Will Ferrell

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

John William „Will” Ferrell (ur. 16 lipca 1967 w Irvine) – amerykański aktor, komik, scenarzysta i producent filmowy.
Należy do tak zwanej „Frat Pack”, generacji hollywoodzkich komików, którzy zaistnieli w latach 90. i 2000., a wśród nich są: Jack Black, Ben Stiller, Steve Carell, Vince Vaughn oraz bracia Owen i Luke Wilson. Swym wyglądem bardzo przypomina perkusistę zespołu Red Hot Chili PeppersChada Smitha.

Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.New York Daily News - piąta pod względem rozpowszechnienia gazeta codzienna w Stanach Zjednoczonych, z dziennym nakładem 632.595 egzemplarzy. Powstała w 1919 roku i była pierwszą amerykańską gazetą drukowaną w formie tabloidu. Jej właścicielem jest Mortimer Zuckerman. Daily News zdobyła dziesięć nagród Pulitzera.

Życiorys[ | edytuj kod]

Wczesne lata[ | edytuj kod]

Urodził się w Irvine w Kalifornii jako syn Betty Kay (z domu Overman; ur. 1940), nauczycielki szkoły podstawowej Old Mill School i Santa Ana College, i Roya Lee Ferrella Jr. (ur. 1941), muzyka The Righteous Brothers. Jego rodzice pochodzili z Roanoke Rapids i w roku 1964 przeprowadzili się do Kalifornii. Wychowywał się z młodszym bratem Patrickiem (ur. 17 maja 1970).

IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Rolling Stone Magazine – czasopismo założone w 1967 r. w San Francisco przez Janna Wennera i Ralpha J. Gleasona, jako organ ideowy kultury, a przede wszystkim muzyki hippisowskiej.

Uczęszczał do Turtle Rock Elementary i Rancho San Joaquin Middle School. W 1986 uczył się w University High School w Irvine, gdzie jako placekicker grał w drużynie futbolu amerykańskiego. Studiował na Uniwersytecie Południowej Kalifornii.

Kariera[ | edytuj kod]

Swój pierwszy kontakt ze sceną miał w Los Angeles. Był wówczas członkiem komediowo/improwizacyjnej grupy The Groundlings. W 1995 roku wraz ze swoim przyjacielem Chrisem Kattanem również dołączył do Saturday Night Live (Sobotnia noc na żywo), programie rozrywkowym amerykańskiej sieci telewizyjnej NBC z Philem Hartmanem. Jego występy cieszyły się popularnością.

Nationalencyklopedin – największa, szwedzka encyklopedia współczesna. Jej stworzenie było możliwe dzięki kredytowi w wysokości 17 mln koron, którego udzielił rząd szwedzki w 1980 roku i który został spłacony w 1990. Drukowana wersja składa się z 20 tomów i zawiera 172 tys. haseł. Wersja internetowa zawiera 260 tys. haseł (stan z czerwca 2005). Inicjatorem projektu był rząd szwedzki, który rozpoczął negocjacje z różnymi wydawcami. Negocjacje zakończyły się w 1985, kiedy na wydawcę został wybrany Bra Böcker z Höganäs. Encyklopedia miała uwzględniać kwestie genderowe i związane z ochroną środowiska. Pierwszy tom ukazał się w 1989 roku, ostatni w 1996. Dodatkowo w roku 2000 ukazały się trzy dodatkowe tomy. Encyklopedię zamówiło 54 tys. osób. W 1997 roku ukazało się wydanie elektroniczne na CD, a w 2000 pojawiło się wydanie internetowe, które jest uzupełniane na bieżąco.Futbol amerykański (ang. American football) – sport drużynowy, w którym uczestniczą dwa jedenastoosobowe zespoły. Najpopularniejszy sport w Stanach Zjednoczonych.

Wystąpił po raz pierwszy w roli filmowej jako Anchorman w filmie kryminalnym Dzikie serca (Criminal Hearts, 1995) z Kevinem Dillonem, Amy Locane i Morgan Fairchild. Jednak jego żywiołem stały się komedie: Austin Powers: Agent specjalnej troski (1997), Odlotowy duet (1998), Supergwiazda (1999), Austin Powers: Szpieg, który nie umiera nigdy (1999) czy Trafiona-zatopiona (2000). W komedii Bena Stillera Zoolander (2001) zagrał protagonistę – potentata mody Jacobima Mugatu. W komediodramacie Marca Forstera Przypadek Harolda Cricka (2006) zagrał tytułową postać poborcy podatkowego. W sportowej komedii sensacyjnej Ricky Bobby – Demon prędkości (2006) wystąpił jako kierowca wyścigowy NASCAR. Był łyżwiarzem figurowym Chazzem Michaelem Michaelsem w komedii Ostrza chwały (2007).

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.

W 1995 roku poznał Vivecę Paulin, z którą ożenił się 12 sierpnia 2000 roku. Mają trzech synów: Magnusa (ur. 2004), Mattiasa, (ur. 2006) i Axela (ur. 2010).

Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
Encyklopedia Britannica (ang. Encyclopædia Britannica) – najstarsza wydawana do chwili obecnej i najbardziej prestiżowa encyklopedia angielskojęzyczna. Artykuły w niej zamieszczane uważane są powszechnie przez czytelników za obiektywne i wiarygodne.
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Ricky Bobby – Demon prędkości (org. tytuł: Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby) – amerykański komediowy film akcji z 2006 roku w reżyserii Adama McKaya.
NBC (od National Broadcasting Company) – amerykańska sieć telewizyjna (pierwotnie radiowa) z siedzibą w Rockefeller Center, Nowy Jork. Jest częścią medialnego koncernu NBCUniversal. Dostarcza audycji ponad 200 amerykańskim stacjom telewizyjnym. Właściciel sieci, NBCUniversal, od 2011 roku należy w 51% do firmy Comcast, zaś 49% nadal do GE.

Reklama