Willem van Enckevoirt
Kamerling Świętego Kolegium Kardynałów – w przeszłości skarbnik Kolegium Kardynalskiego, administrujący dobrami i dochodami tej instytucji. Do jego obowiązków należało także odprawianie mszy żałobnych za zmarłych kardynałów. Był odpowiedzialny za rejestry zwane Acta Consistorialia. Urząd ten sprawował zawsze jeden z kardynałów. Nie należy mylić go z kamerlingiem Świętego Kościoła Rzymskiego.Dataria Apostolska (także Dataria rzymska (łac. Dataria romana)) – w przeszłości jeden z najważniejszych urzędów Kurii Rzymskiej. Największe znaczenie zdobyła w XVII wieku. Urzędem kierował prałat - Datariusz Jego Świątobliwości, gdy urząd pełnił natomiast kardynał - Prodatariusz Jego Świątobliwości. Duchowny ten nazywany był okiem papieża. Została zniesiony przez papieża Pawła VI 15 sierpnia 1967 roku na mocy konstytucji apostolskiej Regimini Ecclesiae Universae.
Kuria Rzymska – organ, przez który papież sprawuje swoją władzę. Kuria składa się z dykasterii i innych urzędów, z których każdy ma swój zakres działania, co wiąże się z odpowiedzialnością oraz odpowiednimi kompetencjami. Najważniejszymi działami Kurii są Sekretariat Stanu oraz kongregacje. Kolejne miejsca w hierarchii zajmują rady i komisje papieskie. Oprócz stałych urzędów papież może zwoływać konsystorze Kolegium Kardynalskiego w celu wyjaśnienia szczególnie trudnych kwestii. Powołano w szczególności Komisję Kardynalską ds. Organizacji i Problemów Ekonomicznych Stolicy Apostolskiej, która zajmuje się zarządzaniem finansami Watykanu. Kuria stanowi osobisty personel papieża i jej organizacja zależy całkowicie od niego.
Willem van Enckevoirt (ur. w 1464 w Utrechcie, zm. 19 lipca 1534 w Rzymie) – niderlandzki kardynał.
Życiorys[ | edytuj kod]
Urodził się 1464 roku w Utrechcie, choć jego rodzina pochodziła z Maastricht. Studiował na La Sapienzy, gdzie uzyskał licencjat z prawa kanonicznego i cywilnego. Po przyjęciu święceń kapłańskich był wikariuszem w Schijndel, a także kanonikiem kapituły katedralnej m.in. w Antwerpii i dziekanem w Bar-le-Duc. W 1500 roku wstąpił do Kurii Rzymskiej i sześć lat później został protonotariuszem apostolskim. W 1514 został palatynem, a osiem lat później – datariuszem apostolskim. 11 marca 1523 roku został wybrany biskupem Tortosy. 10 września tego samego roku został kreowany kardynałem prezbiterem i otrzymał kościół tytularny Ss. Ioannis et Pauli. Podczas sacco di Roma zapłacił 40 tysięcy skudów, by uchronić swoją posiadłość przed zniszczeniem. W latach 1529–1530 pełnił rolę kamerlinga Kolegium Kardynałów. W 1529 roku został biskupem Utrechtu, jednak ze względu na wiek, kardynał nigdy nie odwiedził swojej diecezji i zarządzał nią przez administratora Jacques’a Uteninga. 24 lutego 1530 roku wziął udział w koronacji Karola V w Bolonii. Zmarł 19 lipca 1534 roku w Rzymie.
Przypisy[ | edytuj kod]
- ↑ Willem van Enckevoirt (ang.). The Cardinals of the Holy Roman Church. [dostęp 2018-07-20].
- ↑ Willem van Enckevoirt (ang.). catholic-hierarchy.org. [dostęp 2018-07-20].