• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • William Gayraud-Hirigoyen

  Przeczytaj także...
  SU Agen Lot-et-Garonne (wym. [ɛs y aʒɛ̃ lɔt‿e ɡaʁɔn]) – francuski klub rugby union z Agen w departamencie Lot i Garonna. Po tym, jak w 2010 roku zwyciężyła w rozgrywkach Pro D2, drużyna rywalizuje w lidze Top 14. Swoje mecze zespół rozgrywa na mieszczącym 12 002 widzów Stade Armandie. Bobsleje (z angielskiego bobsleigh) – zimowa dyscyplina sportu, polegająca na zjeździe zawodników na specjalnych saniach (także zwanych bobslejami) po sztucznym torze lodowym, obecnie o średniej długości 1500–2000 m i o średnim spadku 8–12%. Tor powinien mieć co najmniej 15 zakrętów, z czego na niektórych wjazd z prędkością 130 km/h może spowodować na drużynie działanie przeciążenia 5 g.
  1. Masaż – zabieg fizjoterapeutyczny polegający na sprężystym (nie plastycznym) odkształcaniu tkanek. 2. Masaż – jest to zespół ruchów wywierających ucisk na tkanki i polega on na wykorzystaniu przez masażystę określonych ruchów w określonym tempie i z odpowiednią siłą zgodnie z przebiegiem mięśni, tkanek, naczyń krwionośnych i limfatycznych, od ich obwodu do serca. Masaż powinien być wykonywany rytmicznie, bez rozciągania skóry nieuzbrojoną ręką.

  William Gayraud-Hirigoyen (ur. 1 maja 1898 w Laroque-Timbaut, zm. 9 grudnia 1962 w Paryżu) – francuski rugbysta grający na pozycji młynarza, reprezentant kraju oraz bobsleista i skeletonista, brązowy medalista Mistrzostw Świata 1947, olimpijczyk.

  W swoim jedynym występie dla reprezentacji Francji 3 kwietnia 1920 roku zdobył przyłożenie w meczu z Irlandią. Przyczynił się tym samym do pierwszego w historii wyjazdowego zwycięstwa kadry. Związany był z klubami Stade Toulousain i SU Agen.

  Kinezyterapia (gr. kinesis – ruch) – leczenie ruchem, gimnastyka lecznicza. Podstawą tej dziedziny fizjoterapii są ćwiczenia ruchowe. Ruch staje się środkiem leczniczym, mającym wpływ na cały organizm. Zadaniem kinezyterapii jest maksymalne usunięcie niesprawności fizycznej i przygotowanie do dalszej rehabilitacji, np. społecznej.Stade Toulousain – francuski klub rugby z siedzibą w Tuluzie założony w 1907. Najbardziej utytułowany klub rugby w Europie i Francji. Trzykrotny zdobywca Pucharu Heinekena i siedemnastokrotny mistrz Francji. Obecnie gra w Top 14.

  Od połowy lat dwudziestych występował w zawodach na torach lodowych. W Mistrzostwach Świata FIBT 1947 zdobył brązowy medal w bobslejowych czwórkach. Uczestniczył w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1948: w rywalizacji dwójek bobsleistów zajął dwunastą lokatę, skeletonowej zaś nie ukończył.

  Skeleton – jednoosobowe, ciężkie (max. 50 kg) sanie sportowe o nisko położonym środku ciężkości. Umożliwiają osiąganie dużych (do ok. 130 km/h) prędkości podczas zjazdu po torze lodowym. Istnieje również sport o tej samej nazwie.Wioślarstwo – niegdyś odmiana transportu (wodnego) dziś dyscyplina sportowa polegająca na wprowadzeniu w ruch łodzi pływającej po wodzie przy użyciu siły mięśni wioślarza używającego wioseł jako dźwigni prostej.

  Uprawiał także pływanie, lekkoatletykę, boks, wioślarstwo i pelotę. Był działaczem oraz sędzią rugby i peloty.

  Podczas pierwszej wojny światowej zaciągnął się na ochotnika, służył w randze podoficera i został odznaczony Krzyżem Wojennym.

  Mieszkał w Paryżu, zajmował się kinezyterapią i masażami.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. William Gayraud-Hirigoyen (ang.). espnscrum.com. [dostęp 2014-06-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-04-18)].
  2. GAYRAUD William (fr.). ffr.fr. [dostęp 2014-06-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-06-09)].
  3. France finally enjoy an away day (ang.). espnscrum.com. [dostęp 2014-06-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-06-09)].
  4. Musée du Stade Toulousain 1917-1927 (fr.). stadetoulousain.fr. [dostęp 2014-06-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-07-02)].
  5. William GAYRAUD-HIRIGOYEN (fr.). mairie-laroque-timbaut.fr. [dostęp 2014-06-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-06-09)].
  6. Bobsleigh World Championships Men: 4-Man (ang.). sports123.com @ web.archive.org. [dostęp 2014-06-10].
  7. William Gayraud-Hirigoyen (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2014-06-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-09-29)].
  Laroque-Timbaut – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Akwitania-Limousin-Poitou-Charentes, w departamencie Lot-et-Garonne.Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Przyłożenie (ang. try) - główna, najwyżej punktowana metoda zdobywania punktów w rugby union i rugby league. Punkty poprzez przyłożenie zdobywa się przykładając piłkę na polu punktowym przeciwnika (na lub za linią bramkową). W zależności od odmiany rugby różne są definicje samego przyłożenia jak i pola punktowego.
  Internet Archive − instytucja znajdująca się na przedmieściach San Francisco (Kalifornia, Stany Zjednoczone), która zajmuje się gromadzeniem i udostępnianiem archiwum rozmaitych zasobów multimedialnych.
  Reprezentacja Francji w rugby mężczyzn – zespół rugby union, biorący udział w imieniu Francji w meczach i sportowych imprezach międzynarodowych, powoływany przez selekcjonera, w którym mogą występować wyłącznie zawodnicy posiadający obywatelstwo francuskie. Za jego funkcjonowanie odpowiedzialna jest Francuska Federacja Rugby. Drużyna występuje w Pucharze Sześciu Narodów.
  Rugby union (pot. rugby) – zespołowa gra między dwiema piętnastoosobowymi drużynami, polegająca na podawaniu owalnej piłki ręką lub nogą, przy czym podania ręką do przodu są zabronione; punkty zdobywa się za przyłożenie piłki na polu punktowym przeciwnika (5 punktów), za celny strzał (tzw. drop, drop kick) na bramkę w kształcie litery H, z poprzeczką umieszczoną na wysokości 3 metrów, ponad którą piłka musi być przerzucona (3 punkty). Po przyłożeniu następuje tzw. podwyższenie (skuteczne jest warte 2 punkty); piłkę ustawia się na podstawce (kiedyś usypywano górkę z piasku) na linii prostopadłej do linii końcowej boiska i przebiegającej przez miejsce w którym wykonano przyłożenie, ale w dowolnej odległości od słupów – z tego miejsca kopacz musi trafić w bramkę ponad poprzeczką.
  Bobsleje na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1948 odbyły się w dniach 30 stycznia - 7 lutego 1948 roku na torze Olympia Bobrun St. Moritz–Celerina. Zawodnicy walczyli w dwójkach mężczyzn i czwórkach mężczyzn.
  Pelota (bask. Pilota, lub Jai-alai) – gra znana w kraju Basków w Hiszpanii. Jest to rodzaj tenisa rozgrywanego na boisku otoczonym ścianami, o które odbijana jest piłka.
  Skeleton na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1948 odbywał się w dniach 3-4 lutego. Uczestnicy walczyli o medale olimpijskie po raz drugi w historii. Skeleton wrócił do programu olimpijskiego po 20 latach przerwy.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.023 sek.