• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wilhelm Habsburg

  Przeczytaj także...
  Jadwiga Andegaweńska (ur. między 3 października 1373 a 18 lutego 1374 w Budzie, zm. 17 lipca 1399 w Krakowie) – najmłodsza córka Ludwika Węgierskiego i Elżbiety Bośniaczki, król Polski od 1384, święta Kościoła katolickiego, patronka Polski.Władysław II Jagiełło (ur. ok. 1362 lub ok. 1352, zm. 1 czerwca 1434 w Gródku) – wielki książę litewski w latach 1377–1381 i 1382–1401, król Polski 1386-1434 i najwyższy książę litewski 1401–1434. Syn Olgierda i jego drugiej żony Julianny, córki księcia twerskiego Aleksandra, wnuk Giedymina. Założyciel dynastii Jagiellonów.
  Habsburgowie – dynastia niemiecka (von Habsburg). Założycielem dynastii był Guntram Bogaty (X wiek). Nazwa rodziny wywodzi się od pierwszej posiadłości rodu, zamku Habsburg (od staro-wysoko-niemieckiego hab lub haw – przejście, przeprawa przez rzekę; legendarna etymologia od niem. Habichtsburg – Jastrzębi Zamek) położonego w kantonie Aargau w Szwajcarii. Przedstawiciele dynastii panowali m.in. w krajach niemieckich i włoskich, Świętym Cesarstwie Rzymskim, Czechach, Hiszpanii, Portugalii, Burgundii, na Węgrzech (a co za tym idzie także w Chorwacji) i w Siedmiogrodzie, w Niderlandach, na Śląsku oraz hiszpańskich i portugalskich koloniach w Azji i obu Amerykach. Dynastia w linii męskiej wygasła w 1740. Ostatnia z rodu Maria Teresa Habsburg wraz z mężem cesarzem Franciszkiem I Lotaryńskim założyła nową dynastię Habsbursko-Lotaryńską.

  Wilhelm Uprzejmy, niem. der Freundliche (ur. ok. 1370 w Wiedniu, zm. 15 lipca 1406 w Wiedniu) – książę austriacki z dynastii Habsburgów, syn Leopolda III, założyciela leopoldyńskiej linii Habsburgów, i księżniczki mediolańskiej Viridis Visconti.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  15 czerwca 1378 r. w Hainburgu odbyły się zaręczyny (sponsalia de futuro) Wilhelma z Jadwigą, najmłodszą córką króla Polski i Węgier Ludwika Wielkiego. Inicjatorką tego mariażu była babka Jadwigi, Elżbieta Łokietkówna. Od momentu zaręczyn przyszli małżonkowie mieli wychowywać się razem, natomiast śmierć starszej siostry Jadwigi, Katarzyny, pokrzyżowała te plany. W 1379 r. Jadwiga na żądanie Ludwika powróciła do Budy. Król, który nie miał męskich potomków, postanowił, że starsza z jego córek, Maria, zostanie po jego śmierci królową Polski a Jadwiga - królową Węgier.

  Kraina (słń. Kranjska, wł. Carniola, niem. Krain) - jeden z regionów historyczno-etnograficznych tworzących dzisiejszą Słowenię. Wchodziła w skład Rzeszy Niemieckiej. W XIX wieku jako Księstwo Krainy była krajem koronnym Austro-Węgier. Tradycyjnie dzieli się na Górną Krainę (Gorenjska), Dolną Krainę (Dolenjska) z Białą Krainą (Bela krajina) i Wewnętrzną Krainę (Notranjska).Joanna II, wł. Giovanna II di Napoli, (ur. 25 czerwca 1373, zm. 2 lutego 1435) – królowa Neapolu 1414-1435, tytularna królowa Jerozolimy.

  W 1380 r. w Zwoleniu Elżbieta Łokietkówna wystawiła dokument, w którym potwierdzając ważność zaręczyn Jadwigi i Wilhelma zawarła informację, że związek musi zostać skonsumowany po ukończeniu przez Jadwigę 12 roku życia.

  We wrześniu 1382 r. król Ludwik Wielki zmarł. Wilhelm zgodnie z wolą zmarłego króla, powinien zasiąść na tronie Węgier obok Jadwigi. Niespodziewanie królowa-wdowa Elżbieta Bośniaczka zmieniła decyzję Ludwika i 17 września 1382 r. z jej polecenia odbyła się koronacja Marii na królową (właściwie na kobietę-króla) Węgier. Habsburgowie poczuli się zdradzeni, natomiast wciąż mieli nadzieję na tron Polski.

  Elżbieta Łokietkówna (ur. 1305, zm. 29 grudnia 1380 w Budzie) – królewna polska, królowa węgierska, regentka w Polsce w latach 1370-1375, 1376-1377 i 1378-1380 z dynastii Piastów.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  W 1384 r. po dwóch latach zwlekania z podjęciem decyzji, Elżbieta Bośniaczka wysłała Jadwigę do Polski aby objęła rządy. Panowie polscy nie chcieli, aby u boku królowej zasiadł przedstawiciel dynastii Habsburgów i zaproponowali jej małżeństwo z księciem litewskim Władysławem Jagiełłą.

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Sponsalia de futuro, sponsalia pro futuro (łac. zaręczyny na przyszłość) – kanoniczna forma zaręczyn stosowana przez dynastie panujące Europy w średniowieczu i czasach nowożytnych. Pozwalała ona na uroczyste zaręczyny w sytuacji, gdy jeden lub oboje małżonkowie byli niepełnoletni. Dzięki temu możliwe było zawieranie przypieczętowanych małżeństwem sojuszy, bez względu na wiek potomków rodu.

  W 1385 przybył do Krakowa celem dopełnienia małżeństwa z Jadwigą, jednak do tego nie doszło. Wilhelm powrócił do Wiednia, natomiast Jadwiga w 1386 r. poślubiła Władysława Jagiełłę.

  Dynastia Habsburgów nie pogodziła się z utratą polskiego tronu. W Austriackiej kronice 95 zarzucano Elżbiecie Bośniaczce częstą zmianę zdania w kwestii zamążpójścia najmłodszej córki, podnoszono również kwestię dopełnienia małżeństwa pomiędzy Jadwigą a Wilhelmem.

  Do momentu śmierci Jadwigi (17 lipca 1399) nie związał się z żadną inną kobietą uważając się za jej prawowitego męża. W 1401 r. ożenił się z Joanną II, córką Karola III z Durazzo, który został zamordowany w 1386 r. z polecenia Elżbiety Bośniaczki, niedoszłej teściowej Wilhelma. Wilhelm zmarł 8 lat przed objęciem przez Joannę tronu Neapolu. Małżeństwo było bezdzietne.

  Karol III z Durazzo, zw. Małym (ur. w 1345, zm. 24 lutego 1386 w Wyszehradzie) – król Neapolu w latach 1382-1386, w latach 1383-1386 książę Achai, król Węgier (jako Karol II) w latach 1385-1386 z dynastii Andegawenów. Syn Ludwika z Durazzo, hrabiego Gravina i Małgorzaty Sanseverino, córki hrabiego Corigliano Roberta Sanseverino. Po mieczu prawnuk króla Sycylii i Neapolu Karola II.Katarzyna Andegaweńska (węgr. Katalin) (ur. początek lipca 1370, zm. 1378) - pierwsza lub druga córka króla Węgier i Polski Ludwika Andegaweńskiego. Pochodziła z jego drugiego małżeństwa z Elżbietą Bośniaczką.

  Po ojcu (zmarłym w 9 lipca 1386) panował w Karyntii, Styrii i Krainie, był również regentem Austrii i Tyrolu wspólnie z bratem Leopoldem IV.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Kamil Janicki, Damy polskiego imperium, 2017, s. 233-245, 281, 291-299.
  2. Tomasz Graff, Śladami świętej Jadwigi, Pch24.pl [dostęp 2020-06-21] (pol.).
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.Wiedeń (niem. Wien, dialekt Wean) – stolica i największe miasto Austrii. Znajduje się w północno-wschodniej części kraju, nad Dunajem. Jest miastem statutarnym, tworząc jednocześnie odrębny kraj związkowy.
  Warto wiedzieć że... beta

  Ludwik Węgierski, na Węgrzech znany jako Ludwik I Wielki (węg. Lajos I Nagy) (ur. 5 marca 1326 w Wyszegradzie, zm. 10 września 1382 w Trnawie) – król Węgier w latach 1342–1382, król Polski w latach 1370–1382.
  Karyntia (niem. Kärnten, słoweń. Koroška, wł. Carinzia) – kraj związkowy w południowej Austrii. Jako kraj związkowy graniczy ze Słowenią, Włochami, Tyrolem, Salzburgiem i Styrią. Stolicą landu jest Klagenfurt. Obok Austriaków, zamieszkuje ją też mniejszość słoweńska w liczbie 14 tys. osób.
  Styria (niem. Steiermark, słoweń. Štajerska) – kraina historyczna w środkowej Europie. Obecnie większość Styrii należy do Austrii (zob. Styria), a południowa część, zwana też Styrią Dolną – do Słowenii (zob. Styria).
  Leopold IV Habsburg (ur. 1371, zm. 3 czerwca 1411 w Wiedniu) - syn Leopolda III Habsburga, książę Austrii (w latach 1386 - 1396) i Tyrolu (w latach 1396 - 1406), zwany Leopoldem Grubym.
  Elżbieta Bośniaczka (ur. ok. 1340, zm. w styczniu 1387 w Nowym Grodzie), żona Ludwika Węgierskiego, królowa węgierska i królowa polska.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Tyrol (niem. Tirol, wł. Tirolo) – region geograficzny, historyczny i etnograficzny w północnych Włoszech i w zachodniej Austrii, graniczący z Niemcami i Szwajcarią. Rozciąga się w Alpach Wschodnich, w dolinie górnego Innu, górnej Adygi i górnej Drawy. Główny region turystyczny Austrii. Liczne uzdrowiska, ośrodki wypoczynkowe i sportów zimowych. Rozwinięte energetyka wodna i przemysł drzewny.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.022 sek.