• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wilhelm Uhde

  Przeczytaj także...
  17 sierpnia jest 229. (w latach przestępnych 230.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 136 dni. Impresjonizm (fr. impressionisme, łac. impressio „odbicie, wrażenie”) – kierunek w sztuce europejskiej, a później także amerykańskiej, który został zapoczątkowany przez grupę paryskich artystów studiujących w Atelier Gleyère oraz w Académie Suisse w drugiej połowie XIX wieku.
  André Bauchant (ur. 24 kwietnia 1873 w Château-Renault, zm. 12 sierpnia 1958 w Montoire-sur-le-Loir) – francuski malarz, prymitywista.
  Helmut Kolle – portret Wilhelma Uhde

  Wilhelm Uhde (ur. 28 października 1874 w Friedebergu, obecne Strzelce Krajeńskie, zm. 17 sierpnia 1947 w Paryżu) – niemiecki marchand i kolekcjoner, krytyk sztuki, opiekun i przyjaciel artystów, odkrywca talentu kilku francuskich malarzy naiwnych.

  César (pl. Cezar) – prestiżowa, francuska nagroda filmowa przyznawana przez Akademię Sztuki i Techniki Filmowej (Académie des Arts et Techniques du Cinema) od 1976. Jej nazwa wywodzi się od Césara Baldacciniego, francuskiego rzeźbiarza, którego postać jest wzorem wręczanej artystom statuetki.Kubizm – kierunek w sztukach plastycznych, głównie malarstwie i rzeźbie, który rozwinął się we Francji na początku XX wieku, poszukujący nowych zasad budowy przestrzennej dzieła przez odrzucenie reguł perspektywy i geometryczne uproszczenie elementów kompozycji.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Studiował początkowo prawo w Monachium, po pobycie we Florencji zainteresował się sztuką i w 1904 przeniósł na stałe do Paryża. Jako jeden z pierwszych kolekcjonerów kupował obrazy Pabla Picassa i Georges'a Braque'a, organizował też wystawy kubistów i impresjonistów. Uważany jest za odkrywcę wielu prymitywistów, m.in. Celnika Rousseau, Louisa Vivina, Séraphine Louis, André Bauchanta i Camille Bombois. W 1914 został uznany za wroga Francji i wydalony do Niemiec, jego zbiory skonfiskowano. Powrócił do Francji w połowie lat 20., organizował wystawy i wspierał malarzy, publikował też prace na temat sztuki. W 1938 pozbawiono go obywatelstwa niemieckiego, a we Francji kolejny raz skonfiskowano majątek. II wojnę światową przeżył ukrywając się na południu kraju, pomocy udzielił mu w tym czasie Jean Cassou. Zmarł 17 sierpnia 1947 w Paryżu, przed śmiercią zdołał zorganizować wystawę prac Séraphine Louis w Galerie de France.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.

  W 2008 francuski reżyser Martin Provost nakręcił film Séraphine, który był poświęcony życiu i twórczości odkrytej przez Wilhelma Uhde'a malarki naiwnej Séraphine Louis. Obraz był filmowym wydarzeniem roku we Francji, nagrodzono go siedmioma Cezarami w najważniejszych kategoriach.

  Pablo Ruiz Picasso właśc. Pablo Diego José Francisco de Paula Juan Nepomuceno María de los Remedios Cipriano de la Santísima Trinidad Ruiz y Picasso (ur. 25 października 1881 w Maladze, zm. 8 kwietnia 1973 w Mougins) – hiszpański malarz, rzeźbiarz, grafik i ceramik, uznawany za jednego z najwybitniejszych artystów XX wieku. On i Georges Braque są twórcami nurtu malarstwa zwanego kubizmem.Henri Julien Félix Rousseau, zwany Celnikiem (fr. le Douanier) (ur. 21 maja 1844 w Laval, zm. 2 września 1910) w Paryżu) – francuski malarz naiwny.

  Wybrane publikacje[ | edytuj kod]

 • Picasso et la tradition française, Paryż, Les Quatre Chemins, 1928
 • Cinq maîtres primitifs, Paryż, 1949
 • De Bismarck à Picasso.
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Artykuł w stopklatka.pl (pol.). [dostęp 05.06.2010].
  2. Publikacje Wilhelma Uhde w Deutschen Nationalbibliothek (niem.). [dostęp 05.06.2010].

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Ian. Chilvers: Oksfordzki leksykon sztuki. Warszawa: Arkady, 2002, s. 671. ISBN 83-213-4157-8.
 • Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Jean Cassou fr: ʒɑ̃ kasu, (ur. 9 lipca 1897 w Deusto koło Bilbao (Hiszpania), zm. 15 stycznia 1986 w Paryżu) − francuski pisarz i krytyk, dyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Paryżu (1946-1965).
  Warto wiedzieć że... beta

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Séraphine Louis, znana też jako Séraphine de Senlis (ur. 3 września 1864 w Arsy, zm. 11 grudnia 1942 w Erquery) – francuska malarka, prymitywistka.
  Georges Braque (ur. 13 maja 1882 w Argenteuil-sur-Seine, zm. 31 sierpnia 1963 w Paryżu) – francuski malarz, grafik i rzeźbiarz, wraz z Pablem Picassem twórca kubizmu.
  Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  28 października jest 301. (w latach przestępnych 302.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 64 dni.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.034 sek.