• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wilhelm II Holenderski

  Przeczytaj także...
  Willem II Tilburg, holenderski klub piłkarski z siedzibą w mieście Tilburg, założony jako Tilburgia 12 sierpnia 1896 roku, 12 stycznia 1898 roku nazwę zmieniono na Willem II, na cześć króla Holandii Wilhelma II (panował w latach 1840-1849). Willem II to trzykrotny mistrz Holandii z lat 1916, 1952 i 1955 oraz dwukrotny zdobywca Pucharu Holandii z lat 1944 i 1963. W 1999 Willem II zajął 2. miejsce w lidze, dzięki czemu wystąpił w fazie grupowej Ligi Mistrzów, w której zajął ostatnie miejsce. W sezonie 2008/2009 uplasował się na 12. pozycji w Eredivisie. W sezonie 2010/2011 spadł do drugiej ligi, zajął ostatnie 18.miejsce w lidze.Johan Rudolph Thorbecke (1798-1872) - holenderski polityk. Był przywódcą liberałów oraz współtwórcą nowej konstytucji z 1848 roku. W latach 1849-1872 trzykrotnie (z przerwami) pełnił funkcję premiera Holandii. Jako premier przeprowadził liczne reformy społeczne. Był profesorem uniwersytetów w Gandawie i Lejdzie.
  Luksemburg, Wielkie Księstwo Luksemburga (luks. Lëtzebuerg, Grousherzogdem Lëtzebuerg; niem. Luxemburg, Großherzogtum Luxemburg; fr. Luxembourg, Grand-Duché de Luxembourg) – państwo położone w Europie Zachodniej. Graniczy z Francją od południa, Niemcami od wschodu i z Belgią od zachodu i północy. Państwo członkowskie Unii Europejskiej oraz NATO.

  Wilhelm II, właśc.: Wilhelm Fryderyk Jerzy Ludwik Oranje-Nassau, nid.: Willem Frederik George Lodewijk (ur. 6 grudnia 1792 w Hadze, zm. 17 marca 1849 w Tilburgu) – król Holandii, wielki książę Luksemburga i książę Limburgii.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Był synem króla Wilhelma I i królowej Wilhelminy Pruskiej. Kształcił się w Akademii Wojskowej w Berlinie, a następnie studiował na Oksfordzie. Po zakończeniu studiów służył w armii brytyjskiej. W czasie wojny na Półwyspie Iberyjskim służył u boku księcia Wellingtona (1769–1852). Brał udział w walkach z Napoleonem (1769–1821), w bitwie pod Waterloo w 1815 roku, gdzie został ranny. Królem Holandii i wielkim księciem Luksemburga został 7 października 1840 roku.

  Bitwa pod Waterloo – starcie zbrojne, do którego doszło 18 czerwca 1815 roku i było ostatnią bitwą Napoleona Bonaparte. Były cesarz Francuzów powrócił niespodziewanie z wygnania na Elbie i objął rządy na okres 100 dni. W krótkim czasie zebrał ponad 70-tysięczną armię, z którą ruszył w kierunku Brukseli, gdzie stały nierozwiązane jeszcze armie VI koalicji: angielska Wellingtona i pruska Blüchera. Po dwóch zwycięskich starciach 16 czerwca pod Quatre Bras i Ligny Napoleon stanął oko w oko z Wellingtonem pod Waterloo. Zwycięska początkowo bitwa po nadejściu armii Blüchera przemieniła się w klęskę, a armia francuska przestała istnieć. Napoleon musiał ponownie abdykować w dniu 22 czerwca.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.

  Wilhelm II miał ambicje autokratyczne, był jednak człowiekiem innego formatu niż Wilhelm I, słabszym, chwiejnym, ulegającym łatwo nastrojom, źle znającym się na ludziach. Nie był pracowity, nie posiadał talentów organizacyjnych ani wiedzy ekonomicznej swego ojca.

  Po wstąpieniu na tron musiał zmierzyć się z licznymi problemami, w tym z pogarszającymi się stale finansami państwa. Konieczne stało się przeprowadzenie reform. Pod wpływem wydarzeń rewolucyjnych 1848 roku król Wilhelm po konsultacjach z premierem Johanem Rudolfem Thorbecke (1798–1872) zgodził się na ogłoszenie konstytucji na wzór już istniejących w innych monarchiach europejskich. Nowa konstytucja została proklamowana 3 listopada 1848 roku.

  7 października jest 280. (w latach przestępnych 281.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 85 dni.Aleksander I Pawłowicz (Александр I Павлович), (ur. 12 grudnia/23 grudnia 1777 w Petersburgu, zm. 19 listopada/1 grudnia 1825 w Taganrogu) – cesarz Rosji od 1801, wielki książę Finlandii od 1809, król Polski od 1815 (Królestwo Polskie), syn Pawła I z dynastii Romanowów, starszy brat księcia Konstantego oraz Mikołaja, swojego następcy na tronie Rosji.

  Za panowania Wilhelma II nastąpiło ożywienie w dziedzinie architektury. Choć większość inwestycji powstała pod koniec XIX wieku, to za rządów Wilhelma budowano liczne kościoły i pałace. W 1846 roku wybudowano pierwszą w Holandii stację kolejową w Outshoorn. W 1847 roku w mieście Tilburg w Brabancji Północnej, nad Kanałem Wilhelminy, król Wilhelm wybudował pałac.

  Tilburg [wym. Tı̣lbürch] – miasto w południowej Holandii, w prowincji Brabancja Północna, nad Kanałem Wilhelminy, na wschód od Bredy, ok. 209 000 mieszkańców (2012) - szóste co do wielkości w Holandii. Siedziba Uniwersytetu w Tilburgu.Wilhelmina Maria Zofia Ludwika (ur. 8 kwietnia 1824 w Hadze; zm. 23 marca 1897 roku w Weimarze) – księżniczka Holandii, wielka księżna Saksonii-Weimar-Eisenach.

  Wilhelm II uchylił pochodzący z czasów napoleońskich zakaz przyjmowania nowicjuszy do klasztorów. Nosił się także z zamiarem przywrócenia hierarchii katolickiej. Ustąpił pod wpływem kalwińskiej fali protestów.

  Małżeństwo i potomstwo[ | edytuj kod]

  21 lutego 1816 ożenił się z Wielką Księżną Rosji – Anną Pawłowną Romanowną, siostrą cara Aleksandra I, który zresztą zaaranżował to małżeństwo. Para miała razem pięcioro dzieci:

 • Wilhelma Aleksandra Pawła Fryderyka Ludwika, późniejszego króla Wilhelma III (1817–1890),
 • Wilhelma Aleksandra Fryderyka Konstantego Mikołaja Michała (1818–1848),
 • Wilhelma Fryderyka Henryka (1820–1879), męża najpierw Amalii z Saksonii-Weimaru-Eisenach, a później Marii Pruskiej,
 • Wilhelma Aleksandra Fryderyka Ernsta Kazimierza (1822),
 • Wilhelminę Marię Zofię Ludwikę (1824–1897), żonę Karola Aleksandra, Wielkiego Księcia Saksonii-Weimaru-Eisenach.
 • Ciekawostki[ | edytuj kod]

  Imię króla nosi klub piłkarski o nazwie Willem II Tilburg.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.

  Genealogia[ | edytuj kod]

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Jan Balicki, Maria Bogucka, Historia Holandii, Wrocław 1989, s. 323
  2. Jan Balicki, Maria Bogucka, op. cit., s. 323
  3. Jan Balicki, Maria Bogucka, op. cit., s. 361
  4. Jan Balicki, Maria Bogucka, op. cit., s. 327
  5. Isabelle Bricard, Dynastie panujące Europy, Warszawa 2007, s. 149

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Jan Balicki, Maria Bogucka, Historia Holandii, Wrocław 1989.
 • Isabelle Bricard, Dynastie panujące Europy, Warszawa 2007.
 • Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Księstwo Limburgii (niem. Herzogtum Limburg, hol. Hertogdom Limburg) - część składowa Królestwa Niderlandów, wyodrębniona zgodnie z umocowaniem traktatu londyńskiego jako odrębne od Królestwa księstwo, będące członkiem Związku Niemieckiego. Księstwo stanowiło rekompensatę dla związku, za ziemie utracone na rzecz Belgii, przez Wielkie Księstwo Luksemburgu (będącego państwem w unii z Niderlandami i jednocześnie członkiem Związku Niemieckiego). Księstwo przestało istnieć wraz z upadkiem związku, po wojnie wojna prusko-austriackiej i stało się jedną z prowincji Niderlandów - patrz: Limburgia.
  Wilhelm I Holenderski, urodzony jako Wilhelm Fryderyk (z domu Oranje-Nassau) 24 sierpnia 1772 w Hadze, zmarł w 12 grudnia 1843 w Berlinie. W latach 1815-1840 król Zjednoczonych Niderlandów (tzn. Holandii i Belgii oraz wielki książę Luksemburga).
  Anna Pawłowna Romanowa (ur. 18 stycznia 1795 w Petersburgu, zm. 1 marca 1865) – wielka księżna Rosji, później królowa Holandii, wielka księżna Luksemburga i księżna Limburgii.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Fryderyka Luiza Wilhelmina (ur. 18 listopada 1774 w Poczdamie; zm. 12 października 1837 w Hadze) – księżniczka pruska, królowa Holandii.
  Brabancja Północna (hol.: Noord-Brabant) – prowincja na południu Holandii o powierzchni całkowitej 5 081,76 km². Językiem urzędowym jest język niderlandzki; powszechnie używany jest dialekt brabancki tego języka, podobnie jak w należącej do Belgii Brabancji Flamandzkiej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.04 sek.