• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Willem Schermerhorn

  Przeczytaj także...
  Order Oranje-Nassau (nl.: De Orde van Oranje-Nassau) – odznaczenie Królestwa Niderlandów za zasługi cywilne i wojskowe, nadawane od 1892.Uniwersytet Techniczny w Delft (holenderski: Technische Universiteit Delft]) (w skrócie TU Delft, inne spotykane nazwy związane z polską nomenklaturą: Uniwersytet Technologiczny/(Technologii) (w) Delft, Delfijski Uniwersytet Technologiczny/(Technologii, Techniczny), Technologiczny/(Technologii, Techniczny) Uniwersytet Delfijski/((w) Delft), Politechnika Delfijska/((w) Delft) - największa i najstarsza uczelnia techniczna w Holandii położona w mieście Delft. Kształci ponad 13 000 studentów, a w swoich szeregach posiada ponad 2 100 naukowców (w tym ponad 200 profesorów). Jest m.in. członkiem IDEA League. TU Delft plasuje się w setce najlepszych uniwersytetów technicznych na świecie.
  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.

  Willem "Wim" Schermerhorn (ur. 17 grudnia 1894 w Akersloot, zm. 10 marca 1977 w Haarlemie) – holenderski polityk należący do Partii Pracy. Był premierem Holandii w latach 1945-1946, pierwszym premierem tego kraju po II wojnie światowej.

  Doctor honoris causa (z łac. [doktor] dla zaszczytu) – akademicki tytuł honorowy nadawany przez uczelnie osobom szczególnie zasłużonym dla nauki i kultury. Nie wymaga posiadania formalnego wykształcenia, ale nadawany jest zazwyczaj osobom o wysokim statusie społecznym lub naukowym.Uniwersytet w Glasgow (ang. University of Glasgow, gael. Oilthigh Ghlaschu) – jeden z czołowych uniwersytetów brytyjskich, założony w 1451, jako historycznie drugi uniwersytet w Szkocji.

  Życiorys[]

  Wczesne lata[]

  Schermerhorn urodził się 17 grudnia 1894 w Akersloot w prowincji Holandia Północna. Dorastał w protestanckiej rodzinie farmerów. W 1913 rozpoczął studia na Uniwersytecie Technicznym w Delft na kierunku inżynier budownictwa. Ukończył je pięć lat później. 7 września 1926 został profesorem na tej uczelni. Pozostał nim do 1944, kiedy usunęli go ze stanowiska niemieccy okupanci, zaniepokojeni jego zbytnią niezależnością i stawianiem im oporu. Został internowany w Sint-Michielsgestel. Przebywał tam od maja 1942 do grudnia 1943. Po usunięciu ze stanowiska profesora ukrywał się przed okupantami.

  Uniwersytet Gandawa (holenderski: Universiteit Gent, w skrócie UGent) – publiczny, holenderski uniwersytet położony w Gandawie, w Belgii. Jest to jedna z większych uczelni flamandzkich, studiuje na niej około 38000 studentów i pracuje 7900 pracowników. Obecnym (2013) rektorem jest Paul Van Cauwenberge, zostanie on zastąpiony przez Anne De Paepe 1 października.Protestantyzm – jedna z głównych gałęzi chrześcijaństwa, obok katolicyzmu i prawosławia, na którą składają się wyznania religijne powstałe na skutek ruchów reformacyjnych wewnątrz Kościoła rzymskokatolickiego rozpoczętych wystąpieniem Marcina Lutra w XVI wieku oraz ruchów przebudzeniowych w łonie macierzystych wyznań protestanckich w kolejnych stuleciach.

  Działalność polityczna[]

  24 czerwca 1945 został pierwszym premierem Holandii powołanym po II wojnie światowej. Po wyborach w 1946 został członkiem parlamentu z ramienia Partii Pracy. Pełnił tę funkcję do 1951, kiedy został dyrektorem ITC Enschede. Na tym stanowisku pozostawał do 1959. Ponadto w latach 1951–1963 był senatorem.

  Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.Partia Pracy (niderl. Partij van de Arbeid, PvdA) – holenderska partia polityczna, założona w 1946, socjaldemokratyczna. Jedna z gł. partii w parlamencie, kilkakrotnie współrządząca (m.in. 1989–2002 i 2007–2010). Premierzy z PvdA: m.in. Willem Drees, Wim Kok. Obecnie przewodniczącym partii jest Diederik Samsom.

  Zmarł 10 marca 1977 w Haarlemie w wieku 82 lat.

  Kariera naukowa[]

  Pięciokrotnie zostawał doktorem honoris causa europejskich wyższych uczelni – Uniwersytetu w Gandawie (1946), Politechniki w Zurychu (1963), Politechniki Mediolańskiej (1964), Uniwersytetu w Glasgow (1965) i Uniwersytetu Technicznego w Hanowerze (ob. Uniwersytetu Leibniza) (1967).

  Delft – miasto i gmina w zachodniej Holandii w prowincji Holandia Południowa, nad rzeką Schie, na południe od Hagi. Od końca XVI wieku jeden z głównych europejskich ośrodków produkcji fajansu, a później porcelany. Ośrodek przemysłu metalowego (produkcja kabli), chemicznego (farmaceutyki), optycznego i elektronicznego, niegdyś również skórzanego i tytoniowego.Order Lwa Niderlandzkiego (nl.: Orde van de Nederlandse Leeuw) – najwyższe odznaczenie Królestwa Niderlandów nadawane za zasługi cywilne od 1815.

  Życie prywatne[]

  Był jednym z pięciorga dzieci (miał trzech braci i siostrę) rolnika Teunisa Schermerhorna i Trijntje Honig. Dwaj bracia kontynuowali farmerskie tradycje rodziny, a jeden został inżynierem i wyjechał do Związku Radzieckiego, gdzie trafił do więzienia i został zabity w 1937. Siostra natomiast studiowała filologię holenderską i historię. 9 kwietnia 1919 w Delft wziął ślub z Barbarą Rook (1897-1986), z którą miał trzech synów i córkę.

  Eerste Kamer (pełna nazwa: Eerste Kamer der Staten-Generaal, Pierwsza Izba Stanów Generalnych) – wyższa izba (Senat) holenderskiego parlamentu – Stanów Generalnych. Izba została założona w 1815 roku po zakończeniu wojen napoleońskich. Obecnie w izbie zasiada 75 członków, którzy pełnią mandat w trakcie 4-letniej kadencji. W przeciwieństwie do podobnych izb z innych krajów Eerste Kamer obraduje tylko raz w tygodniu. Członkowie Eerste Kamer są wybierani przez członków Stanów Prowincjonalnych (Provinciale Staten) z 12 prowincji holenderskich po przeprowadzeniu wyborów do Stanów Prowincjonalnych. Członkowie niższej izby parlamentu Tweede Kamer są wybierani w wyborach powszechnych.Politechnika Federalna w Zurychu (niem. Eidgenössische Technische Hochschule Zürich, ETHZ) – politechnika założona w 1854 w Zurychu.

  Odznaczenia[]

 • Order Lwa Niderlandzkiego III klasy
 • Order Oranje-Nassau II klasy
 • Przypisy

  1. Schermerhorn overleden. „Nieuwsblad van het Noorden”, s. 1, 1977-03-11 (niderl.). 
  2. Sjaak Priester. Delftse eredoctoraten tussen 1906 en 2006. „Delft Integraal”. 4, s. 21, 2006. Uniwersytet Techniczny w Delft (niderl.). 
  3. Il rinnovo di un'antica tradizione. „Politecnico. Rivista del Politecnico di Milano”. 4, s. 63, 2000-2001. Politechnika Mediolańska (wł.). 
  4. Barbara Schermerhorn-Rook (1897-1986). Loyale huismoeder. W: Peter Rehwinkel: Getrouwd met de premier: de first lady's van Nederland in veertien portretten. Zutphen: Plataan, 2004, s. 15-27. ISBN 9058072010. OCLC 57550095. (niderl.)

  Bibliografia[]

 • Ir. W. (Willem) Schermerhorn (niderl.). parlement.com. [dostęp 2013-09-22].
 • Rudi Boon: Ir. W. (Willem) Schermerhorn (niderl.). geschiedenis24.nl, 2005-12-09. [dostęp 2013-09-22].
 • Mies Campfens: SCHERMERHORN, Willem (niderl.). socialhistory.org, 2003-02-13. [dostęp 2013-09-22].
 • Herman Langeveld: Biography Willem Schermerhorn (ang. • niderl.). rug.nl. [dostęp 2013-09-22].
 • Linki zewnętrzne[]

 • Wim Schermerhorn – President of Netherlands (ang.). worldleaderslist.com. [dostęp 2013-09-22].
 • Zobacz też[]

   Wykaz literatury uzupełniającej: Willem Schermerhorn.
  Polityk – osoba działająca w sferze polityki, którą w klasycznym rozumieniu pojmujemy jako sztukę zdobywania władzy i rządzenia państwem, przy czym celem jest tu dobro wspólne, a przyporządkowanie działania temu celowi ostateczne. Polityk dąży więc do udziału we władzy lub do wywierania wpływu na podział władzy.Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich, Związek Radziecki, ZSRR (ros. Советский Союз, Союз Советских Социалистических Республик [СССР], trb. Sowietskij Sojuz, Sojuz Sowietskich Socyalisticzeskich Riespublik, [SSSR]) – historyczne państwo socjalistyczne w Europie północnej i wschodniej oraz Azji północnej i środkowej.
  Holandia Północna (nid. Noord-Holland) – prowincja Holandii ze stolicą w Haarlem. Jej hymnem jest Ik houd van het groen in je wei.
  Haarlem (IPA: [ˈɦaːr.lɛm]) – zabytkowe miasto w płn.-zach. Holandii na zachód od Amsterdamu, położone nad rzeką Spaarne. Jego historia sięga ponad 750 lat. Dawna stolica hrabstwa Holandii; Stolica prowincji Noord-Holland (Holandia Północna). Liczba mieszkańców ok. 154 tys. (2012).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.031 sek.