• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wilków - gmina w województwie lubelskim

  Przeczytaj także...
  Gmina wiejska − gmina, która na swoim terytorium nie zawiera miasta (co nie wyklucza możliwości istnienia siedziby gminy w sąsiadującym mieście - Wśród gmin mających siedzibę w mieście, gdzie równocześnie funkcjonuje gmina miejska są zarówno niewielkie gminy jak Obrzycko (woj. wielkopolskie), które jako miasto liczy 2239 mieszkańców a gmina wiejska 4387 , Stoczek Łukowski (lubelskie) 2701 (miasto) oraz 5126 (gmina wiejska) oraz Kowal (kujawsko-pomorskie) odpowiednio 3495 oraz 4020, jak i gminy zdecydowanie większe, np. Ełk (57471, 10578) , Włocławek (117 264, 6417) oraz Tarnów (114 168, 24113)).Gmina Kazimierz Dolny – gmina miejsko-wiejska w województwie lubelskim, w powiecie puławskim. Część trójkąta turystycznego: Puławy - Kazimierz Dolny - Nałęczów. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie lubelskim.
  Gmina Przyłęk (do 1954 gmina Grabów nad Wisłą) – gmina wiejska w województwie mazowieckim, w powiecie zwoleńskim, z siedzibą w Przyłęku. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie radomskim.

  Wilków (do 1954 gmina Szczekarków) – gmina wiejska w województwie lubelskim, w powiecie opolskim.

  Siedzibą gminy jest Wilków, najmniejsza siedziba gminy województwa lubelskiego. Liczy zaledwie 208 mieszkańców (2008). W Wilkowie działa klub piłkarski LKS Wilki.

  Gmina Wilków słynie z uprawy chmielu. Pochodzi stąd ponad jedna trzecia polskiej produkcji szyszek chmielowych. Co roku organizowane są tutaj Chmielaki Nadwiślańskie.

  Krowia Wyspa – rezerwat przyrody znajdujący się na terenie gmin Wilków oraz Kazimierz Dolny w województwie lubelskim.Powódź w Europie w 2010 roku wystąpiła w drugiej połowie maja 2010 (I fala powodziowa), oraz na początku czerwca (II fala) w krajach Europy Środkowej: w Czechach, na Słowacji, w Polsce, na Węgrzech oraz Ukrainie, a także w Austrii, Niemczech i Serbii.

  W czasie powodzi, która dotknęła Polskę w maju 2010, pod wodą znalazło się 90 procent powierzchni gminy. Zalane zostały 23 wioski, a jedyną wsią, która nie ucierpiała w wyniku powodzi był Rogów.

  Według danych z 30 czerwca 2004 gminę zamieszkiwało 4940 osób.

  Na terenie gminy znajdują się:

  Chmiel zwyczajny (Humulus lupulus) – gatunek byliny z rodziny konopiowatych (Cannabaceae). Występował w stanie dzikim prawdopodobnie w południowej Europie, na Bliskim Wschodzie i w Ameryce Północnej. Jednak uprawiany przez człowieka skolonizował (jako zdziczała roślina uprawna) strefę klimatów umiarkowanych i ciepłych całej Eurazji.RMF FM (Radio Muzyka Fakty), pierwotnie: Radio Małopolska Fun – pierwsza polska prywatna stacja radiowa, obecnie nadająca w formacie radiowym AC
 • Zespół Szkół Publicznych (szkoła podstawowa i gimnazjum) w Wilkowie
 • Bank Spółdzielczy w Kazimierzu Dolnym, oddział w Wilkowie
 • kościół parafialny pw. św. Floriana i św. Urszuli w Wilkowie
 • Ośrodek Zdrowia w Urządkowie
 • cmentarz katolicki.
 • Ochrona przyrody[]

  Na obszarze gminy znajdują się następujące rezerwaty przyrody:

  Gmina (od niem. Gemeinde – komuna, społeczność) – wspólnota samorządowa osób zamieszkujących określone terytorium.Wilków (dawn. Wilków nad Wisłą) – wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie opolskim, w gminie Wilków, w Małopolskim Przełomie Wisły. Przejściowo była siedzibą gminy Szczekarków.
 • częściowo rezerwat przyrody Krowia Wyspa - chroni stanowiska lęgowe wielu gatunków ptaków;
 • rezerwat przyrody Skarpa Dobrska - chroni wychodnie i odsłonięcia różnowiekowych osadów czwartorzędowych, różnorodnych form rzeźby terenu oraz ciepłolubnych muraw kserotermicznych z licznymi rzadkimi gatunkami roślin.
 • Struktura powierzchni[]

  Według danych z roku 2002 gmina Wilków ma obszar 79,54 km², w tym:

  Gmina Łaziska (do 1954 gmina Kamień) – gmina wiejska w województwie lubelskim, w powiecie opolskim, z siedzibą w Łaziskach. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie lubelskim.Kazimierz Dolny (jid. קוזמיר Kuzmir, Kazimierz nad Wisłą) – miasto w województwie lubelskim, w powiecie puławskim, nad Wisłą, w Małopolskim Przełomie Wisły, w zachodniej części Płaskowyżu Nałęczowskiego. Historycznie położony jest w Małopolsce (początkowo w ziemi sandomierskiej, a następnie w ziemi lubelskiej). Jest siedzibą władz miejsko-wiejskiej gminy Kazimierz Dolny. Część trójkąta turystycznego: Puławy – Kazimierz Dolny – Nałęczów. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do starego woj. lubelskiego. Był miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego.
 • użytki rolne: 71%
 • użytki leśne: 12%
 • Gmina stanowi 9,89% powierzchni powiatu.

  Demografia[]

  Dane z 30 czerwca 2004:

 • Piramida wieku mieszkańców gminy Wilków w 2014 roku.

 • Piramida wieku Gmina Wilkow Lubelskie.png

  Miejscowości[]

  Brzozowa, Dobre, Kąty, Kępa Chotecka, Kłodnica, Kolonia Wrzelów, Kosiorów, Lubomirka, Machów, Majdany, Małe Dobre, Podgórz, Polanówka, Rogów, Rogów-Kolonia, Rybaki, Szczekarków, Szczekarków-Kolonia, Szkuciska, Urządków, Wilków, Wilków-Kolonia, Wólka Polanowska, Zagłoba, Zarudki, Zastów Karczmiski, Zastów Polanowski, Żmijowiska.

  Rezerwat przyrody – jedna z obszarowych form ochrony przyrody w Polsce. Podobne pod względem funkcji tereny chronione powoływane są też w wielu innych krajach na świecie.Zagłoba – wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie opolskim, w gminie Wilków. Do lat 90. XIX w. wieś nazywała się Dratów. Nazwa pochodzi od herbu, jakiego używał Jan Kleniewski, założyciel cukrowni i jej pierwszy właściciel. Pierwotnie była to jedynie nazwa cukrowni, ale z czasem wieś przejęła jej nazwę.

  Sąsiednie gminy[]

  Chotcza, Janowiec, Karczmiska, Kazimierz Dolny, Łaziska, Przyłęk

  Przypisy

  Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalna strona gminy Wilków
 • Województwo lubelskie – jednostka samorządu terytorialnego i podziału administracyjnego Polski o powierzchni 25 122,49 km². Obejmuje obszar Niziny Południowopodlaskiej, Polesia Wołyńskiego, Wyżyny Lubelskiej, Wyżyny Wołyńskiej i Kotliny Sandomierskiej. Zamieszkuje je 2,15 mln osób. Siedzibą władz wojewódzkich jest Lublin.Gmina Karczmiska – gmina wiejska w województwie lubelskim, w powiecie opolskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie lubelskim.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Kolonia Wrzelów (do 1996 r. – Kolonia Wrzelowska) – wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie opolskim, w gminie Wilków.
  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.
  Piłka nożna (ang. football, amer. soccer) – gra zespołowa. Fani piłki nożnej twierdzą, że jest najpopularniejszą dyscypliną sportową na świecie.
  Gmina Janowiec (do 1954 gmina Oblasy) – gmina wiejska w województwie lubelskim, w powiecie puławskim, z siedzibą w Janowcu. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie lubelskim.
  Gmina Chotcza – gmina wiejska w województwie mazowieckim, w powiecie lipskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie radomskim.
  Powiat opolski – powiat w Polsce (województwo lubelskie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Opole Lubelskie.
  Rogów – wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie opolskim, w gminie Wilków. Wieś znajduje się w granicach Kazimierskiego Parku Krajobrazowego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.066 sek.