background:gold}.mw-parser-output .infobox.duchowny-cywil .naglowek{color:black;background:#C0C0C0}.mw-parser-output .infobox.duchowny-ksiadz .naglowek a{color:#a7d4ff}

William Kirby (ur. 19 września 1759 w Witnesham, zm. 4 lipca 1850) – angielski entomolog, duchowny anglikański, członek Royal Society i jeden z pierwszych członków Towarzystwa Linneuszowskiego w Londynie. Uważany jest za "Ojca Entomologii."

Barham – wieś w Anglii, w hrabstwie Suffolk, w dystrykcie Mid Suffolk. Leży 8 km na północny zachód od miasta Ipswich i 109 km na północny wschód od Londynu. W 2001 miejscowość liczyła 1377 mieszkańców.Johan Christian Fabricius (ur. 7 stycznia 1745 w Tøndern w Jutlandii Południowej, zm. 3 marca 1808) – duński entomolog, arachnolog i ekonomista.

Życiorys[ | edytuj kod]

Kirby był wnukiem topografa z Suffolku, Johna Kirby'ego (autora Suffolk Traveller) i siostrzeńcem artysty-topografa Johna Kirby'ego (przyjaciela Thomasa Gainsborougha).

Urodzony w Witnesham, hrabstwie Suffolk, studiował w Ipswich School, a następnie w Caius College w Cambridge, który ukończył w 1781. Po przyjęciu święceń kapłańskich w 1782, większość życia spędził w plebanii, w odizolowanej angielskiej wsi Barham, w Suffolk.

Kościół Anglii (ang. Church of England, łac. Ecclesia Anglicana) - najstarszy i największy z Kościołów anglikańskich. Członek i wiodący przedstawiciel Wspólnoty Anglikańskiej; członek Wspólnoty Porvoo, grupującej dwanaście Kościołów anglikańskich i luterańskich.Witnesham – wieś w Anglii, w hrabstwie Suffolk. Leży 7 km na północ od miasta Ipswich i 113 km na północny wschód od Londynu. W 2001 miejscowość liczyła 833 mieszkańców.

Do nauki historii naturalnej zachęcił go Dr Nicholas Gwynn, który zapoznał Kirby'ego z Jamesem Edwardem Smithem w Ipswich w 1791. Jego pierwszym referatem był Three New Species of Hirudo ("Trzy nowe gatunki Hirudo") z 7 maja 1793.

Pierwszym ważnym dziełem była Monographia Apum Angliae (Monografia pszczół w Anglii) z 1802. Była to pierwsza naukowa rozprawa o pszczołach angielskich, przyniosła też swemu twórcy uznanie wśród czołowych brytyjskich i zagranicznych entomologów. Wkrótce Kirby utrzymywał stałą korespondencję z naukowcami takimi jak Alexander MacLeay, Walkenaer, Johan Christian Fabricius i Adam Afzelius.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.

W 1808 rozpoczął pracę nad swoją słynną książką Introduction to Entomology (Wprowadzenie do Entomologii). Było to spowodowane przyjaźnią zawartą w 1805 między nim a Williamem Spencem i efektem była czterotomowa publikacja wydana w latach 1815-1826.

Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Suffolk – hrabstwo ceremonialne i niemetropolitalne we wschodniej Anglii, w regionie East of England, położone nad Morzem Północnym, na obszarze krainy geograficzno-historycznej zwanej Anglią Wschodnią (East Anglia).
Dictionary of National Biography (DNB) – słownik biograficzny stanowiący standardowy punkt odniesienia w dziedzinie biografii znanych postaci brytyjskiej historii, publikowany od 1885. W 1996 Uniwersytet Londyński opublikował wolumin korekcji zebranych na podstawie Biuletynu Instytutu Badań Historycznych. Zaktualizowany Oxford Dictionary of National Biography (ODNB) został opublikowany 23 września 2004 jako 60-tomowe wydawnictwo i publikacja on-line.
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Apiologia (apis – pszczoła i logos – nauka; także: apidologia, melitologia) – nauka o pszczołach, dział entomologii.
Entomologia (z gr. entomon – insekt, owad i logos – wiedza, nauka) – dział zoologii zajmujący się owadami. Dawniej używano także terminu owadoznawstwo.

Reklama