• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wilków - gmina w województwie opolskim

  Przeczytaj także...
  Gmina wiejska − gmina, która na swoim terytorium nie zawiera miasta (co nie wyklucza możliwości istnienia siedziby gminy w sąsiadującym mieście - Wśród gmin mających siedzibę w mieście, gdzie równocześnie funkcjonuje gmina miejska są zarówno niewielkie gminy jak Obrzycko (woj. wielkopolskie), które jako miasto liczy 2239 mieszkańców a gmina wiejska 4387 , Stoczek Łukowski (lubelskie) 2701 (miasto) oraz 5126 (gmina wiejska) oraz Kowal (kujawsko-pomorskie) odpowiednio 3495 oraz 4020, jak i gminy zdecydowanie większe, np. Ełk (57471, 10578) , Włocławek (117 264, 6417) oraz Tarnów (114 168, 24113)).Gmina Dziadowa Kłoda – gmina wiejska w województwie dolnośląskim, w powiecie oleśnickim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie kaliskim.
  Krzyków (niem. Krickau) – wieś w Polsce położona w województwie opolskim, w powiecie namysłowskim, w gminie Wilków.

  Wilkówgmina wiejska w województwie opolskim, w powiecie namysłowskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie opolskim.

  Siedziba gminy to Wilków.

  Według danych z 30 czerwca 2004 gminę zamieszkiwało 4691 osób.

  Wilków (niem. Wilkau) – wieś w Polsce, położona w województwie opolskim, w powiecie namysłowskim, w gminie Wilków.Jakubowice (niem. Jacobsdorf, Jakobsdorf) – wieś w Polsce położona w województwie opolskim, w powiecie namysłowskim, w gminie Wilków.

  Struktura powierzchni[]

  Według danych z roku 2002 gmina Wilków ma obszar 100,57 km², w tym:

 • użytki rolne: 90%
 • użytki leśne: 2%
 • Gmina stanowi 13,45% powierzchni powiatu.

  Demografia[]

  Dane z 30 czerwca 2004:

  Bukowie (niem. Buchwald czyli "las bukowy") – wieś w Polsce położona w województwie opolskim, w powiecie namysłowskim, w gminie Wilków.Chrząstów – przysiółek wsi Bukowie w Polsce położona w województwie opolskim, w powiecie namysłowskim, w gminie Wilków. Częściej nazywany przez mieszkańców Bukowia osiedlem.


 • Piramida wieku mieszkańców gminy Wilków w 2014 roku.

 • Piramida wieku Gmina Wilkow Opolskie.png

  Sołectwa[]

  Bukowie, Dębnik, Idzikowice, Jakubowice, Krzyków, Lubska, Młokicie, Pągów, Pielgrzymowice, Pszeniczna, Wilków, Wojciechów.

  Miejscowości niesołeckie: Chrząstów, Pągówek, Barski Dwór, Wojciechów.

  Sąsiednie gminy[]

  Bierutów, Dziadowa Kłoda, Namysłów

  Dębnik (niem. Damnig) – wieś w Polsce położona w województwie opolskim, w powiecie namysłowskim, w gminie Wilków.Gmina (od niem. Gemeinde – komuna, społeczność) – wspólnota samorządowa osób zamieszkujących określone terytorium.

  Przypisy

  Lubska (niem. Laubsky) – wieś w Polsce położona w województwie opolskim, w powiecie namysłowskim, w gminie Wilków.Podział administracyjny Polski 1975–1998 – podział administracyjny obowiązujący od 1 czerwca 1975 do 31 grudnia 1998 (od reformy w 1975 do reformy w 1999). Został wprowadzony ustawą z dnia 28 maja 1975 o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Wojciechów (niem. Woitsdorf) – wieś w Polsce położona w województwie opolskim, w powiecie namysłowskim, w gminie Wilków.
  Gmina Bierutów – gmina miejsko-wiejska w województwie dolnośląskim, w powiecie oleśnickim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie wrocławskim.
  Gmina Namysłów – gmina miejsko-wiejska w województwie opolskim, w powiecie namysłowskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie opolskim.
  Powiat namysłowski - powiat w Polsce, w północno-zachodniej części województwa opolskiego, utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Namysłów.
  Pągówek – przysiółek wsi Pągów w Polsce położona w województwie opolskim, w powiecie namysłowskim, w gminie Wilków.
  Idzikowice (niem. Eisdorf) – wieś w Polsce położona w województwie opolskim, w powiecie namysłowskim, w gminie Wilków.
  Pszeniczna (niem. Nauke) – wieś w Polsce położona w województwie opolskim, w powiecie namysłowskim, w gminie Wilków.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.