Wilhelm de Poitiers

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wilhelm IX Plantagenet (ur. 17 sierpnia 1153, zm. 1156 w Wallingford) – najstarszy syn Henryka II Plantageneta, króla Anglii, księcia Normandii i hrabiego Andegawenii, oraz Eleonory, dziedziczki księstwa Akwitanii.

Henryk II Plantagenet lub Andegaweński, Curtmantle, Fitzempress (ur. 5 marca 1133 roku w Le Mans, zm. 6 lipca 1189 w Chinon) – od 1151 hrabia Andegawenii, od 1154 król Anglii, w różnych czasach kontrolował także część Walii, Szkocji, północną Irlandię i zachodnią Francję.Andegawenowie (fr. d’Anjou) – nazwą tą określa się kilka rodów rządzących w Hrabstwie Andegawenii (fr. Anjou), krainie w zachodniej Francji. Pierwsi Andegawenowie byli hrabiami Andegawenii od czasów karolińskich, zwie się ich także Ingelgerami od protoplasty rodu – Ingelgera. Druga dynastia andegaweńska była spokrewniona z pierwszą, ale zwana jest także od pewnego momentu Plantagenetami. Pozostałe rody andegaweńskie były młodszymi liniami królewskiego rodu Francji – Kapetyngów.

Zmarł w wieku 3 lat i został pochowany w Reading, tuż obok sarkofagu swojego pradziadka, króla Anglii Henryka I. Od urodzenia nosił tytuł hrabiego Poitiers, który był zwyczajowo nadawany synom książąt Akwitanii. Niektórzy uważali również, że był arcybiskupem Yorku, co jest pomyłką. Wzięła się ona prawdopodobnie stąd, że arcybiskupem był przyrodni brat Wilhelma (nieślubny syn Henryka II), Godfryd, który urodził się niedługo po narodzinach Wilhelma.

Poniższa lista zawiera trzydzistu hrabiów Poitiers. Wśród nich znajduje się czterech królów Francji, królowa Francji, Delfin Francji, król Anglii i dwóch antykrólów Niemiec (w tym jeden Święty Cesarz Rzymski).Poniższa lista przedstawia władców, którzy rządzili w Akwitanii. Region ten do 1339 roku był stosunkowo niezależnym księstwem, kiedy to stał się częścią Francji wcielony do tego królestwa przez Filipa VI, który odebrał prawa lenne do niej Edwardowi III.
Reklama