• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Willem Janszoon

  Przeczytaj także...
  Nowa Zelandia (ang. New Zealand, język maoryski Aotearoa – Kraj Długiej Białej Chmury) – państwo wyspiarskie, położone na południowo-zachodnim Pacyfiku i składające się z dwóch głównych wysp (Północnej i Południowej) oraz szeregu mniejszych wysp, w tym Wyspy Stewart i Wysp Chatham. Archipelag Nowej Zelandii jest najdalej na południe wysuniętą częścią Oceanii, na południowy wschód od Australii. W skład Nowej Zelandii (a dokładnie w skład Commonwealth realm Nowej Zelandii, czyli są to terytoria stowarzyszone lub zależne Nowej Zelandii, ale wchodzące wraz z nią w skład wspólnej domeny królewskiej tudzież królestwa stowarzyszeniowego, połączonego unią personalną ze Zjednoczonym Królestwem i innymi Commonwealth realms) wchodzą również Wyspy Cooka i Niue, które są samorządne, oraz Tokelau i Dependencja Rossa.Abel Janszoon Tasman (ur. w 1603 w Lutjegast w Republice Niderlandów, zm. 10 października 1659 w Batawii w Holenderskich Indiach Wschodnich) – holenderski żeglarz, odkrywca i kupiec.
  Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.

  Willem Janszoon (ur. ok. 1570, zm. 1630), holenderski podróżnik i odkrywca, pierwszy Europejczyk, który dotarł do brzegu Australii.

  Australia i Australonezja w XVII wieku

  18 listopada 1605 roku na pokładzie Duyfken udał się w podróż z Bantamu w kierunku zachodniego wybrzeża Nowej Gwinei. Po przemierzeniu Morza Arafura wpłynął do Zatoki Karpentaria.

  Statek Janszoona noszący nazwę Duyfken (co znaczy po polsku Gołąbek) postawił cumę w szerokiej na 2 km rzece Pennefathera, w okolicach dzisiejszego miasta Weipa w Queensland.

  Zatoka Karpentaria (ang. Gulf of Carpentaria) - zatoka położona w południowo-wschodniej części morza Arafura. Wcina się blisko 670 km w głąb północnej części kontynentu australijskiego pomiędzy Ziemię Arnhema a półwysep Jork. Szerokość zatoki wynosi do 600 km, głębokość do 71 m, a powierzchnia wynosi ok. 328 tys. km². Wzdłuż zachodnich wybrzeży rozsiane są liczne wyspy. Największe z nich to Groote Eylandt oraz Wellesley.Pennefather – krótka rzeka na dalekiej północy półwyspu Jork wpływająca do zatoki Karpentaria. Położenie rzeki w klimacie zwrotnikowym i to blisko oceanu, powoduje że na całej długości poddana jest ona wpływowi otwartego morza. Te warunki lokalne sprawiają że Pennefather jest bardzo szeroka i głęboka.

  Na brzegu Pennefather odbyło się lądowanie, a załoga Duyfkena była pierwszymi białymi stawiającymi stopy na australijskim gruncie. W czasie swej podróży Janszoon naniósł na mapy prawie 320 kilometrów wybrzeża, wpłynął nawet w cieśninę Torresa na parę miesięcy przed jej odkryciem przez Portugalczyków. Sądził jednak, że ziemia po której stąpa, to południowa część Nowej Gwinei.

  Pojęcia Chiny używa się w odniesieniu do krainy historycznej, obejmując wówczas całokształt chińskiej historii i kultury (zobacz: historia Chin), lub w węższym znaczeniu, w odniesieniu do Chińskiej Republiki Ludowej.Queensland (QLD) – jeden z sześciu stanów Związku Australijskiego, położony w północno-wschodniej części kraju.

  Ponieważ odkryte przez niego bagniste wybrzeże roiło się od wrogów, którzy atakowali żeglarzy przy każdej misji zwiadowczej na lądzie, zdecydował się on na wysokości Przylądka Keerveer ("odwrót") powrócić do Indonezji.

  Odkryte przez siebie ziemie nazwał Nieu Zelandt, ale nazwa ta nie przyjęła się. Została za to użyta później przez Abla Tasmana na nazwanie odkrytej przez niego wyspy – Nowa Zelandia.

  Istnieje wiele teorii na temat jeszcze wcześniejszego odkrycia Australii przez żeglarzy z Chin, Francji czy Portugalii, ale wyprawa Janszoona to pierwsze udokumentowane i bezsporne odkrycie tego kontynentu.

  Weipa - miejscowość górnicza i port w Australii, w stanie Queensland, na północno-zachodnim wybrzeżu półwyspu Jork. Około 3 tys. mieszkańców. Mieszkańcy żyją głównie z wydobycia boksytu.Bantam lub Bantam Village – miejscowość na wyspie Home Island, w australijskim terytorium zależnym Wyspy Kokosowe. Największa osada terytorium, zamieszkana jest przez ok. 421 osób - głównie Malajczyków Wysp Kokosowych.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Morze Arafura (ind. Laut Arafura, ang. Arafura Sea) – morze w zachodniej części Oceanu Spokojnego (bywa zaliczane do Oceanu Indyjskiego) między Australią, a wyspami: Tanimbar, Kai i Nowa Gwinea. Od wschodu, przez Cieśninę Torresa łączy się z Morzem Koralowym, od zachodu sąsiaduje z morzami Timor, Banda i Seram, od południa z Zatoką Karpentaria.
  Luiz Váez de Torres (ur. ok. 1565, zm. 1610), hiszpański żeglarz, pływający pod portugalską banderą. Odkrywca z przełomu XVI i XVII wieku.
  Nowa Gwinea (ang. New Guinea, indonez. Irian) – wyspa w zachodniej części Oceanu Spokojnego, w Melanezji. Druga, po Grenlandii, pod względem wielkości wyspa świata. Od zachodu przylega do niej Archipelag Malajski, od wschodu – Archipelag Bismarcka i Wyspy Salomona, a od południa – Australia oddzielona od niej Cieśniną Torresa. Wnętrze wyspy zajmują potężne, pokryte lodowcami, wznoszące się na blisko 5000 m n.p.m. Góry Śnieżne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.03 sek.