• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wilhelm Marshal

  Przeczytaj także...
  Ryszard I Lwie Serce (ang. Richard the Lionheart, fr. Cœur de Lion) (ur. 8 września 1157, zm. 6 kwietnia 1199) – król Anglii od 1189. Syn Henryka II Plantageneta i Eleonory Akwitańskiej. W latach 1190-1192 był jednym z dowódców trzeciej wyprawy krzyżowej. Uwięziony w Austrii w czasie drogi powrotnej, następnie przekazany cesarzowi Henrykowi VI. Został uwolniony w 1194 roku. Zginął, walcząc z francuskim królem Filipem II Augustem o angielskie posiadłości we Francji.Turnieje rycerskie były ważnym elementem średniowiecznej i renesansowej kultury rycerskiej i dworskiej, wykształciły się w ramach ewolucji kultury rycerskiej. Turnieje były formą zawodów i sprawdzania umiejętności rycerza. Polegały na prowadzeniu walki według ściśle określonych zasad, a rozgrywane były często na dworach królewskich i książęcych (choć np. we Włoszech popularne były głównie turnieje w mieście(miastach)).
  Ryszard z Kornwalii (ur. 5 stycznia 1209 w Winchesterze, zm. 2 kwietnia 1272 w Berkhamsted), hrabia Poitou, hrabia Kornwalii, antykról niemiecki w latach 1256-1272.
  Richard Marshal, syn Wilhelma Marshala, wysadza z siodła przeciwnika, Baldwina de Guînes, w potyczce przed bitwą pod Monmouth 25 listopada 1233 roku.

  Wilhelm Marshal ang. William Marshal, 1. hrabia Pembroke, w jęz. francuskim także Guillaume le Maréchal (ur. 1144, zm. 1219) – jeden z najsłynniejszych angielskich rycerzy okresu średniowiecza.

  Lincoln – miasto w Wielkiej Brytanii, w środkowowschodniej Anglii, ośrodek administracyjny hrabstwa Lincolnshire. Liczba ludności miasta wynosi 85 595 (2001), a powierzchnia 35,69 km². Lincoln jest jednym z trzech najstarszych miast angielskich, tutaj rzymska armia wybudowała między 50 a 60 r. n.e. bastion dla legionu IX Hispana. Dziś Lincoln to ważny ośrodek administracyjny, edukacyjny (uniwersytet) i usługowy z różnorodnym przemysłem (także branży nowych technologii). Miasto jest także popularnym miejscem odwiedzin turystów, szczególnie z racji średniowiecznej katedry (Lincoln Cathedral) oraz zamku (Lincoln Castle).Henryk Plantagenet, zwany "Młodym Królem" (the Young King, ur. 28 lutego 1155, zm. 11 czerwca 1183 w zamku Martel w Turenii), drugi z pięciu synów Henryka II Plantageneta, króla Anglii, księcia Normandii i hrabiego Andegawenii, oraz Eleonory, dziedziczki księstwa Akwitanii.

  Jako dziecko został pojmany przez króla Stefana. Król zagroził, że jeśli zamek ojca Williama (Newbury Castle) się nie podda, wyprawi chłopca do domu za pomocą ogromnej katapulty. Ostatecznie ojciec się nie poddał, a Williama nie uśmiercono.

  Od 1167 roku był rycerzem. W czasie osłaniania ucieczki Henryka II strącił z konia księcia Ryszarda. W 1182 roku Henryk Młody Król oskarżył swoją żonę Małgorzatę Kapet o romans z Williamem Marshalem. Najprawdopodobniej do żadnego romansu nie doszło, ale Młody Król potrzebował pretekstu do rozwodu z żoną. Małgorzata została wysłana do rodzinnej Francji, a Williama wydalono z dworu. Rycerz chciał dowodzić swojej niewinności poprzez sąd boży, ale nie pozwolono mu na to.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Kowadło – żelazna lub stalowa podstawa, na której spoczywa obrabiany przedmiot podczas kucia ręcznego lub część młota mechanicznego, w której kształtowany jest obrabiany przedmiot.

  W 1189 roku zmarł król Henryk II, a Ryszard został nowym królem. Williama oskarżono o próbę królobójstwa. „Gdybym chciał Cię zabić – zrobiłbym to. Ale nie chcę” – miał odpowiedzieć oskarżony; Ryszard ułaskawił go. William Marshall służył później Ryszardowi i jego następcy Janowi. Od 1216 roku sprawował regencję w związku z małoletnością króla Henryka III. Od 1199 roku nosił tytuł Lorda Marszałka.

  Dictionary of National Biography (DNB) – słownik biograficzny stanowiący standardowy punkt odniesienia w dziedzinie biografii znanych postaci brytyjskiej historii, publikowany od 1885. W 1996 Uniwersytet Londyński opublikował wolumin korekcji zebranych na podstawie Biuletynu Instytutu Badań Historycznych. Zaktualizowany Oxford Dictionary of National Biography (ODNB) został opublikowany 23 września 2004 jako 60-tomowe wydawnictwo i publikacja on-line.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Ciekawostka[ | edytuj kod]

  Z osobą Marshala związana jest charakterystyczna dla średniowiecznego rycerstwa anegdota. Pewnego razu William zdobył nagrodę w turnieju. Okazało się jednak, że nie ma go w pobliżu i nie może jej odebrać. Znaleziono go u kowala z głową na kowadle – w walce tak pogięto mu hełm, że nie mógł go ściągnąć.

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Rycerstwo – stan społeczny złożony z konnych wojowników istniejący w Europie w okresie pełnego średniowiecza i późnego średniowiecza. Warstwa ta wytworzyła swoisty styl życia, ceremoniał i etykę. W zamian za nadanie ziemskie przyjmowało obowiązek służby pod rozkazami seniora. W późnym średniowieczu przekształciło się w szlachtę.

  Według życiorysu i legend Marshal był tak chętny (w wieku 70 lat, gdy Francja niemal zdobyła kraj), aby walczyć w Lincoln i wbiec przez znalezione (z pomocą biskupa) niepilnowane przejście w murze miasta, że zapomniał hełmu, więc giermek gonił za nim. W tej samej bitwie, w walce konnej zabił szlachcica, zadając cios mieczem w szczelinę hełmu garnczkowego. Natomiast tamten oddał trzy ciosy na jego hełm, a potem padł na ziemię. Wówczas Marshal miał powiedzieć, by tamtego ocucono. Dopiero zdjęcie hełmu pokazało faktyczny zgon wroga.

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Stefan I z Blois (ok. 1097 w Blois – 25 października 1154 w Dover) – ostatni król Anglii z dynastii normandzkiej, młodszy syn Stefana II Henryka, hrabiego Blois, i Adeli, córki Wilhelma Zdobywcy. Tron objął po śmierci swojego wuja, Henryka I. Przez cały okres panowania toczył walkę o władzę z córką Henryka I, Matyldą, i jej synem, Henrykiem.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Fine Rolls Henry III: Fine of the Month: May 2007, www.finerollshenry3.org.uk [dostęp 2017-11-27].
  2. Program telewizyjny o turniejach rycerskich wyprodukowany przez BBC dla Open University.

  Potomstwo[ | edytuj kod]

  Ożenił się z Izabelą de Clare, 4. hrabiną Pembroke (1172–1240), i doczekał się z nią dziesięciorga dzieci:

  Henryk II Plantagenet lub Andegaweński, Curtmantle, Fitzempress (ur. 5 marca 1133 roku w Le Mans, zm. 6 lipca 1189 w Chinon) – od 1151 hrabia Andegawenii, od 1154 król Anglii, w różnych czasach kontrolował także część Walii, Szkocji, północną Irlandię i zachodnią Francję.Wilhelm I Lew (William Leo, William Dunkeld lub William Canmore), (1142 / 1143 – 4 grudnia 1214), król Szkocji 1165–1214. W ciągu długiego panowania podporządkował sobie całą Szkocję.
 • Wilhelm Marshal, 2. hrabia Pembroke (1190–1231)
 • ∞ Alicja de Bethune ∞ Eleanora Plantagenet, córka króla Jana bez Ziemi
 • Ryszard Marshal, 3. hrabia Pembroke (1191–1234)
 • ∞ Gerwazy le Dinant
 • Matylda Marshal (1194–1248)
 • ∞ Hugo Bigod, 3. hrabia Norfolk ∞ William de Warenne, 6. hrabia Surrey ∞ Walter de Dunstanville
 • Gilbert Marshal, 4. hrabia Pembroke (1197–1241)
 • ∞ Marjorie Szkocka, córka króla Wilhelma I Lwa
 • Walter Marshal, 5. hrabia Pembroke (ok. 1199–1245)
 • ∞ Małgorzata de Quincy, wnuczka Hugona de Kevelioc, 3. hrabiego Chester
 • Izabela Marshal (1200–1240)
 • Gilbert de Clare, 5. hrabia HertfordRyszard z Kornwalii
 • Sybilla Marshal (ok. 1201–1245)
 • ∞ William de Ferrers, 5. hrabia Derby
 • Ewa Marshal (1203–1246)
 • ∞ William de Braiose, 10. baron Abergavenny
 • Anzelm Marshal, 6. hrabia Pembroke (ok. 1208–1245)
 • ∞ Maud de Bohun, córka Humphreya de Bohun, 2. hrabiego Hereford
 • Joanna Marshal (1210–1234)
 • ∞ Warin de Munchensi, pan na Swanscombe
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.Katapulta – machina miotająca pociski wykorzystywana głównie w starożytności i średniowieczu. Nazwa pochodzi od łac. ‘catapulta’, a to z greckiego słowa καταπέλτης (katapeltēs), κατα (kata) „w dół, przeciw” i πάλλω (pallō) „ciskać”.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  William de Warenne, zwany też Williamem Plantagenetem (ur. 1166, zm. 27 maja 1240 w Londynie), arystokrata angielski pochodzenia normandzkiego, syn Hamelina de Warenne, 5. hrabiego Surrey (nieślubnego syna Godfryda V Plantageneta), i Isabel de Warenne, córki 3. hrabiego Surrey.
  Małgorzata francuska (listopad 1157 – sierpień/wrzesień 1197) - starsza córka króla Ludwika VII Młodego i jego drugiej żony - Konstancji Kastylijskiej.
  Jan I (ur. 24 grudnia 1167 w Oksfordzie, zm. 18 lub 19 października 1216 w Newark), zwany „Janem bez Ziemi” (ang. John the Lackland, fr. Jean sans Terre) – król Anglii od 6 kwietnia 1199, brat Ryszarda I. Jego przydomek pochodzi stąd, że w odróżnieniu od swych starszych braci nie otrzymał od ojca Henryka II Plantageneta żadnych posiadłości ziemskich. Dopiero w roku 1189, kiedy tron objął jego brat Ryszard Lwie Serce, otrzymał od niego hrabstwo Gloucester.
  Ordalia (sąd boży) – środek dowodowy w średniowiecznym procesie, szczególnie karnym, ale czasami również cywilnym.
  Henryk III (ur. 1 października 1207 w Winchesterze, zm. 16 listopada 1272 w Londynie) – król Anglii od 1216 r. Najstarszy syn Jana bez Ziemi i Izabeli, córki Aymera Tillefera, hrabiego Angoulême.
  Król (łac. rex) – tytuł osoby sprawującej najwyższą władzę w państwie o ustroju monarchicznym; władca przeważnie koronowany w specjalnym obrzędzie; najpowszechniej występujący tytuł monarszy. Słowo „król” w języku polskim i innych językach pochodzi od imienia Karola Wielkiego, np. czeski král, litewski karalius, rosyjski король.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.04 sek.