• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wilhelm IV z Bawarii

  Przeczytaj także...
  Anna Austriacka (ur. 7 lipca 1528 w Pradze, zm. 17 października 1590) - arcyksiężniczka austriacka, księżna Bawarii.Bawarskie Prawo Czystości (niem. Reinheitsgebot) – historyczna norma prawna z zakresu browarnictwa. Bawarskie Prawo Czystości zostało ogłoszone i podpisane 23 kwietnia 1516 r. w Ingolstadt przez bawarskiego księcia Wilhelma IV przy aprobacie współrządzącego z nim jego młodszego brata Ludwika X. Prawo regulowało ceny piwa oraz wymieniało składniki, jakich wolno używać do warzenia piwa. Od 1994 r. dzień uchwalenia ustawy jest obchodzony w Niemczech jako Dzień Piwa Niemieckiego (Tag des Deutschen Bieres).
  Pierwsza wojna szmalkaldzka 1546-1547 – to konflikt na tle religijnym pomiędzy cesarzem Karolem V i związkiem szmalkaldzkim.

  Wilhelm IV Wittelsbach (ur. 13 listopada 1493 w Monachium; zm. 7 marca 1550 tamże) – książę Bawarii od 1508 do 1550.

  Rządy[ | edytuj kod]

  Jego rodzicami byli: książę Albrecht IV Wittelsbach i Kunegunda Habsburżanka, arcyksiężniczka austriacka. Wilhelm otrzymał władzę dopiero w 1511 roku, jednak tytuł księcia Bawarii dzielił z bratem Ludwikiem X. Dopiero po jego śmierci w 1545 roku objął samodzielne rządy. Działając w porozumieniu z papieżem nie dopuścił w sposób zdecydowany do rozprzestrzenienia się reformacji w Bawarii. W latach 15461547 uczestniczył w religijnej wojnie szmalkaldzkiej, po stronie cesarza Karola V.

  Albrecht IV Wittelsbach zwany Mądry (ur. 15 grudnia 1447 w Monachium - zm. 18 marca 1508 tamże) – książę Bawarii-Monachium w latach 1467–1508, książę Bawarii-Landshut 1503–1508.Piwo – najstarszy i najczęściej spożywany napój alkoholowy oraz trzeci po wodzie i herbacie najbardziej popularny napój na świecie. W znaczeniu ogólnym piwo to każdy napój otrzymany w wyniku enzymatycznej hydrolizy skrobi i białek zawartych w ziarnach zbóż i poddany fermentacji alkoholowej. W węższym znaczeniu pod pojęciem piwa rozumie się napój zawierający alkohol i dwutlenek węgla otrzymany w wyniku fermentacji alkoholowej wody, słodu i chmielu przy użyciu wyselekcjonowanych szczepów drożdży.

  5 października 1522 w Monachium ożenił się z Marią Jakobiną Badeńską (1507–1580), córką margrabiego Badenii Filipa I (1479–1533) i Elżbiety Wittelsbach (1483–1522), księżniczki Palatynatu Reńskiego. Para miała czwórkę dzieci:

 • Theodo (1526–1534)
 • Albrecht (1528–1579) – książę Bawarii, w 1546 roku ożenił się z Anną Habsburg
 • Wilhelm (1529–1530)
 • Matylda (1532–1565) – żona margrabiego Badenii Filiberta.
 • Piwo[ | edytuj kod]

  Dnia 23 kwietnia 1516, doceniając znaczenie jakości artykułów spożywczych, wydał postanowienie Reinheitsgebot określające składniki piwa, zniesione dopiero przez UE w 1987 roku (jednakże dla celów marketingowych także dzisiaj wiele browarów podpiera się deklaracją zgodności swojego piwa z Reinheitsgebot). Toteż dzień 23 kwietnia jest obchodzony w Niemczech jako Dzień piwa.

  Papież (Ojciec Święty) (łac. Summus Pontifex, od staroż. Pontifex Maximus; wł. papa, gr. pappas; forma funkcjonująca w języku polskim pochodzi od czeskiego papež) – biskup Rzymu, zwierzchnik Kościoła katolickiego, głowa Stolicy Apostolskiej oraz Suweren Państwa Miasto Watykan. Obecnym papieżem jest Franciszek.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Przodkowie[ | edytuj kod]
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  5 października jest 278. (w latach przestępnych 279.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 87 dni.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Maria Jakobäae (ur. 25 czerwca 1507, zm. 16 listopada 1580 w Monachium) – księżniczka Badenii i poprzez małżeństwo księżna Bawarii.
  Filibert (ur. 22 stycznia 1536 r., zm. 3 października 1569 r.) – margrabia Baden-Baden od 1536 r. z dynastii Zähringen.
  Reformacja – ruch religijno-polityczno-społeczny zapoczątkowany przez Marcina Lutra w XVI wieku, mający na celu odnowę chrześcijaństwa. Był reakcją na negatywne zjawiska, które miały miejsce w katolickiej hierarchii kościelnej, a także stanowił opozycję do katolickiej doktryny dogmatycznej. Podwaliny pod wystąpienie Marcina Lutra położyła działalność Jana Husa na początku XV wieku – ruch husycki (husyci) odegrał ważną rolę w rozwoju reformacji.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.