Willamette (meteoryt)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Willamettemeteoryt żelazny z grupy III AB, znaleziony w 1902 roku przy rzece Willamette w stanie Oregon w USA. Meteoryt Willamette waży 14 150 kg i jest największym meteorytem znalezionym w Stanach Zjednoczonych. Obecnie znajduje się Amerykańskim Muzeum Historii Naturalnej.

Willamette River − jeden z głównych dopływów rzeki Kolumbii, dostarczający 12-15% jej zasobów wodnych. Rzeka ma 301 km długości i w całości znajduje się w północno-zachodnim Oregonie w Stanach Zjednoczonych płynąc w kierunku północnym pomiędzy pasmami Gór Nadbrzeżnych i Kaskadowych. Rzeka i jej dopływy mają swoje źródła w żyznej dolinie Willamette, zamieszkiwanej przez dwie trzecie populacji Oregonu. Znajdują się tu stolica stanu Salem i jego największe miasto Portland. Portland leży u ujścia Willamette do Kolumbii.Amerykańskie Muzeum Historii Naturalnej (ang. American Museum of Natural History) – położone na Manhattanie przy 79 ulicy i Central Park West w Nowym Jorku.

Meteoryt ten był wykorzystywany przez Indian Clackamas w religijnych rytuałach poprzedzających polowanie.

Meteoryt – pozostałość drobnego skalnego ciała niebieskiego (meteoroidu) przyciągniętego przez znacznie większe ciało niebieskie, która w postaci ciała stałego dotarła do jego powierzchni. Badaniem meteorytów i wszystkich aspektów z nimi związanych zajmuje się meteorytyka.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Tajemnice Wszechświata. Jak odkrywaliśmy kosmos. Paul Murdin. Warszawa: Albatros, 2010, s. 85. ISBN 978-83-7659-067-7.

Bibliografia[ | edytuj kod]

  • Meteoritical Bulletin Entry for Willamette (ang.). The Meteoritical Society, International Society for Meteoritics and Planetary Science. [dostęp 2012-04-21].
  • Andrzej S Pilski, Nieziemskie skarby, Warszawa: Prószyński i S-ka, 1999, ISBN 83-7180-173-4, OCLC 751197878.
  • Reklama