• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • William Henry Pickering

  Przeczytaj także...
  Tytan (Saturn VI) – największy księżyc Saturna, jedyny księżyc w Układzie Słonecznym posiadający gęstą atmosferę, w której zachodzą skomplikowane zjawiska atmosferyczne. Jest to również jedyne ciało poza Ziemią, na powierzchni którego odkryto powierzchniowe zbiorniki cieczy – jeziora. Nie wypełnia ich jednak woda, ale ciekły metan, który na Ziemi występuje w postaci palnego gazu.Percival Lawrence Lowell (ur. 13 marca 1855, zm. 12 listopada 1916) – amerykański przedsiębiorca, pisarz, matematyk i astronom-amator, który był przekonany o istnieniu kanałów na Marsie. Ufundował obserwatorium astronomiczne Lowell Observatory w Flagstaff w stanie Arizona i zapoczątkował starania, które doprowadziły do odkrycia Plutona 14 lat po jego śmierci. Wybór nazwy Pluton i symbolu był częściowo spowodowany jego inicjałami: PL.
  Febe (Phoebe, Saturn IX) – dziewiąty pod względem wielkości księżyc Saturna, odkryty w 1899 roku przez Williama Pickeringa. Był to pierwszy satelita odkryty metodą fotograficzną i ostatni nowo zaobserwowany księżyc Saturna przed 2000 rokiem. Jego nazwa pochodzi od Fojbe (Febe), która była tytanidą w mitologii greckiej.
  William Henry Pickering w 1909

  William Henry Pickering (ur. 15 lutego 1858 w Bostonie, zm. 17 stycznia 1938 w Mandeville, Jamajka) – amerykański astronom, brat Edwarda Charlesa Pickeringa. Odkrywca księżyca Saturna Febe w 1899.

  Prace[]

  Febe odkrył na podstawie zdjęć wykonanych w 1898. Zauważył, że okrąża ona Saturna w kierunku przeciwnym niż pozostałe księżyce. W 1905 ogłosił odkrycie 10. księżyca Saturna – Temidy, na podstawie zdjęć z poprzedniego roku. Jak się później okazało, pomylił się. Dziesiąty księżyc (Janus), odkryty w 1966, najprawdopodobniej nie jest tym samym obiektem, ponieważ jego orbita znajduje się wewnątrz wszystkich księżyców Saturna, podczas gdy Temida miała leżeć pomiędzy Tytanem i Hyperionem.

  Księżyc (łac. Luna, gr. Σελήνη Selḗnē; pol. fraz. „Srebrny Glob”, „srebrny glob”; pol. przest. gw. poet. „miesiąc”; pol. przest. poet. „luna”) – jedyny naturalny satelita Ziemi (nie licząc tzw. księżyców Kordylewskiego, które są obiektami pyłowymi i przez niektórych badaczy uważane za obiekty przejściowe). Jest piątym co do wielkości księżycem w Układzie Słonecznym. Przeciętna odległość od środka Ziemi do środka Księżyca to 384 403 km, co stanowi mniej więcej trzydziestokrotność średnicy ziemskiej. Średnica Księżyca wynosi 3474 km, nieco więcej niż 1/4 średnicy Ziemi. Oznacza to, że objętość Księżyca wynosi około 1/50 objętości kuli ziemskiej. Przyspieszenie grawitacyjne na jego powierzchni jest blisko 6 razy słabsze niż na Ziemi. Księżyc wykonuje pełny obieg wokół Ziemi w ciągu 27,3 dnia (tzw. miesiąc syderyczny), a okresowe zmiany w geometrii układu Ziemia-Księżyc-Słońce powodują występowanie powtarzających się w cyklu 29,5-dniowym (tzw. miesiąc synodyczny) faz Księżyca.Pluton (oznaczenie oficjalne: (134340) Pluton) – planeta karłowata, plutoid, najjaśniejszy obiekt pasa Kuipera. Został odkryty w 1930 roku przez amerykańskiego astronoma Clyde’a Tombaugha. Od odkrycia do 2006 r. Pluton był uznawany za dziewiątą planetę Układu Słonecznego. 24 sierpnia 2006 r. Międzynarodowa Unia Astronomiczna odebrała Plutonowi status planety, co oznacza, że w Układzie Słonecznym jest teraz tylko 8 planet. Pluton należy do szerszej grupy obiektów transneptunowych. Płaszczyzna, po której się porusza, jest mocno nachylona do płaszczyzny ekliptyki, z silnie ekscentryczną orbitą, która częściowo przebiega wewnątrz orbity Neptuna. Plutona obiega co najmniej pięć księżyców, z których jeden, Charon, jest tylko o połowę mniejszy od niego.

  Opierając się na teorii George’a Darwina zasugerował w 1907, że Księżyc powstał z fragmentu oderwanego od naszej planety w rejonie Pacyfiku. Spekulował też, że niegdyś istniał na Ziemi jeden kontynent, który rozpadł się po powstaniu Księżyca.

  Obserwował całkowite zaćmienia Słońca oraz badał kratery na Księżycu. Obserwując krater o nazwie Eratostenes ogłosił, że nieregularne zmiany w jego wyglądzie można wyjaśnić istnieniem tam przemieszczających się rojów owadów. Twierdził, że zaobserwował na Księżycu roślinność.

  Prix Jules-Janssen (Nagroda Julesa Janssena) - najwyższa nagroda przyznawana astronomom przez Société astronomique de France (SAF).Jamajka (ang. Jamaica) – wyspa i państwo na Morzu Karaibskim w archipelagu Wielkich Antyli, położone na południe od Kuby i na zachód od Haiti.

  W 1919 przewidział istnienie i orbitę nowej planety Układu Słonecznego, opierając się na anomaliach ruchu orbitalnego Urana i Neptuna. Obserwacje prowadzone w Mount Wilson Observatory nie dowiodły jednak jej istnienia. Pluton został odkryty w 1930 przez Clyde’a Tombaugha. Jednakże wiadomo dziś, że masa tego obiektu jest zbyt mała, aby znacząco zaburzyć ruch takich planet jak Uran i Neptun. Po odkryciu Plutona, Pickering zinterpretował symbol nadany planecie jako odniesienie do siebie (litera P) oraz Lowella (litera L).

  Uran − gazowy olbrzym, siódma w kolejności od Słońca planeta Układu Słonecznego. Jest także trzecią pod względem wielkości i czwartą pod względem masy planetą naszego systemu. Nazwa planety pochodzi od Uranosa, który był bogiem i uosobieniem nieba w mitologii greckiej (klasyczna greka: Οὐρανός), ojcem Kronosa (Saturna) i dziadkiem Zeusa (Jowisza). Choć jest widoczny gołym okiem, podobnie jak pięć innych planet, umknął uwadze starożytnych obserwatorów ze względu na niską jasność i powolny ruch po sferze niebieskiej. Sir William Herschel ogłosił odkrycie planety w dniu 13 marca 1781, po raz pierwszy w historii nowożytnej rozszerzając znane granice Układu Słonecznego. Uran to również pierwsza planeta odkryta przy pomocy teleskopu.Ocean Spokojny, Pacyfik, Ocean Wielki – największy, najgłębszy i najstarszy, obok Atlantyku, na świecie zbiornik wodny. Z powierzchnią równą 155,6 mln km² zajmuje 30% całej powierzchni Ziemi. Oficjalna polska nazwa tego oceanu, zatwierdzona przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych brzmi Ocean Spokojny.

  Pickering uczestniczył w konstrukcji i otwarciu kilku obserwatoriów w szczególności Lowell Observatory w Arizonie w USA. W późniejszym okresie spędził dużo czasu w swoim prywatnym obserwatorium na Jamajce. Wydał atlas fotograficzny Księżyca.

  Jeden z kraterów na Księżycu nosi nazwę Pickering. Istnieje także planetoida Pickeringia, nazwana tak w uznaniu zasług braci Wiliama i Edwarda Pickeringów.

  W 1909 roku przyznano mu nagrodę Prix Jules-Janssen.

  Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.George Howard Darwin (ur. 9 lipca 1845 w Downe, zm. 7 grudnia 1912 w Cambridge) – angielski matematyk i astronom. Był piątym dzieckiem i drugim synem Emmy i Charlesa Darwina.

  Przypisy

  1. Praca zbiorowa: Encyklopedia Britannica. Ziemia i Wszechświat. T. XXI. Poznań: Wydawnictwo KURPISZ S. A., 2006, s. 105. ISBN 978-83-6056-325-0.
  2. Pickering, W.H. The Place of Origin of the Moon - The Volcani Problems. „Popular Astronomy”, s. 274–287, 1907 (ang.). 
  3. Lunar insects and other stories – recenzja książki The Wandering Astronomer. „Astronomy & Geophysics”. 41 (6), s. 32, 2000 (ang.). 
  4. Says 2 crops a day grow on the moon. „The New York Times”, 1921 (ang.). 
  5. The discovery of Pluto. „Monthly Notices of the Royal Astronomical Society” (ang.). 

  Linki zewnętrzne[]

  Nekrologi[]

 • JRASC 32 (1938) 157 (jeden rozdział) (ang.)
 • MNRAS 99 (1939) 328 (ang.)
 • PASP 50 (1938) 122 (ang.)
 • Hyperion (Saturn VII) – jeden z księżyców Saturna, odkryty w 1848 r. przez W.C. Bonda, G.P. Bonda i W. Lassella. Nazwa księżyca pochodzi od imienia Hyperiona, jednego z tytanów w mitologii greckiej.Lowell Observatory – prywatne, niekomercyjne obserwatorium astronomiczne w mieście Flagstaff w Arizonie. Jedno z najstarszych obserwatoriów w Stanach Zjednoczonych. Założył je w 1894 Percival Lowell. Aktualnie zarządza nim William Lowell Putnam – syn siostrzeńca fundatora.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  15 lutego – jest 46. dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostało 319 (w latach przestępnych 320) dni.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Eratostenes – stosunkowo głęboki księżycowy krater uderzeniowy położony na granicy mórz księżycowych Mare Imbrium i Sinus Aestuum, na zachodnim krańcu gór Montes Apenninus. Krater posiada wyraźnie okrągły pierścień, tarasowo wznoszące się wewnętrzne stoki, położone centralnie szczyty, nierówne wnętrze, a także zewnętrzny wał skalny. Brakuje promieniście rozrzuconego wokół materiału skalnego, choć Eratostenes pokryty jest skałami wybitymi z krateru Kopernik na południowym zachodzie.
  Edward Charles Pickering (ur. 19 lipca 1846 w Bostonie, zm. 3 lutego 1919 w Cambridge, Massachusetts) – astronom amerykański.
  Clyde William Tombaugh (ur. 4 lutego 1906 w Streator, Illinois, zm. 17 stycznia 1997 w Las Cruces, Nowy Meksyk) – amerykański astronom, odkrywca w 1930 roku planety karłowatej Pluton, przez długi czas uważanej za dziewiątą planetę Układu Słonecznego.
  (784) Pickeringia – planetoida z pasa głównego asteroid okrążająca Słońce w ciągu 5 lat i 166 dni w średniej odległości 3,1 j.a. Została odkryta 20 marca 1914 roku w Winchester (Massachusetts) przez Joela Metcalfa. Nazwa planetoidy pochodzi od braci Edwarda Pickeringa i Williama Pickeringa, amerykańskich astronomów. Przed nadaniem nazwy planetoida nosiła oznaczenie tymczasowe (784) 1914 UM.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.028 sek.