• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • William C. Campbell

  Przeczytaj także...
  Nagroda Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny (szw. Nobelpriset i fysiologi eller medicin) – jest nagrodą przyznawaną corocznie przez Instytut Karolinska za wyjątkowe osiągnięcia naukowe z różnych dziedzin fizjologii lub medycyny. Jest jedną z pięciu Nagród Nobla ustanowionych w testamencie przez Alfreda Nobla (zm. w 1896 roku). Jak zapisał on w swoim testamencie, nadzór nad nagrodą sprawuje Fundacja Noblowska, a przyznawana jest ona przez zgromadzenie wybierane przez Instytut Karolinska. Określana potocznie jako „Nagroda Nobla z medycyny”, w rzeczywistości była precyzyjnie opisana przez Nobla w jego testamencie, jako nagroda z „fizjologii lub medycyny”. Z tego powodu może być przyznana w każdej ze szczegółowych dziedzin obu tych nauk. Pierwszym laureatem nagrody był w roku 1901 Niemiec Emil Adolf von Behring.PubMed – angielskojęzyczna internetowa baza danych obejmująca artykuły z dziedziny medycyny i nauk biologicznych. Została założona w 1996 roku przez National Center for Biotechnology Information (NCBI), będący częścią National Library of Medicine, wchodzącego w skład National Institutes of Health.
  Ślepota rzeczna (onchocerkoza, ang. onchocerciasis, river blindness) – występująca w Afryce choroba, odmiana filariozy. Szacuje się, że na tę chorobę cierpi ponad 150 milionów ludzi na całym świecie.
  Wzór strukturalny awermektyny

  William C. Campbell (ur. 28 czerwca 1930 w Ramelton) – irlandzki biochemik, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny w roku 2015.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Urodził się w 1930 roku, w Ramelton, w hrabstwie Donegal, w Irlandii jako trzeci syn miejscowego sklepikarza R.J. Campbella. Uczęszczał do gimnazjum męskiego Campbell College w Belfaście, a następnie w 1952 roku ukończył Trinity College w Dublinie. Doktorat uzyskał na amerykańskim University of Wisconsin-Madison w 1957 roku. Przez szereg lat był związany z międzynarodowym koncernem farmaceutycznym Merck Sharp & Dohme.

  Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Donegal (irl. Contae Dhún na nGall) – hrabstwo na północnym zachodzie Irlandii, jedno z trzech hrabstw historycznego Ulsteru pozostających poza granicami Irlandii Północnej. Nazwa pochodzi z języka irlandzkiego i oznacza fort, który odpiera cudzoziemców (wedle innej wersji fort cudzoziemców). Kiedyś czasami było też nazywane Tyrconnel (irl.: Tír Chonaill – ziemia Connallów).

  Jest emerytowanym profesorem i pracownikiem naukowym Drew University w Madison w stanie New Jersey.

  Prowadzone przez niego badania kultur bakterii Streptomyces avermitilis (wyizolowanych przez Satoshiego Ōmurę) wykazały skuteczność substancji wytwarzanych przez ten szczep w zwalczaniu pasożytów zwierząt domowych i hodowlanych. Grupa Campbella wyizolowała składnik aktywny, awermektynę, której pochodna, iwermektyna, została wykorzystana jako środek nicieniobójczy w leczeniu chorób pochodzenia pasożytniczego, m.in ślepoty rzecznej i filariozy.

  Farmaceutyka – dział gospodarki zajmujący się lekami począwszy od ich projektowania poprzez produkcję aż do dystrybucji.Filariozy – grupa, przewlekłych chorób pasożytniczych kręgowców (prócz ryb), które wywołane są przez nicienie, filarie - m.in. Wuchereria bancrofti, Brugia malayi, Onchocerca volvulus i Mansonella ozzardi. Być może w patogenezie choroby odgrywają rolę także endosymbiotyczne pasożyty nicieni - bakterie Wolbachia. Filarioza u człowieka spotykana jest we wschodniej Afryce i Azji. Rejony endemiczne dla filarii zamieszkuje około 1,1 mld ludzi na terenie 76 krajów strefy tropikalnej.

  W 2015 roku wspólnie z Satoshim Ōmurą otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny za odkrycia dotyczące terapii infekcji spowodowanych przez pasożytnicze nicienie.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. William C. Campbell (Sc.D.) (ang.). rameltontidytowns.com. [dostęp 2015-10-05].
  2. Informacje prasowe, nobelprize.org, 5 października 2015
  3. William C. Campbell - Facts (ang.). nobelprize.org. [dostęp 2015-10-05].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Publikacje Campbella zindeksowane w serwisie PubMed (ang.). PubMed. [dostęp 2015-10-05].
 • Trinity College (irl. Coláiste na Tríonóide, tłum. Kolegium Trójcy Świętej) – irlandzka uczelnia założona w roku 1592 przez królową Elżbietę I w Dublinie na terenie dawnego klasztoru augustianów.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Warto wiedzieć że... beta

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Belfast (angielska wymowa: [bɛlˈfɑːst]; irl. Béal Feirste) – stolica i największe miasto Irlandii Północnej. Greater Belfast jest podzielony pomiędzy dwa hrabstwa – Antrim i Down, lecz sam Belfast przynależy w całości do Antrim.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Aktywność biologiczna lub farmakologiczna - termin określający wpływ danej substancji bądź leku na organizm pacjenta (w szczególności człowieka), związany między innymi z własnościami fizykochemicznymi, chemicznymi i przestrzennymi tej substancji. Substancje uważa się za aktywną biologicznie, jeżeli wywiera jakikolwiek wpływ na tkankę pacjenta, natomiast aktywność farmakologiczna wskazuje zwykle na korzystne skutki substancji i możliwość jej zastosowania jako leku.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Uniwersytet Wisconsin–Madison (University of Wisconsin-Madison, UW–Madison, Madison, Wisconsin, Uniwersytet Wisconsin, lub UW) – amerykański publiczny uniwersytet naukowy znajdujący się w Madison w Wisconsin. Został założony w 1848 i jest największym uniwersytetem w stanie. Uczęszcza do niego ogółem 41 000 studentów, z czego około 29 000 są to tzw. undergraduates (studenci studiów licencjackich).
  Satoshi Ōmura (jap. jap. 大村 智, Ōmura Satoshi, ur. 12 lipca 1935 w prefekturze Yamanashi) – japoński biochemik, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny w roku 2015.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.812 sek.