• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wilkie Collins

  Przeczytaj także...
  Tajemnica pałacu w Wenecji (tytuł oryginału: „The Haunted Hotel: A Mystery of Modern Venice”) powieść detektywistyczna autorstwa Wilkie Collinsa. Po raz pierwszy opublikowana w odcinkach w Belgravia Magazine od czerwca do listopada 1878 roku, oraz w The Canadian Monthly od lipca do grudnia tego roku.Beletrystyka (fr. belles-lettres – literatura piękna) – proza fabularna, np.: powieści, opowiadania, nowele itp., przede wszystkim o charakterze rozrywkowym. W utworach beletrystycznych obecna jest fikcja literacka.
  Alfred Joseph Hitchcock (ur. 13 sierpnia 1899 w Londynie, zm. 29 kwietnia 1980 w Los Angeles) – brytyjski reżyser i producent filmowy odznaczony Orderem Imperium Brytyjskiego, pionier suspensu i thrillera psychologicznego. Po zrealizowaniu wielu udanych filmów w Wielkiej Brytanii przeniósł się do Hollywood. W 1956 otrzymał obywatelstwo amerykańskie. Często uważany jest za najlepszego brytyjskiego reżysera wszech czasów i jednego z najlepszych i najbardziej wpływowych reżyserów w historii kina. Do jego najważniejszych filmów należą: Okno na podwórze, Zawrót głowy, Psychoza, Północ, północny zachód, Ptaki, Rebeka.

  William Wilkie Collins (ur. 8 stycznia 1824 w Londynie, zm. 23 września 1889 tamże) – angielski powieściopisarz, dramaturg, autor opowiadań. Syn malarza Williama Collinsa.

  Ogromnie popularny za życia. Napisał 30 powieści, ponad 60 opowiadań, 14 dramatów i ponad 100 esejów. Najbardziej znane powieści to The Woman in White (Kobieta w bieli), The Moonstone (Kamień Księżycowy), Armadale i No Name. Prekursor powieści detektywistycznej – Kamień Księżycowy uważany jest za pierwszą powieść tego gatunku. Bliski przyjaciel Karola Dickensa. Od ich spotkania w marcu 1851 aż do śmierci Dickensa w czerwcu 1870, Collins był jednym z najlepiej znanych, najbardziej kochanych i, przez jakiś czas, najlepiej opłacanych wiktoriańskich beletrystów.

  Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Biblioteka Narodowa Korei – biblioteka narodowa Korei Południowej znajdująca się w Seulu. Powstała w 1945 roku. Jej zbiory liczą ponad 11 milionów woluminów (2018), w tym ponad milion zagranicznych książek.

  Jego twórczość miała istotny wpływ na brytyjskiego reżysera Alfreda Hitchcocka.

  Dzieła w przekładach polskich[ | edytuj kod]

  Powieści
 • The Dead Secret (1856) – wyd. pol. Tajemnica Mirtowego Pokoju, Wydawnictwo MG 2017, tłum. Joanna Wadas
 • The Woman in White (1860) – wyd. pol. Kobieta w bieli, Czytelnik 1961, tłum. Aldona Szpakowska
 • No Name (1862) – wyd. pol. Córki niczyje, Wydawnictwo MG 2016, tłum. Magdalena Hume
 • Armadale (1866) – wyd. pol. Armadale, Wydawnictwo MG 2016, tłum. Joanna Wadas
 • The Moonstone (1868) – wyd. pol. Kamień Księżycowy, IskryKlub Srebrnego Klucza 1960, tłum. Wacława Komarnicka oraz Księżycowy Kamień, Zysk i S-ka 2013, tłum. Jerzy Łoziński
 • The Haunted Hotel (1878) – wyd. pol. Tajemnica pałacu w Wenecji, Akapit 1992, tłum. Ireneusz Socha
 • Opowiadania
 • Przeraźliwe łoże {A Terribly Strange Bed) – w antologii Opowieści z dreszczykiem • Noc druga, Iskry 1960, tłum. Włodzimierz Lewik
 • Kobieta ze snu (Dream Woman) – w antologii Fantastyczne opowieści, Wydawnictwo Literackie 1961, tłum. M. Traczewska
 • Ekranizacje[ | edytuj kod]

  Wiele utworów Collinsa zostało sfilmowanych w kilku krajach. W Polsce powstała w 1967 nowela telewizyjna Przeraźliwe łoże, zrealizowana przez Witolda Lesiewicza na podstawie opowiadania o tym samym tytule.

  Litewska Biblioteka Narodowa im. Martynasa Mažvydasa (lit. Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka) – litewska biblioteka narodowa założona w 1919 roku w Kownie, przeniesiona w 1963 roku i działająca do dziś w Wilnie. Esej (fr. essai – „próba”) – forma literacka lub literacko-naukowa, prezentująca punkt widzenia autora. Esej może poruszać tematykę filozoficzną, społeczną lub artystyczną, być formą krytyki literackiej, manifestu politycznego lub też dotyczyć innych refleksji autora.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Wilkie Collins Information Pages (ang.). [dostęp 2013-04-11].
 • Powieść detektywistyczna – gatunek powieści kryminalnej, popularny głównie dzięki twórczości Agathy Christie. Tematyką powieści detektywistycznej jest śledztwo zmierzające do wykrycia sprawcy zbrodni opisanej na początku utworu.Epoka wiktoriańska – okres w dziejach Wielkiej Brytanii pod panowaniem królowej Wiktorii Hanowerskiej. Królowa sprawowała rządy w latach 1837-1901. Był to jeden z najdłuższych nieprzerwanych okresów panowania jednego monarchy w nowożytnej historii. Wielka Brytania była wtedy u szczytu potęgi imperialnej, mówiło się, że nad Imperium Brytyjskim "słońce nigdy nie zachodzi". Były to też czasy rewolucji przemysłowej.
  Warto wiedzieć że... beta

  Spółdzielnia Wydawnicza „Czytelnik” - wydawnictwo o profilu humanistyczno-literackim założone z inicjatywy Jerzego Borejszy w 1944 w Lublinie.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.
  Peter Ackroyd (ur. 5 października 1949 w Londynie) – brytyjski pisarz i krytyk literacki. Dużą rolę w jego twórczości zajmuje rodzinne miasto, Londyn.
  Dramat (z gr. δρᾶμα – dráma czyli działanie, akcja) – jeden z trzech rodzajów literackich (obok liryki i epiki). Jest to właściwie rodzaj sztuki na granicy teatru i literatury.
  Przeraźliwe łoże – polski dreszczowiec z 1967 roku na podstawie noweli Williama Collinsa. Film z cyklu Świat grozy. Fabuła opiera się na zwięzłej i precyzyjnej kompozycji klamrowej.
  Dictionary of National Biography (DNB) – słownik biograficzny stanowiący standardowy punkt odniesienia w dziedzinie biografii znanych postaci brytyjskiej historii, publikowany od 1885. W 1996 Uniwersytet Londyński opublikował wolumin korekcji zebranych na podstawie Biuletynu Instytutu Badań Historycznych. Zaktualizowany Oxford Dictionary of National Biography (ODNB) został opublikowany 23 września 2004 jako 60-tomowe wydawnictwo i publikacja on-line.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.094 sek.