• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wilkowyje - Ranczo

  Przeczytaj także...
  Mińsk Mazowiecki – miasto i gmina we wschodniej Polsce, w województwie mazowieckim, siedziba powiatu mińskiego i gminy wiejskiej Mińsk Mazowiecki. Według danych z 2011 Mińsk zamieszkiwało 39 499 mieszkańców. Zaliczane do aglomeracji warszawskiej. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa siedleckiego.Rozstanki - przysiółek wsi Latowicz w Polsce położony w województwie mazowieckim, w powiecie mińskim, w gminie Latowicz.
  Noce i dnie – polski film dwuczęściowy w reż. Jerzego Antczaka z 1975, adaptacja powieści Noce i dnie Marii Dąbrowskiej. Saga dwóch pokoleń rodziny Niechciców na tle Polski pod zaborami na przeł. XIX i XX w. Oprócz wersji kinowej powstał także serial telewizyjny o takim samym tytule, zrealizowany w 1977 (premiera 26 lutego 1978). Sceny pożaru miasta nakręcono w Kazimierzu, a filmowy dwór Niechciców został specjalnie wybudowany.

  Wilkowyje – fikcyjna miejscowość w województwie lubelskim, w powiecie radzyńskim, w której rozgrywa się akcja serialu Ranczo oraz filmu Ranczo Wilkowyje, siedziba fikcyjnej gminy Wilkowyje. Realnie istniejące w Polsce Wilkowyje to współcześnie dzielnica miasta Tychy, która oprócz nazwy nie ma nic wspólnego z filmem.

  Gmina Mrozy (dawn. gmina Kuflew + gmina Jeruzal) – gmina wiejska (od 1 stycznia 2014 miejsko-wiejska) w województwie mazowieckim, w powiecie mińskim.Cieciszew – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie piaseczyńskim, w gminie Konstancin-Jeziorna. Część wsi nosi nazwę Goździe.

  Zdjęcia do filmu i serialu kręcone były w kilku miejscowościach, głównie jednak we wsi Jeruzal. W weekendy, a szczególnie w wakacje, miejscowość ta przeżywa najazd turystów. Władze planowały przeprowadzić rewitalizację rynku, jednak nowe bruki, parking, skwerek z ławkami oraz latarniami nie komponowały się z zamysłem twórców serialu, którzy woleli zachować na ekranie charakter miejscowości nieco sennej i peryferyjnej. Obecnie rynek został wyremontowany, nawet zostało to zaakcentowane w 2. serii serialu.

  Wisła (łac. Vistula) – najdłuższa rzeka Polski, o długości 1047 km. Jest także najdłuższą rzeką uchodzącą do Morza Bałtyckiego.Wilkowyje (niem. Wilkowy) – dzielnica miasta Tychy zlokalizowana na północnym zachodzie, graniczy z Mikołowem, Katowicami, Wyrami oraz z dzielnicami Czułów, Mąkołowiec, Stare Tychy. Dawniej siedziba gminy Wilkowyje (19??-1950) w powiecie pszczyńskim. Od 1951 włączono ją do miasta Tychy. Pierwsze udokumentowane wzmianki o Wilkowyjach pochodzą z 1287 roku, kiedy to książę raciborski Mieszko wraz z bratem Przemysławem potwierdzili darowiznę dla kościoła Św. Wojciecha w Mikołowie w postaci łanu pola na terenie Wilkowyj. Nazwa Wilkowyje wzięła się od dużej liczby wilków żyjących niegdyś w Puszczy Pszczyńskiej.

  Faktyczne miejsca[]

  Poniższa lista podaje faktyczną lokalizację budynków i miejsc w których kręcono serial i film:

  ]

  Wilkowyjska szkoła, faktycznie–biblioteka

  Wieś położona jest w województwie mazowieckim, w powiecie mińskim, w gminie Mrozy.

  Neogotyk – styl w architekturze, a także rzemiośle artystycznym, nawiązujący formalnie do gotyku, powstały około połowy XVIII wieku w Anglii i trwający do początku XX wieku, zaliczany do historyzmu.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  Ławeczka przed sklepem
 • Rynek przy którym usytuowane są budynki wykorzystane przez ekipę filmową. Obelisk stojący na środku rynku jest postawiony wyłącznie dla potrzeb serialu.
 • Szkoła, w rzeczywistości filia biblioteki gminnej w Mrozach.
 • Sklep Krystyny Więcławskiej – To tu serialowy Kusy, wiejski artysta z problemami alkoholowymi i wielbiciel Amerykanki Lucy, robi zakupy, zawsze z kartką, dla swojej ukochanej i psa Hotdoga. Serialowy policjant wpada po pasztetową, a amatorzy najtańszych trunków po Mamrota Podlaskiego. Wygląd serialowego sklepu odpowiada stanowi faktycznemu, zewnętrznie jak i wewnętrznie. Do wyjątków należy ławeczka przed sklepem. W rzeczywistości można oglądać zupełnie inną, ustawioną nieco bliżej budynku. Początkowo sklep pokazano jako bardzo zaniedbany, co nie spodobało się starszym mieszkańcom Jeruzala. Sklep miał brudne ściany oraz okna zabite deskami. To pomysł scenarzystów i scenografów, ponieważ pawilon wyglądał wówczas inaczej.
 • Kościół w Jeruzalu
  Kościół w Jeruzalu
  Stara plebania, głębiej szklarnia
  Plebania
 • Kościół – Zabytkowy obiekt, który wymagał remontu. W akcję zbierania pieniędzy zaangażowała się ekipa "Rancza" i aktorzy, biorąc m.in. udział w dożynkowych i odpustowych licytacjach. W 2008 roku obiekt obchodził 250. lecie istnienia. Choć całkowity koszt renowacji wynosił to 807 000 złotych, kościół - również dzięki pomocy ekipy "Rancza" - w całości został wyremontowany.
 • Dawna plebania – Drewniany budynek położony bliżej rynku. Wewnątrz jednym z pomieszczeń jest salka, w której kręcono sceny lekcji z języka angielskiego, prowadzone przez filmową Lucy dla dzieci z Wilkowyj. Obok, w ogrodzie zauważyć można również niewielką szklarnię częściowo pomalowaną białą farbą, również wykorzystywaną w serialu.
 • Plebania – budynek znajdujący się obok kościoła. Wnętrze plebanii zaprezentowane w serialu odpowiada jej stanowi faktycznemu. Akcja toczy się głównie w czterech pomieszczeniach:
 • kuchni, gdzie gospodyni Michałowa przygotowuje dla księdza posiłki,
 • pokoju proboszcza, w którym przyjmowani są goście,
 • kancelarii parafialnej,
 • dużym pomieszczeniu, miejscu większych zgromadzeń i "narad parafian"; na środku stoi długi stół z krzesłami, zaś na ścianie wisi reprodukcja Ostatniej wieczerzy Leonarda da Vinci
 • Przystanek autobusowy
 • Przystanek autobusowy usytuowany w pobliżu sklepu. W serialu stanowi miejsce kontaktu Wilkowyj z resztą świata. To tutaj po raz pierwszy widzimy Lucy, przybywającą do Wilkowyj; stąd odjeżdżał na zarobek do Anglii serialowy Pietrek będąc bardzo długo żegnanym przez swoich kompanów od Mamrota. Do autobusu wsiada także Klaudia, córka wójta, która musi dojeżdżać do szkoły w Radzyniu. Na zadaszeniu od czasu nagrywania serialu do niedawna umieszczony był napis Wilkowyje, w chwili obecnej już go nie ma.
 • Ośrodek zdrowia Doktora Wezóła
 • Dom Babki - zielarki – usytuowany na skraju miejscowości, ok. 1 km od rynku w kierunku miejscowości Płomieniec, w lesie. Dom znajduje się na opuszczonej posesji. Babka – początkowo epizodyczna, następnie drugoplanowa postać serialu Ranczo. O jej samej niewiele wiadomo. Była koleżanką prababci Lucy i jest rdzenną mieszkanką Wilkowyj.
 • Dom Babki
 • Dom Witebskiego
 • Domy Więcławskich (stary i nowy)
 • Dom Hadziuków - znajduje się przy szosie wylotowej z Jeruzala w kierunku Mińska Mazowieckiego, na lekkim wzniesieniu
 • Jeziorko (Ranczo Wilkowyje)
 • Ruiny neogotyckiego spichlerza z początku XIX w. (Ranczo Wilkowyje)
 • Biuro Senatora
 • Wilkowyjskie Biuro Senatora

  ]

  Płomieniec to wieś położona w województwie mazowieckim, w powiecie mińskim, w gminie Mrozy.

  Ranczo Wilkowyje – polski film fabularny z 2007 roku w reżyserii Wojciecha Adamczyka, którego fabuła nawiązuje do serialu telewizyjnego wyprodukowanego przez TVP pt. Ranczo.Powiat miński – powiat w Polsce (województwo mazowieckie), w aglomeracji warszawskiej, reaktywowany w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Mińsk Mazowiecki.
 • Chałupa Solejuków – pierwsza znajdowała się na skraju lasu i była miejscem produkcji samolotów zdalnie sterowanych. Działy się tam kiedyś zjawiska paranormalne, spowodowane czytaniem Szymka Solejuka. Od 5. serii Solejukowie, głównie dzięki zaradności Solejukowej, mieszkają w nowym domu, w którego kuchni Solejukowa lepi pierogi na skale "przemysłową".
 • ]

  Kościół w Latowiczu
  Urząd gminy w Latowiczu

  Latowicz to wieś położona w województwie mazowieckim, w powiecie mińskim, w gminie Latowicz.

  Gmina Konstancin-Jeziorna (utworzona w 1973 w miejsce gminy Jeziorna i gminy Skolimów-Konstancin) – gmina miejsko-wiejska w województwie mazowieckim, w powiecie piaseczyńskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie warszawskim.Strachomin – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie mińskim, w gminie Latowicz, nad rzeką Świder.
 • Urząd Gminy – w Latowiczu kręcone są sceny na zewnątrz Urzędu Gminy.
 • Posterunek policji – miejsce pracy serialowego policjanta Staśka, całkowicie poddanego wójtowi i zakochanego w Wioletce. Po raz pierwszy posterunek widzimy w odcinku Otrzeźwienie (sezon 1.), kiedy to Lucy i Witebski przyszli złożyć zeznanie w sprawie nielegalnej destylacji alkoholu, której dokonywali, omal przyłapani na gorącym uczynku, Pietrek i Hadziuk.
 • Kościółneogotycki kościół pw. św. Walentego. Przed kościelnym ogrodzeniem w odcinku pt. Goście z zaświatów (sezon 1.), Więcławski zakupił od handlarza proszek fosforyzujący, którym posłużył się następnie wypisując w dworku Lucy napis "ŚMIERĆ", chcąc w ten sposób zastraszyć Amerykankę i przypodobać się wójtowi.
 • ]

  Sokule to wieś położona w województwie mazowieckim, w powiecie żyrardowskim, w gminie Wiskitki

  Góra Kalwaria (jid. גער Ger) – miasto w województwie mazowieckim, w powiecie piaseczyńskim, nad Wisłą, 34 km od centrum Warszawy.Rynek – centralny plac miejscowości, charakterystyczny dla urbanistyki europejskich miast. Rynki wytyczano od początku średniowiecza do XIX wieku.
 • Dworek Lucy – serialowa amerykanka Lucy postanowiła wbrew wszelkim przeciwnościom i zabiegom wójta wyremontować dworek, który otrzymała w spadku po swojej babci. W pracach tych pomaga jej Kusy, jednak zgodnie z umową, po wielu perypetiach, trzon robót wykonała ekipa Więcławskiego. Serial i film kręcono w dworze z XVIII wieku. Zanim dwór pojawił się w serialu Ranczo, wykorzystywano go już wcześniej jako scenerię do filmu – Noce i dnie.
 • ]

  Serialowy dom wójta

  Rozstanki to wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie mińskim, w gminie Latowicz.

  Pierogi ruskie – popularny w Polsce i na Ukrainie (czyli na Rusi) typ pierogów, których nazwa wywodzi się od Rusi Czerwonej. Nie należy jej mylić, jak to często jest robione, z Rosją, gdzie ten typ pierogów nie jest zbyt dobrze znany.Powiat żyrardowski – powiat w Polsce (województwo mazowieckie), utworzony w 1999 w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Żyrardów.
 • Dom wójta – w domu mieszkają: wójt Paweł Kozioł, Halina – jego żona, oraz Klaudia – ich córka. Dom wójta gra prywatny budynek, którego trudno nie zauważyć wjeżdżając do Latowicza od strony południowej. Jest to dość duży, dwurodzinny dom mieszkalny.
 • ]

  Góra Kalwaria to miasto w województwie mazowieckim, w powiecie piaseczyńskim, nad Wisłą.

  Województwo mazowieckie – jednostka podziału administracyjnego Polski, największe pod względem powierzchni i ludności województwo, znajdujące się w środkowej i wschodniej części Polski. Obejmuje obszar o powierzchni 35 558,47 km². Według danych z 2011 r. miało 5,29 mln mieszkańców. Siedzibą władz województwa jest Warszawa. Województwo zostało utworzone 1 stycznia 1999 r.Wieś (łac. pagus, rus) – jednostka osadnicza o zwartej, skupionej lub rozproszonej zabudowie i istniejących funkcjach rolniczych lub związanych z nimi usługowych lub turystycznych, nieposiadająca praw miejskich lub statusu miasta (art. 2 ustawy z 29 sierpnia 2003 o urzędowych nazwach miejscowości i obiektów fizjograficznych).
 • Country Club – budynek wynajmowany przez barmankę Wioletkę. Można tu się napić i zjeść np. pierogi ruskie.
 • Wnętrze Urzędu Gminy – miejsce "pracy" wójta Lucy Wilskiej
 • ]

  Cieciszew to wieś w województwie mazowieckim, w powiecie piaseczyńskim, w gminie Konstancin-Jeziorna.

 • Uniwersytet Ludowy – założony przez Lucy uniwersytet, o niedużej frekwencji. Mieszkańcy Wilkowyj chodzili na wykłady tylko po to, aby móc załatwić coś w Urzędzie Gminy. Wykładali na nim m.in.: Ksiądz Proboszcz, Fabian Duda, Celina Hadziuk, Arkadiusz Stolarkiewicz vel Jan Kowalski, Klaudia Kozioł i Weronika Więcławska.
 • ]

  Strachomin to wieś w województwie mazowieckim, w powiecie mińskim, w gminie Latowicz, nad rzeką Świder.

  Powiat piaseczyński- powiat w Polsce w województwie mazowieckim, z siedzibą w Piasecznie. Jeden z najbogatszych i najlepiej rozwijajacych się powiatów w Polsce.<|||||||||| |||||||||| |||||||||| |||||||||| |||||||||| |||||||||| |||||||||| |||||||||| |||||||||| |||||||||| - |||||||||| |||||||||| ||||||||||>
 • Knajpa u Japycza – budynek zastępczy po spalonym Country Clubie, odremontowany przez Pietrka, Stacha Japycza, Hadziuka i Solejuka. Właśnie tam odbyło się wesele Michałowej i Stacha Japycza, na którym śpiewali Jola i Pietrek.
 • Linki zewnętrzne[]

 • Ranczopedia - Internetowa Encyklopedia serialu Ranczo
 • Województwo lubelskie – jednostka samorządu terytorialnego i podziału administracyjnego Polski o powierzchni 25 122,49 km². Obejmuje obszar Niziny Południowopodlaskiej, Polesia Wołyńskiego, Wyżyny Lubelskiej, Wyżyny Wołyńskiej i Kotliny Sandomierskiej. Zamieszkuje je 2,15 mln osób. Siedzibą władz wojewódzkich jest Lublin.Powiat radzyński – powiat we wschodniej Polsce, województwie lubelskim, utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Radzyń Podlaski.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Sokule – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie żyrardowskim, w gminie Wiskitki. Ma charakter typowo rolniczy.
  Tychy (niem. Tichau) – miasto na prawach powiatu na południu Polski, położone na Górnym Śląsku, w województwie śląskim, w południowej części Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego (GOP). Jest jednym z ośrodków centralnych konurbacji górnośląskiej.
  Gmina Wiskitki (dawn. gmina Żyrardów-Wiskitki + gmina Guzów) - gmina wiejska w województwie mazowieckim, w powiecie żyrardowskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie skierniewickim.
  Gmina Latowicz (dawn. gmina Latowicz + gmina Wielgolas) – gmina wiejska w województwie mazowieckim, w powiecie mińskim.
  Ranczo – polski serial obyczajowo-komediowy w reżyserii Wojciecha Adamczyka, emitowany od 5 marca 2006 roku w TVP1. Emitowany też w TVP Polonia z napisami angielskimi.

  Reklama