• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wilhelm von Kaulbach

  Przeczytaj także...
  Nadworny malarz – tytuł nadawany przez królów i książęta, znanym i wybitnym malarzom. Mieli oni prawo do portretowania królów i rodziny królewskiej oraz pierwszeństwo do wykonywania malarskich zleceń dworu.Drezno (niem. Dresden, górnołuż. Drježdźany, czes. Drážďany, dawniej Drezdno) – miasto we wschodnich Niemczech na Pogórzu Zachodniosudeckim, położone nad Łabą, stolica kraju związkowego Saksonia. Aglomeracja drezdeńska liczy ok. 1,036 mln mieszkańców (2004).
  Bruksela (fr. Bruxelles, nid. Brussel, niem. Brüssel) – miasto i stolica Belgii oraz Unii Europejskiej, położone w środkowej części kraju nad rzeką Senne.
  Zburzenie Jerozolimy przez Tytusa
  Ilustracja do Reineke Lis
  Drzeworyt "Otwarcie grobowca Karola Wielkiego"

  Wilhelm von Kaulbach (ur. 15 października 1805 w Bad Arolsen, zm. 7 kwietnia 1874 w Monachium) – malarz niemiecki, twórca wielkoformatowych obrazów o treści historycznej i literackiej.

  Bad Arolsen (do 1997 Arolsen) – miasto uzdrowiskowe w Niemczech, w kraju związkowym Hesja, w rejencji Kassel, w powiecie Waldeck-Frankenberg. Liczy 15 970 mieszkańców (30 czerwca 2012).15 października jest 288. (w latach przestępnych 289.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 77 dni.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Był synem wędrownego jubilera i wytwórcy pieczęci. Uczył się rysunku najpierw u swojego ojca, od roku 1822 studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Düsseldorfie u Petera von Corneliusa. Wraz z nim przeniósł się w roku 1826 do Monachium, gdzie współpracował przy freskach w monachijskich pałacach. W latach 1834-1837 na zlecenie Atanazego Raczyńskiego wykonał historyczny obraz „Bitwa Hunów” który przyniósł mu sławę i w roku 1837 nominację na malarza nadwornego króla Ludwika I Wittelsbacha.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Kaulbach został wkrótce jednym z najsławniejszych malarzy swoich czasów. Na zamówienie króla Ludwika I Wittelsbacha stworzył obraz „Zburzenie Jerozolimy” oraz liczne freski na sufitach i ścianach pałaców, utrzymane w stylu Petera von Corneliusa. Na zlecenie króla Fryderyka Wilhelma IV Pruskiego w latach 1845-1865 wykonał dekorację malarską klatki schodowej w Nowym Muzeum w Berlinie. W latach 1838-1839 podczas pobytu w Rzymie podpisał z wydawcą Cotta w Stuttgarcie umowę na ilustracje do „Reinecke Lis” Goethego. Stworzył też ilustracje do innych dzieł klasycznej literatury światowej. Portret Maksymiliana II Habsburga w roli wielkiego mistrza orderu św. Huberta oraz ołówkowy szkic do portretu Loli Montez przyniosły mu sławę portrecisty.

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Akademia Sztuk Pięknych w Monachium (niem. Akademie der Bildenden Künste München) – jedna z najważniejszych uczelni artystycznych Niemiec.

  W roku 1849 został mianowany dyrektorem Akademii Sztuk Pięknych w Monachium. Został członkiem Akademii Sztuk w Berlinie, Dreźnie i Brukseli, w roku 1866 nadano mu stan szlachecki.

  Zmarł podczas epidemii cholery w Monachium. Został pochowany na Starym Cmentarzu Południowym w Monachium.

  Wilhelm von Kaulbach stał się protoplastą rodziny malarzy, do której należeli jego syn Hermann von Kaulbach (1846–1909) oraz jego kuzyn Friedrich Kaulbach (1822–1903) i syn Friedricha Friedrich August von Kaulbach (1850–1920).

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Fryderyk Wilhelm IV (ur. 15 października 1795 w Berlinie, zm. 2 stycznia 1861 w Poczdamie) – król Prus od 1840 z dynastii Hohenzollernów.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Uta Kaiser, Ein Porträt des Athanasius Graf Raczyński von Wilhelm von Kaulbach [dostęp 2020-06-21].

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Birgit Kümmel (wydawca): Wilhelm von Kaulbach als Zeichner. Museum, Bad Arolsen 2001, ​ISBN 3-930930-09-9
 • Evelyn Lehmann, Elke Riemer: Die Kaulbachs. Waldeckischer Geschichtsverein, Arolsen 1978
 • Dom Kaulbachów w Bad Arolsen
 • Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.National Library of Australia (pol. Biblioteka Narodowa Australii) – australijska biblioteka narodowa w Canberrze, założona w 1960 roku.
  Warto wiedzieć że... beta

  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Atanazy Raczyński herbu Nałęcz (ur. 2 maja 1788 w Poznaniu, zm. 21 sierpnia 1874 w Berlinie) – polski ziemianin wielkopolski, młodszy brat Edwarda, I ordynat na Obrzycku.
  Grecka Biblioteka Narodowa (gr. Εθνική Βιβλιοθήκη της Ελλάδος) – biblioteka narodowa Grecji, usytuowana w centrum Aten. Została zaprojektowana przez duńskiego architekta Theofila Freiherr von Hansen, jako część jego słynnej Trylogii w stylu neo-klasycystycznym budynków, w których skład wchodzą Akademia Ateńska i oryginalny gmach Uniwersytetu Ateńskiego.
  Johann Wolfgang von Goethe [ˈjo:han ˈvɔlfɡaŋ fɔn ˈɡø:tə] (ur. 28 sierpnia 1749 we Frankfurcie nad Menem, zm. 22 marca 1832 w Weimarze) – niemiecki poeta przełomu XVIII i XIX wieku i najwybitniejszy przedstawiciel literatury niemieckiej, a także jeden z najbardziej znaczących w skali światowej, dramaturg, prozaik, uczony, polityk, wolnomularz.
  BIBSYS – katalog centralny dwóch norweskich bibliotek uniwersyteckich, przekształcony w organizację non-profit, która skupia norweskie biblioteki uniwersyteckie i naukowe wraz z Biblioteką Narodową.
  Biblioteka Narodowa Łotwy (łot. Latvijas Nacionālā bibliotēka (LNB)) – łotewska biblioteka narodowa z siedzibą w Rydze, narodowa instytucja kultury podlegająca Ministerstwu Kultury, założona jako Państwowa Biblioteka Łotwy w 1919 roku, po włączeniu Łotwy w skład ZSRR, działała jako Biblioteka Łotewskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej a po odzyskaniu niepodległości, od 1992 roku, funkcjonuje jako Biblioteka Narodowa Łotwy.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.1 sek.