• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wilki - album

  Przeczytaj także...
  Wilki – polski zespół rockowy, a później poprockowy, założony w 1991 roku w Warszawie przez Roberta Gawlińskiego.Son of The Blue Sky – piosenka polskiego zespołu rockowego Wilki, z płyty Wilki. Poświęcona jest Adamowi Żwirskiemu, przyjacielowi Roberta i ówczesnemu basiście, który zginął w trakcie sesji nagraniowej do płyty. Jest to – obok Eli Eli Lama Sabachtani – jeden z najbardziej znanych utworów tej grupy. Tekst i muzykę napisał Robert Gawliński.
  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.

  Wilki – debiutancki album zespołu Wilki, wydany w 1992 roku. Skład zespołu wykrystalizował się podczas sesji nagraniowych do albumu, stąd duża liczba wykonawców. Szybko po wydaniu płyty Wilki zdobyły popularność. Na płycie znalazły się takie przeboje, jak "Son of the Blue Sky", czy "Eli lama sabachtani", które ustaliły pozycję zespołu na następne lata.

  Nic zamieszkują demony - pierwszy utwór na debiutanckiej płycie zespołu Wilki. Tekst i muzykę napisał Robert Gawliński.Brum. Magazyn młodych bandytów – miesięcznik muzyczny o tematyce rockowej wydawany w Polsce w latach 1993-1999. Czasopismo powstało w Warszawie w połowie 1993 roku. Początkowo było ono "przedłużeniem" audycji Brum Programu III Polskiego Radia.

  Sprzedano 220 000 kaset i płyt. Szacuje się, że włącznie z nakładami pirackimi album rozszedł się być może w liczbie ponad miliona egzemplarzy, co – szczególnie w tamtym okresie – było dużym osiągnięciem. Zwłaszcza, że zespół dopiero co powstał, a prócz Gawlińskiego – muzycy nie byli wcześniej znani.

  Izabelin Studio - zespół obejmujący trzy studia nagrań (produkcyjne i postprodukcyjne), zlokalizowany w Izabelinie pod Warszawą. Przedsiębiorstwo realizuje także nagrania koncertowe, przygotowując materiał do wydań CD i DVD. Współpracuje z firmami specjalizującymi się w organizacji koncertów oraz instalacji oświetlenia czy efektów pirotechnicznych, współtworząc widowiska telewizyjne i teatralne. Rejestruje głównie muzykę rockową, także pop i inne gatunki. Z usług studia korzystały liczne polskie zespoły i soliści, m.in. KAT, Perfect, Big Day, Hey, Edyta Bartosiewicz, Kasia Kowalska, Closterkeller, Wilki, Ich Troje, Urszula, Wojciech Waglewski, Tomasz Stańko, Voo Voo, Maryla Rodowicz, Elektryczne Gitary, Ziyo, Dead Infection i inni. Wytwórnia - prowadzona przez tandem Andrzej Puczyński i Katarzyna Kanclerz - zaliczana jest do najbardziej wpływowych w Polsce .Archiwum Polskiego Rocka – wortal muzyczny dla kolekcjonerów płyt istniejący od 9 lipca 2000 roku publikujący informacje o polskich płytach rockowych. Dodatkowo 17 października 2005 roku autor strony wydał książkę o tym samym tytule, zawierającą opis ponad 2300 płyt 230 zespołów.

  W roku 2012 z okazji dwudziestolecia fonograficznego debiutu Wilków wydano specjalną edycje dwupłytową pierwszego albumu. Oprócz klasycznego zestawienia utworów, dodano również drugą płytę CD, na której znaleźć można nagrania demo oraz utwory w wersjach koncertowych. Wzbogacona została również szata graficzna albumu. W książeczce znajdującej się wewnątrz opakowania znaleźć można min. zdjęcia pierwszego składu Wilków. Reedycja albumu "Wilki" jest ściśle związana ze specjalną klubową trasą koncertową zespołu (Blue Sky Tour 2012).

  Lista utworów[]

  MC[]

  CD[]

  *Utwór "Uayo" został błędnie opisany na płycie jako "Uyao".

  CD 2 (edycja specjalna)[]

  1. "Eli lama sbachtani"
  2. "Rachela"
  3. "Z ulicy Kammiennej"
  4. "Nic zamieszkują demony"
  5. "Uayo"
  6. "Cień w dolinie mgieł" (wersja akustyczna nagrana w Izabelin Studio dla magazynu muzycznego BRUM)
  7. "Son of the Blue Sky" (wersja akustyczna nagrana w Izabelin Studio dla magazynu muzycznego BRUM)
  8. "Beniamin" (wersja akustyczna nagrana w Izabelin Studio dla magazynu muzycznego BRUM)
  9. "Zapowiedź Kuby Wojewódzkiego + rapowanie Gawlińskiego" (występ w hotelu Victoria 29.08.1995)
  10. "A moje bóstwa płaczą" (występ w hotelu Victoria 29.08.1995)
  11. "Eli lama sabachtani" (występ w hotelu Victoria 29.08.1995)
  12. "Sen o Warszawie + podziękowanie Czesława Niemena" (występ w hotelu Victoria 29.08.1995)

  Wykonawcy[]

  Przypisy

  1. Trójka: Historia pierwszej płyty Wilków (pol.). polskieradio.pl. [dostęp 2011-08-31].
  2. Robert Gawliński i Wilki świętują (pol.). 24.pl. [dostęp 2012-03-01].

  Bibliografia[]

 • Zbigniew Kowalczyk: Polskie płyty – wybór z lat 1990-97. Wrocław: Agencja Edukacyjno-Autorska APIS, 1997, s. 258. ISBN 83-905955-2-4.
 • dodatek do wznowionej edycji albumu "Wilki" wydanego w 2012 roku na licencji MJM MUSIC PL.
 • Linki zewnętrzne[]

 • album Wilki w bazie Archiwum Polskiego Rocka
 • Historia pewnej płyty. Robert Gawliński: W całym mieście słychać było moje piosenki • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.055 sek.