• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • William-Adolphe Bouguereau

  Przeczytaj także...
  Międzynarodowy alfabet fonetyczny, MAF (ang. International Phonetic Alphabet, IPA; fr. Alphabet phonétique international, API) – alfabet fonetyczny, system transkrypcji fonetycznej przyjęty przez Międzynarodowe Towarzystwo Fonetyczne jako ujednolicony sposób przedstawiania głosek wszystkich języków. Składają się na niego zarówno symbole alfabetyczne jak i symbole niealfabetyczne oraz ok. 30 znaków diakrytycznych.Szwa – w językoznawstwie, zwłaszcza w fonetyce i fonologii, określenie samogłoski średnio centralnej (zaokrąglonej lub niezaokrąglonej) znajdującej się w środku diagramu samogłoskowego, oznaczaną w międzynarodowym alfabecie fonetycznym symbolem ə lub inną samogłoską bliską tej pozycji. Dla przykładu w języku angielskim litera a w wyrazie about jest wymawiana przez szwę. W języku angielskim szwa występuje głównie w sylabach nieakcentowanych, ale w innych językach może pojawiać się częściej w sylabach akcentowanych. W polszczyźnie standardowej szwa nie występuje w ogóle. Można ją spotkać tylko w niektórych dialektach lokalnych.
  19 sierpnia jest 231. (w latach przestępnych 232.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 134 dni.

  William-Adolphe Bouguereau [buɡ(ə)ʁo] (ur. 30 listopada 1825 w La Rochelle, zm. 19 sierpnia 1905 tamże) – francuski malarz, przedstawiciel akademizmu. Malował wielkie kompozycje figuralne o tematyce religijnej, mitologicznej i historycznej. Specjalizował się w idealizowanych aktach kobiecych.

  30 listopada jest 334. (w latach przestępnych 335.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 31 dni. Akademizm to kierunek w sztuce europejskiej rozwijający się od XVII do XIX wieku, przede wszystkim w malarstwie i rzeźbie. Polegał na odwoływaniu się do zasad i ideałów sztuki antycznej oraz renesansowej, a także naśladowaniu dzieł uznanych za doskonałe, preferujący tematykę historyczną, religijną i mitologiczną. Propagowany głównie przez Akademie Sztuk Pięknych.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Urodzony w rodzinie handlarzy winem i oliwą jako syn Théodora Bouguereau (ur. 1800 r.) i Marii Bonnin (1804 r.), znanej jako Adelina, wychowany został w katolicyzmie. Miał starszego brata Alfreda i młodszą siostrę Marie (znaną jako Hanna), która zmarła mając siedem lat. W 1832 roku rodzina przeniosła się do Saint-Martin-de-Ré. W wieku 12 lat Bouguereau zamieszkał w Mortagne u swego wuja Eugenia będącego księdzem, i rozwinął w sobie miłość do natury, religii i literatury. W 1839 r. został wysłany na studia kapłańskie do katolickiego kolegium w Pons, gdzie rysować i malować nauczył go Louis Sage, uczeń Ingresa.

  Cmentarz Montparnasse (fr. Cimetière du Montparnasse) jest jednym z najsławniejszych paryskich cmentarzy. Znajduje się w południowo-wschodnim fragmencie Paryża (Montparnasse) w XIV dzielnicy.Państwowa Wyższa Szkoła Sztuk Pięknych w Paryżu (fr. École nationale supérieure des beaux-arts de Paris, ENSBA) – wyższa szkoła sztuk pięknych w Paryżu, założona w 1648 przez Charlesa Le Bruna jako Królewska Akademia Malarstwa i Rzeźby (fr. Académie royale de peinture et de sculpture).

  Bouguereau niechętnie porzucił studia, by powrócić do rodziny, która znalazła się w Bordeaux. Tam poznał miejscowego artystę Charlesa Marionneau i rozpoczął naukę w Miejskiej Szkole Rysunku i Malarstwa w listopadzie 1841 roku. Wkrótce stał się najlepszym uczniem w swojej klasie i zdecydował o kontynuowaniu kariery artystycznej w Paryżu. Dla sfinansowania tego zamiaru sprzedawał portrety – 33 obrazy olejne w ciągu trzech miesięcy (wszystkie niepodpisane, odnaleziono tylko jeden). Do Paryża przybył w wieku 20 lat w marcu 1846 roku.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.

  Studiował w paryskiej École des Beaux-Arts. W 1850 otrzymał nagrodę Prix de Rome wraz z trzyletnim pobytem w rzymskiej Villa Medici, gdzie oprócz nauczania formalnego mógł studiować bezpośrednio dorobek artystów renesansu wraz z ich arcydziełami, a także zabytki sztuki greckiej, etruskiej i rzymskiej.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Saint-Martin-de-Ré – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Poitou-Charentes, w departamencie Charente-Maritime.

  Od lat sześćdziesiątych XIX wieku Bouguereau był ściśle związany z Académie Julian, gdzie udzielał lekcji i porad studentom sztuki z całego świata. Przez kilkadziesiąt lat uczył rysunku i malarstwa setki, jeśli nie tysiące studentów. Otrzymał wiele wyróżnień z Akademii: w 1876 r. został dożywotnim członkiem, w 1885 r. otrzymał Wielki Medal Honorowy, w tym samym roku został Komendantem Legii Honorowej, a w 1905 r. – Wielkim Oficerem tego orderu.

  Prix de Rome – francuska nagroda dla wybitnych młodych malarzy, rzeźbiarzy, architektów, grafików i muzyków. Nagrodę stanowiło trzyletnie stypendium, obejmujące pobyt w Rzymie wraz z mieszkaniem w rzymskiej Académie de France mieszczącej się w Villa Medici przy Viale Trinità dei Monti 1.Spółgłoska zwarta miękkopodniebienna dźwięczna – rodzaj dźwięku spółgłoskowego występujący w językach naturalnych, oznaczany w międzynarodowej transkrypcji fonetycznej IPA symbolem [ɡ].

  Zmarł w La Rochelle w wieku 79 lat wskutek choroby serca. Po nabożeństwie w miejscowej katedrze jego ciało przewieziono pociągiem do Paryża na wtórną ceremonię. Wraz z Nelly i dziećmi pochowany został w rodzinnym grobowcu na cmentarzu Montparnasse.

  Twórczość[ | edytuj kod]

  Do najbardziej znanych jego obrazów należą: Matka Boska Pocieszycielka, Pierwszy pocałunek, Powrót z winobrania, Narodziny Wenus, Kąpiące się i Słotną miłość.

 • Matka Boska Pocieszycielka, 1875 r.

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
 • Narodziny Wenus, 1879r.

 • Kąpiące się, 1884 r.

 • Amor i Psyche, 1899 r.

 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Fronia E. Wissman, Bouguereau, wyd. 1st ed, San Francisco: Pomegranate Artbooks, 1996, s. 10-11, ISBN 0-87654-582-7, OCLC 33947605 [dostęp 2019-11-02].
  2. Bouguereau i inni, William Bouguereau : his life and works, Woodbridge, NJ: Antique Collectors' Club in cooperation with the Art Renewal Center, 2014, ISBN 978-1-85149-733-1, OCLC 880552165 [dostęp 2019-11-02].
  3. Gail C. Andrews, Birmingham Museum of Art : guide to the collection, [Birmingham, Ala]: Birmingham Museum of Art, 2010, s. 222–223, ISBN 978-1-904832-77-5, OCLC 698774010 [dostęp 2019-11-02].
  4. Fronia E. Wissman, Bouguereau, wyd. 1st ed, San Francisco: Pomegranate Artbooks, 1996, s. 16, ISBN 0-87654-582-7, OCLC 33947605 [dostęp 2019-11-02].
  5. Ministère de la Culture et de la Communication, Base Léonore, Archives Nationales, www2.culture.gouv.fr [dostęp 2019-11-02].
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.Bordeaux (wym. MAF [bɔʁdo]; oksyt. Bordèu) – miasto i gmina we Francji, stolica regionu Nowa Akwitania, w departamencie Żyronda.
  Warto wiedzieć że... beta

  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Jean-Auguste-Dominique Ingres (ur. 29 sierpnia 1780 w Montauban, zm. 14 stycznia 1867 w Paryżu) – francuski malarz historyczny i portrecista, jeden z najwybitniejszych artystów francuskich XIX wieku. Uczeń Jacques’a-Louisa Davida.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Samogłoska przymknięta tylna zaokrąglona – typ samogłoski spotykany w językach naturalnych. Symbol, który przedstawia ten dźwięk w Międzynarodowym Alfabecie Fonetycznym, to u (zwykła litera u).
  BIBSYS – katalog centralny dwóch norweskich bibliotek uniwersyteckich, przekształcony w organizację non-profit, która skupia norweskie biblioteki uniwersyteckie i naukowe wraz z Biblioteką Narodową.
  Legia Honorowa, Order Narodowy Legii Honorowej (fr. L’Ordre national de la Légion d’honneur) – najwyższe odznaczenie nadawane przez państwo francuskie. Legia nadawana jest zarówno cywilom, jak i wojskowym, kobietom i mężczyznom, także cudzoziemcom, za szczególne osiągnięcia w życiu wojskowym i cywilnym. Motto orderu to Honneur et Patrie (fr. Honor i Ojczyzna).
  Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny (NUKAT) – katalog centralny polskich bibliotek naukowych i akademickich funkcjonujący od lipca 2002 roku. Katalog obejmuje pozycje ze wszystkich katalogów rozproszonych naukowych bibliotek uniwersyteckich tworzących NUKAT. Obecnie jest to 130 bibliotek naukowych, w tym 37 z Warszawy oraz 17 z Krakowa, w dalszej kolejności są biblioteki gdańskie (10), wrocławskie (10) oraz łódzkie (9).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.894 sek.