• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wilhelm V z Montferratu

  Przeczytaj także...
  II wyprawa krzyżowa (1147-1149) – wyprawa wojenna rycerstwa zachodnioeuropejskiego skierowana przeciwko muzułmanom na terytorium Lewantu. Jej inicjatorami byli św. Bernard z Clairvaux i papież Eugeniusz III. Główną przyczyną jej zorganizowania było zdobycie hrabstwa Edessy przez muzułmanów.Bonifacy I z Monferratu (zm. 4 września 1207) – margrabia Montferratu, dowódca IV wyprawy krzyżowej, król Tesaloniki w latach 1204 – 1207.
  Agnieszka von Waiblingen (ur. koniec 1072 r.; zm. 24 września 1143 r. w Klosterneuburgu) – księżna Szwabii i margrabina Austrii.

  Wilhelm V (ur. ok. 1115, zm. 1191) - markiz Montferratu od około 1136 roku.

  Był synem Raniera I i jego żony Gizeli, córki Wilhelma I, hrabiego Burgundii. Brał udział w II krucjacie razem ze swoim przyrodnim bratem - Amadeuszem Sabaudzkim (który zmarł podczas kampanii), siostrzeńcem - królem Ludwikiem VII Młodym, zięciem - hrabią Guido z Biandrate oraz z niemieckimi i austriackimi kuzynami swojej żony.

  Konrad z Montferratu (ur. ok. 1145 w Monteferracie, zm. 28 kwietnia 1192 w Tyrze) – przez krótki czas władca Królestwa Jerozolimskiego w 1192 roku.Jerozolima (hebr. ירושלים, trl. Yerushalayim, trb. Jeruszalajim; arab. القدس, trl. Al-Quds, trb. Al-Kuds oraz اورشليم trl. Ūrushalīm, trb. Uruszalim, łac. Hierosolyma, Aelia Capitolina – zobacz też: nazwy Jerozolimy) – największe miasto Izraela, stolica administracyjna Dystryktu Jerozolimy i stolica państwa Izraela (według izraelskiego prawa). Znajduje się tutaj oficjalna siedziba prezydenta, większość urzędów państwowych, sąd najwyższy, parlament i inne.

  Małżeństwo[ | edytuj kod]

  28 marca 1133 roku poślubił Judytę, córkę Leopolda III Świętego, margrabiego Austrii, i Agnieszki von Waiblingen. Judyta w chwili ślubu miała prawdopodobnie 15 lat i żadne z dzieci pary nie urodziło się przed 1140. Z tego małżeństwa pochodzili:

 • Wilhelm (zm. 1177), hrabia Jafy i Aszkelonu,
 • Konrad, król Jerozolimy,
 • Bonifacy, markiz Montferratu,
 • Fryderyk, biskup Alby,
 • Rajnier, mąż Marii Komneny, córki cesarza Manuela I Komnena,
 • Agnieszka, zakonnica w Santa Maria di Rocca delle Donne,
 • Adelajda (zm. 1232), żona Manfreda II, markiza Saluzzo,
 • nieznana z imienia córka, żona Alberta, markiza Malaspiny.
 • Odniesienia w kulturze[ | edytuj kod]

  Wihelim V pojawił się w grze ''Assassin’s Creed''.

  Burgundia (fr. Bourgogne) – kraina historyczna w centralnej Francji. W przeszłości prowincja i region administracyjny. Ludwik VII Młody (franc. Louis VII le Jeune) (ur. 1120, zm. 18 września 1180 w Paryżu) – król Francji w latach 1137-1180. Syn Ludwika VI, króla Francji z dynastii Kapetyngów, i Adelajdy z Maurienne, córki Humberta II Grubego, hrabiego Sabaudii.
  Warto wiedzieć że... beta

  Wilhelm z Montferratu zwany Długim Mieczem (zm. 1177) – hrabia Jaffy i Aszkelonu, pierwszy mąż królowej Sybilli Jerozolimskiej i ojciec króla Baldwina V.
  Ranier I z Montferratu (wł. Ranieri, ur. ok. 1084, zm. w maju 1135) – margrabia Montferratu od ok. 1100 do 1135 roku.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Hrabstwo Jaffy i Aszkelonu – według Jana z Ibelinu, XIII wiecznego jurysty, jedno z czterech najważniejszych ziem zależnych należących do Królestwa Jerozolimy (obok Sydonu, Galilei i Edessy).
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.614 sek.