• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • William Hartnell

  Przeczytaj także...
  Pierwszy Doktor (ang. First Doctor) - postać fikcyjna z brytyjskiego serialu science-fiction Doktor Who. W postać wcielił się William Hartnell. W 1983 w historii The Five Doctors z powodu śmierci aktora, w postać wcielił się Richard Hurndall.Marden – wieś w Anglii, w hrabstwie Kent, w dystrykcie Maidstone. Leży 12 km na południe od miasta Maidstone i 58 km na południowy wschód od centrum Londynu.
  Patrick George Troughton (ur. 25 marca 1920 w Londynie - zm. 28 marca 1987 w Columbus w stanie Georgia, USA) - brytyjski aktor filmowy, telewizyjny i teatralny.

  William Henry Hartnell (ur. 8 stycznia 1908 w Londynie; zm. 23 kwietnia 1975 w Marden) – angielski aktor, znany przede wszystkim z roli pierwszego Doktora z serialu science-fiction pt. Doktor Who.

  Kariera[]

  Doktor Who[]

  W latach 1963-1966 występował w serialu science-fiction Doktor Who i był pierwszym aktorem, który wcielał się w postać Doktora, głównego protagonisty serialu. Postępująca choroba oraz zmiany w składzie ekipy produkcyjnej przyczyniły się do jego decyzji o opuszczeniu obsady serialu. Jego ostatnim regularnym wystąpieniem w serialu był czteroczęściowy odcinek The Tenth Planet 1966 roku, kiedy to oddał rolę Patrickowi Troughtonowi. Później powrócił na ekrany w odcinkach napisanych na 10-lecie serialu pt.: The Three Doctors, co było jednocześnie jego ostatnim angażem.

  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.

  Przypisy

  1. First Doctor (ang.). BBC. [dostęp 2014-03-14].
  2. William Hartnell (ang.). [dostęp 14 marca 2014].
  3. The Three Doctors (ang.). BBC. [dostęp 2014-03-14].

  Linki zewnętrzne[]

 • William Hartnell w bazie filmweb.pl
 • William Hartnell w bazie Internet Movie Database (IMDb) (ang.)
 • William Hartnell w bazie Brytyjskiego Instytutu Filmowego (ang.)
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Doktor Who (ang. Doctor Who) – brytyjski serial science-fiction, produkowany przez BBC od 1963 roku. Jego twórcami są Sydney Newman, C. E. Webber oraz Donald Wilson. W 1989 roku jego produkcja została zawieszona. Po nieudanej próbie przywrócenia serialu w 1996 roku, którą był pilot w formie filmu telewizyjnego, program ponownie powrócił na antenę dopiero w 2005 roku, dzięki Russellowi T Daviesowi, który był producentem wykonawczym serialu oraz jego naczelnym scenarzystą aż do 2010 roku. Obecnie serial składa się z blisko 800 odcinków, a jego naczelnym producentem wykonawczym jest Steven Moffat.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Fantastyka naukowa (ang. science fiction) – gatunek literacki lub filmowy, a także gier komputerowych o fabule osnutej na przewidywanych osiągnięciach nauki i techniki oraz ukazującej ich wpływ na życie jednostki lub społeczeństwa. Razem z fantasy i horrorem, fantastyka naukowa zaliczana jest do fantastyki.
  Doktor – tytułowa postać brytyjskiego serialu science fiction pt. Doctor Who. Przez cały okres nadawania serialu Doktora grało do tej pory jedenastu aktorów. Najdłużej odgrywającym rolę Doktora był aktor Tom Baker, który występował przez 7 lat i zagrał w 172 odcinkach. Najkrócej występującym aktorem był Paul McGann, który wystąpił tylko w filmie telewizyjnym jako ósmy Doktor (choć jeśli liczyć komiksy, powieści itp. przeżył on największą liczbę przygód).
  Brytyjski Instytut Filmowy (British Film Institute, BFI) – brytyjska organizacja charytatywna założona w celu: pobudzania rozwoju sztuki filmowej i telewizji na obszarze Zjednoczonego Królestwa; krzewienia użytku sztuki filmowej w kierunku utrwalenia współczesności i współczesnych zwyczajów; promowania edukacji filmowej i wpływu filmu, telewizji na społeczeństwo; upowszechniania dostępu i zrozumienia brytyjskiego i światowego kina w możliwie najszerszym zakresie; stworzenia, opieki i rozwoju kolekcji odzwierciedlających historię sztuki filmowej i dziedzictwa filmowego w Wielkiej Brytanii.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.013 sek.