• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • William Hartnell

  Przeczytaj także...
  Pierwszy Doktor (ang. First Doctor) - postać fikcyjna z brytyjskiego serialu science-fiction Doktor Who. W postać wcielił się William Hartnell. W 1983 w historii The Five Doctors z powodu śmierci aktora, w postać wcielił się Richard Hurndall.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.
  Marden – wieś w Anglii, w hrabstwie Kent, w dystrykcie Maidstone. Leży 12 km na południe od miasta Maidstone i 58 km na południowy wschód od centrum Londynu.

  William Henry Hartnell (ur. 8 stycznia 1908 w Londynie; zm. 23 kwietnia 1975 w Marden) – angielski aktor, znany przede wszystkim z roli pierwszego Doktora z serialu science-fiction pt. Doktor Who.

  Patrick George Troughton (ur. 25 marca 1920 w Londynie - zm. 28 marca 1987 w Columbus w stanie Georgia, USA) - brytyjski aktor filmowy, telewizyjny i teatralny.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Kariera[ | edytuj kod]

  Doktor Who[ | edytuj kod]

  W latach 1963-1966 występował w serialu science-fiction Doktor Who i był pierwszym aktorem, który wcielał się w postać Doktora, głównego protagonisty serialu. Postępująca choroba oraz zmiany w składzie ekipy produkcyjnej przyczyniły się do jego decyzji o opuszczeniu obsady serialu. Jego ostatnim regularnym wystąpieniem w serialu był czteroczęściowy odcinek The Tenth Planet 1966 roku, kiedy to oddał rolę Patrickowi Troughtonowi. Później powrócił na ekrany w odcinkach napisanych na 10-lecie serialu pt.: The Three Doctors, co było jednocześnie jego ostatnim angażem.

  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).Dictionary of National Biography (DNB) – słownik biograficzny stanowiący standardowy punkt odniesienia w dziedzinie biografii znanych postaci brytyjskiej historii, publikowany od 1885. W 1996 Uniwersytet Londyński opublikował wolumin korekcji zebranych na podstawie Biuletynu Instytutu Badań Historycznych. Zaktualizowany Oxford Dictionary of National Biography (ODNB) został opublikowany 23 września 2004 jako 60-tomowe wydawnictwo i publikacja on-line.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. First Doctor (ang.). BBC. [dostęp 2014-03-14].
  2. William Hartnell (ang.). BBC. [dostęp 14 marca 2014].
  3. The Three Doctors (ang.). BBC. [dostęp 2014-03-14].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • William Hartnell w bazie Filmweb
 • William Hartnell w bazie IMDb (ang.)
 • William Hartnell w bazie Brytyjskiego Instytutu Filmowego (ang.)
 • Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Warto wiedzieć że... beta

  Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Doktor Who (ang. Doctor Who) – brytyjski serial science-fiction, produkowany przez BBC od 1963 roku. Jego twórcami są Sydney Newman, C. E. Webber oraz Donald Wilson. W 1989 roku jego produkcja została zawieszona. Po nieudanej próbie przywrócenia serialu w 1996 roku, którą był pilot w formie filmu telewizyjnego, program ponownie powrócił na antenę dopiero w 2005 roku, dzięki Russellowi T Daviesowi, który był producentem wykonawczym serialu oraz jego naczelnym scenarzystą aż do 2010 roku. Obecnie serial składa się z blisko 800 odcinków, a jego naczelnym producentem wykonawczym jest Steven Moffat.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  BBC (skrót od British Broadcasting Corporation, Brytyjska Korporacja Nadawcza) – główny brytyjski publiczny nadawca radiowo-telewizyjny, największa tego rodzaju instytucja na świecie.
  Fantastyka naukowa (ang. science fiction) – gatunek literacki lub filmowy, a także gier komputerowych o fabule osnutej na przewidywanych osiągnięciach nauki i techniki oraz ukazującej ich wpływ na życie jednostki lub społeczeństwa. Razem z fantasy i horrorem, fantastyka naukowa zaliczana jest do fantastyki.
  23 kwietnia jest 113. (w latach przestępnych 114.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 252 dni.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.026 sek.