• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wilhelm von Kaulbach

  Przeczytaj także...
  Nadworny malarz – tytuł nadawany przez królów i książęta, znanym i wybitnym malarzom. Mieli oni prawo do portretowania królów i rodziny królewskiej oraz pierwszeństwo do wykonywania malarskich zleceń dworu.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.
  Drezno (niem. Dresden, górnołuż. Drježdźany, czes. Drážďany, dawniej Drezdno) – miasto we wschodnich Niemczech na Pogórzu Zachodniosudeckim, położone nad Łabą, stolica kraju związkowego Saksonia. Aglomeracja drezdeńska liczy ok. 1,036 mln mieszkańców (2004).
  Zburzenie Jerozolimy przez Tytusa
  Ilustracja do Reineke Lis
  Drzeworyt "Otwarcie grobowca Karola Wielkiego"

  Wilhelm von Kaulbach (ur. 15 października 1805 w Bad Arolsen, zm. 7 kwietnia 1874 w Monachium) – malarz niemiecki, twórca wielkoformatowych obrazów o treści historycznej i literackiej.

  Bruksela (fr. Bruxelles, nid. Brussel, niem. Brüssel) – miasto i stolica Belgii oraz Unii Europejskiej, położone w środkowej części kraju nad rzeką Senne.Bad Arolsen (do 1997 Arolsen) – miasto uzdrowiskowe w Niemczech, w kraju związkowym Hesja, w rejencji Kassel, w powiecie Waldeck-Frankenberg. Liczy 15 970 mieszkańców (30 czerwca 2012).

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Był synem wędrownego jubilera i wytwórcy pieczęci. Uczył się rysunku najpierw u swojego ojca, od roku 1822 studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Düsseldorfie u Petera von Corneliusa. Wraz z nim przeniósł się w roku 1826 do Monachium, gdzie współpracował przy freskach w monachijskich pałacach. W latach 1834-1837 na zlecenie Atanazego Raczyńskiego wykonał historyczny obraz „Bitwa Hunów” który przyniósł mu sławę i w roku 1837 nominację na malarza nadwornego króla Ludwika I Wittelsbacha.

  15 października jest 288. (w latach przestępnych 289.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 77 dni.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Kaulbach został wkrótce jednym z najsławniejszych malarzy swoich czasów. Na zamówienie króla Ludwika I Wittelsbacha stworzył obraz „Zburzenie Jerozolimy” oraz liczne freski na sufitach i ścianach pałaców, utrzymane w stylu Petera von Corneliusa. Na zlecenie króla Fryderyka Wilhelma IV Pruskiego w latach 1845-1865 wykonał dekorację malarską klatki schodowej w Nowym Muzeum w Berlinie. W latach 1838-1839 podczas pobytu w Rzymie podpisał z wydawcą Cotta w Stuttgarcie umowę na ilustracje do „Reinecke Lis” Goethego. Stworzył też ilustracje do innych dzieł klasycznej literatury światowej. Portret Maksymiliana II Habsburga w roli wielkiego mistrza orderu św. Huberta oraz ołówkowy szkic do portretu Loli Montez przyniosły mu sławę portrecisty.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  W roku 1849 został mianowany dyrektorem Akademii Sztuk Pięknych w Monachium. Został członkiem Akademii Sztuk w Berlinie, Dreźnie i Brukseli, w roku 1866 nadano mu stan szlachecki.

  Zmarł podczas epidemii cholery w Monachium. Został pochowany na Starym Cmentarzu Południowym w Monachium.

  Wilhelm von Kaulbach stał się protoplastą rodziny malarzy, do której należeli jego syn Hermann von Kaulbach (1846–1909) oraz jego kuzyn Friedrich Kaulbach (1822–1903) i syn Friedricha Friedrich August von Kaulbach (1850–1920).

  Akademia Sztuk Pięknych w Monachium (niem. Akademie der Bildenden Künste München) – jedna z najważniejszych uczelni artystycznych Niemiec.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Uta Kaiser, Ein Porträt des Athanasius Graf Raczyński von Wilhelm von Kaulbach [dostęp 2020-06-21].

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Birgit Kümmel (wydawca): Wilhelm von Kaulbach als Zeichner. Museum, Bad Arolsen 2001, ​ISBN 3-930930-09-9
 • Evelyn Lehmann, Elke Riemer: Die Kaulbachs. Waldeckischer Geschichtsverein, Arolsen 1978
 • Dom Kaulbachów w Bad Arolsen
 • Fryderyk Wilhelm IV (ur. 15 października 1795 w Berlinie, zm. 2 stycznia 1861 w Poczdamie) – król Prus od 1840 z dynastii Hohenzollernów.Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Warto wiedzieć że... beta

  National Library of Australia (pol. Biblioteka Narodowa Australii) – australijska biblioteka narodowa w Canberrze, założona w 1960 roku.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Atanazy Raczyński herbu Nałęcz (ur. 2 maja 1788 w Poznaniu, zm. 21 sierpnia 1874 w Berlinie) – polski ziemianin wielkopolski, młodszy brat Edwarda, I ordynat na Obrzycku.
  Grecka Biblioteka Narodowa (gr. Εθνική Βιβλιοθήκη της Ελλάδος) – biblioteka narodowa Grecji, usytuowana w centrum Aten. Została zaprojektowana przez duńskiego architekta Theofila Freiherr von Hansen, jako część jego słynnej Trylogii w stylu neo-klasycystycznym budynków, w których skład wchodzą Akademia Ateńska i oryginalny gmach Uniwersytetu Ateńskiego.
  Johann Wolfgang von Goethe [ˈjo:han ˈvɔlfɡaŋ fɔn ˈɡø:tə] (ur. 28 sierpnia 1749 we Frankfurcie nad Menem, zm. 22 marca 1832 w Weimarze) – niemiecki poeta przełomu XVIII i XIX wieku i najwybitniejszy przedstawiciel literatury niemieckiej, a także jeden z najbardziej znaczących w skali światowej, dramaturg, prozaik, uczony, polityk, wolnomularz.
  BIBSYS – katalog centralny dwóch norweskich bibliotek uniwersyteckich, przekształcony w organizację non-profit, która skupia norweskie biblioteki uniwersyteckie i naukowe wraz z Biblioteką Narodową.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.14 sek.