• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wilhelm z Montferratu - zm. 1177

  Przeczytaj także...
  Jafa, Jafo, Jaffa (hebr. יפו, Yafo; arab. يافا, Yāfā) – dzielnica Tel Awiwu-Jafy, w 1949 roku połączona z Tel Awiwem w jedno miasto.Zakon Monte Gaudio ( inne nazwy: Mountjoy, Montjoye) – zakon rycerski utworzony między 1171 a 1180 rokiem przez rycerza hiszpańskiego Rodryga Alvareza, hrabiego Sarii, w Królestwie Jerozolimskim.
  Konrad z Montferratu (ur. ok. 1145 w Monteferracie, zm. 28 kwietnia 1192 w Tyrze) – przez krótki czas władca Królestwa Jerozolimskiego w 1192 roku.

  Wilhelm z Montferratu zwany Długim Mieczem (zm. 1177) – hrabia Jafy i Aszkelonu, pierwszy mąż królowej Sybilli Jerozolimskiej i ojciec króla Baldwina V.

  Był najstarszym synem Wilhelma V, markiza Montferratu i Judyty Babenberg. W 1167 jego ojciec próbował zaaranżować małżeństwa Wilhelma i jego brata Konrada z córkami Henryka II Plantageneta, króla Anglii lub siostrami Wilhelma I Lwa, króla Szkocji. Plany te nie powiodły się prawdopodobnie z powodu zbyt bliskiego pokrewieństwa między braćmi a angielskimi księżniczkami (matka Wilhelma Judyta była spokrewniona z Eleonorą Akwitańską), a księżniczki szkockie były już mężatkami.

  Baldwin IV Trędowaty (fr. Baudouin IV le Lépreux) (ur. 1161, zm. 16 marca 1185 w Jerozolimie) – król jerozolimski od 1174 roku.Malaria, zimnica (łac. malaria, plasmodiosis, dawne nazwy: febra z łac. febris = gorączka i paludyzm) – ostra lub przewlekła, tropikalna choroba pasożytnicza, której różne postacie wywoływane są przez jeden lub więcej z pięciu gatunków jednokomórkowego pierwotniaka z rodzaju Plasmodium:

  W 1176 Wilhelm został wybrany przez Rajmunda III, hrabiego Trypolisu i Baldwina IV Trędowatego, króla Jerozolimy na męża dla księżniczki Sybilli. Wilhelm otrzymał tytuł hrabiego Jafy i Aszkelonu. Wilhelm z Tyru opisał go jako wysokiego blondyna, przystojnego, mężnego, otwartego, bezpretensjonalnego, ale skłonnego do jedzenia i picia.

  Renald de Châtillon (ur. ok. 1125 - zm. 4 lipca 1187) – książę-regent Antiochii w latach 1153-1160, następnie wasal Królestwa Jerozolimskiego i senior Zajordanii frankijskiej (Oultrejordain) od 1175 roku.Jerozolima (hebr. ירושלים, trl. Yerushalayim, trb. Jeruszalajim; arab. القدس, trl. Al-Quds, trb. Al-Kuds oraz اورشليم trl. Ūrushalīm, trb. Uruszalim, łac. Hierosolyma, Aelia Capitolina – zobacz też: nazwy Jerozolimy) – największe miasto Izraela, stolica administracyjna Dystryktu Jerozolimy i stolica państwa Izraela (według izraelskiego prawa). Znajduje się tutaj oficjalna siedziba prezydenta, większość urzędów państwowych, sąd najwyższy, parlament i inne.

  Za zgodą Baldwina IV, Wilhelm i Renald z Châtillon przyznali część swoich ziem nowemu zakonowi przybyłemu z KastyliiMonte Gaudio, któremu przewodził hrabia Rodrigo Alvarez de Sarria. Wilhelm zmarł nagle w czerwcu 1177 w Aszkelonie, prawdopodobnie na malarię, pozostawiając ciężarną żonę. Jego zwłoki przewiezione do Jerozolimy i złożone w grobie przy Szpitalu św. Jana. W 1190 jego młodszy brat – Konrad poślubił przyrodnią siostrę jego żony – Izabelę.

  Wilhelm z Tyru (ur. ok. 1130, zm. 1183-1186) – arcybiskup Tyru od 1175 roku, kronikarz średniowieczny, autor dzieła, w którym opisywał dzieje I krucjaty oraz Królestwa Jerozolimy do roku 1184.Henryk II Plantagenet lub Andegaweński, Curtmantle, Fitzempress (ur. 5 marca 1133 roku w Le Mans, zm. 6 lipca 1189 w Chinon) – od 1151 hrabia Andegawenii, od 1154 król Anglii, w różnych czasach kontrolował także część Walii, Szkocji, północną Irlandię i zachodnią Francję.


  Warto wiedzieć że... beta

  Wilhelm I Lew (William Leo, William Dunkeld lub William Canmore), (1142 / 1143 – 4 grudnia 1214), król Szkocji 1165–1214. W ciągu długiego panowania podporządkował sobie całą Szkocję.
  Hrabstwo Jaffy i Aszkelonu – według Jana z Ibelinu, XIII wiecznego jurysty, jedno z czterech najważniejszych ziem zależnych należących do Królestwa Jerozolimy (obok Sydonu, Galilei i Edessy).
  Sybilla Jerozolimska, fr. Sibylle de Jérusalem (ur. 1159 lub 1160, zm. 25 lipca 1190) – hrabina Jaffy i Aszkelonu 1176-1186, królowa Jerozolimy 1186-1190.
  Kastylia (hiszp. Castilla) – kraina historyczna w środkowej Hiszpanii na rozległym płaskowyżu Meseta na wysokości 600-1000 m n.p.m. Nazwa pochodzi od licznych zamków występujących w jej granicach w średniowieczu. Kastylia była kolebką języka kastylijskiego, który jest utożsamiany ze współczesnym językiem hiszpańskim. Jest otoczona łańcuchami górskimi, a środkiem biegnie pasmo górskie Gór Kastylijskich (Kordyliera Centralna ze szczytem Almanzor - 2592 m) do 2600 m n.p.m. Góry te dzielą Kastylię na dwie części: Starą Kastylię (Castilla la Vieja) i Nową Kastylię (Castilla la Nueva).
  Rajmund III z Trypolisu (ur. 1140, zm. 1187) – Hrabia Trypolisu od 1152 do 1187. Jedna z najwybitniejszych postaci okresu krucjat.
  Trypolis (arab. طرابلس – Ţarābulus al-Gharb) – stolica i największe miasto Libii, położone w północno-zachodniej części kraju, w Trypolitanii, nad Morzem Śródziemnym.
  Anglia (ang. England, język staroangielski Englaland) – w przeszłości samodzielne królestwo, obecnie największa i najludniejsza część składowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Anglię zamieszkuje 83% całkowitej populacji państwa. Region zajmuje dwie trzecie wyspy Wielkiej Brytanii i posiada granice lądowe z Walią na zachodzie i Szkocją na północy. Wyspa oblewana jest przez Morze Północne, Morze Irlandzkie, Ocean Atlantycki i kanał La Manche. Stolicą Anglii jest Londyn.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.009 sek.