• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Willesden Junction - stacja

  Przeczytaj także...
  Clapham Junction - stacja kolejowa w Londynie, w dzielnicy Wandsworth. W systemie londyńskiej komunikacji miejskiej, należy do drugiej strefy biletowej. Jedna z najbardziej ruchliwych, względem ruchu pasażerskiego stacja kolejowa w Londynie, zarządana przez przewoźnika South West Trains, a obsługiwana także przez London Overground oraz Southern. Na przełomie 2008/09 z jej usług skorzystało 17.5 mln pasażerów. Otwarta została 2 marca 1863 roku. W godzinach szczytu przez stację przejeżdża ok. 180 pociągów na godzinę, głównie z/do Waterloo Station i Victoria Station.North London Line (Linia Północnego Londynu) - linia kolejowa położona w całości w granicach Wielkiego Londynu, obejmująca 23 czynne stacje. Krańcami linii są stacje Richmond oraz Stratford. Od 2007 linia jest obsługiwana wyłącznie przez podmioty podległe Transport for London, ciału zarządzającemu londyńską komunikacją miejską. Głównym operatorem linii jest London Overground, realizujące przewozy na całej jej długości. Dodatkowo odcinek od Richmond do Gunnersbury należy równocześnie do sieci metra, a dokładniej do District Line.
  Metro w Londynie (ang. London Underground, potocznie the Tube) – system lokalnych linii kolejowych przebiegających w podziemnych tunelach oraz na powierzchni, obsługujących większość obszaru Wielkiego Londynu. Jest najstarszym metrem na świecie, pierwsi podróżni skorzystali z niego 10 stycznia 1863 roku. Pomimo angielskiej nazwy, wskazującej na podziemne położenie, jedynie ok. 45% długości tras znajduje się pod ziemią.

  Willesden Junctionstacja kolejowa w Londynie zarządzana przez London Overground i stanowiąca punkt przesiadkowy między trzema liniami obsługiwanymi przez tego przewoźnika:

  Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.Watford – miasto w Wielkiej Brytanii (Anglia), w hrabstwie Hertfordshire, nad rzeką Colne (dopływ Tamizy), w regionie miejskim Londynu. Około 80 tys. mieszkańców, w tym ponad 3 tys. Polaków.
 • Watford DC Line (Watford - Euston).
 • North London Line (Richmond - Stratford)
 • West London Line - północny kraniec linii, południowym jest Clapham Junction
 • Ze stacji korzysta także Metro londyńskie, którego pociągi zatrzymują się tu w ramach linii Bakerloo Line. Stacja posiada 5 peronów na dwóch poziomach. Dwa perony, używane wyłącznie przez London Overground, znajdują się na poziomie sąsiedniej ulicy. Trzy pozostałe, z czego 2 wykorzystywane są wspólnie przez metro i kolej, a jeden zarezerwowany dla tej ostatniej, usytuowane są poniżej.

  Bakerloo Line – jedna z linii metra w Londynie, piąta pod względem długości w stolicy Anglii. Została uruchomiona w 1906 roku. Obecnie liczy 23,3 kilometry długości. Na jej trasie znajduje się 25 stacji, w tym 15 podziemnych i 10 naziemnych. Korzysta z niej ok. 96 mln pasażerów rocznie. Na mapach sieci metra tradycyjnie oznaczana jest kolorem brązowym. Słowo "Bakerloo" było początkowo przydomkiem, jaki linia zyskała tuż po swoim otwarciu. Jej oficjalna nazwa brzmiała wówczas Baker Street and Waterloo Railway. Potoczne określenie szybko stało się tak popularne, że linia wkrótce została przemianowana.Stacja kolejowa – posterunek ruchu następczy zapowiadawczy, w obrębie którego, oprócz toru głównego zasadniczego, znajduje się co najmniej jeden tor główny dodatkowy, a pociągi mogą rozpoczynać i kończyć swój bieg, krzyżować się i wyprzedzać, jak również zmieniać skład lub kierunek jazdy. Ruchem pociągów, pojazdów pomocniczych, manewrami taboru na stacji kieruje dyżurny ruchu. Duże stacje mogą być podzielone na rejony stanowiące osobne posterunki zapowiadawcze.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Willesden Junction w bazie National Rail [dostęp 2010-11-21]
  2. Plan stacji w bazie National Rail [dostęp 2010-11-21]
  London Overground (LO) - sieć lokalnych połączeń kolejowych na terenie Wielkiego Londynu, zaliczanych do systemu londyńskiej komunikacji miejskiej. Powstała w wyniku przejęcia przez Transport for London, skrzydło administracji samorządowej odpowiedzialne za transport publiczny, linii kolejowych eksploatowanych dotychczas przez prywatną firmę Silverlink Metro, której koncesja na ich wykorzystywanie wygasła. Pierwszym dniem działalności London Overground był 11 listopada 2007. Z czasem jego sieć rozrosła się o kolejne połączenia. Obecnie LO obsługuje sześć linii kolejowych i 83 stacje.Watford DC Line - angielska linia kolejowa o charakterze podmiejskim, biegnąca z Watford do Londynu. Na większości swej długości linia biegnie równolegle do dalekobieżnej West Coast Main Line. Na części trasy linia pokrywa się oraz dzieli stacje i tory z należącą do metra londyńskiego Bakerloo Line. Aktualnie przewoźnikiem obsługującym linię jest London Overground, który eksploatuje ją przy pomocy elektrycznych zespołów trakcyjnych typu British Rail Class 378
  Warto wiedzieć że... beta

  Euston Station – jedna z głównych stacji kolejowych Londynu, leży w północnej części miasta w dzielnicy London Borough of Camden, na placu Euston Square. Posiada 18 peronów i obsłużyła w 2005 prawie 27,8 mln pasażerów.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.008 sek.