• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wilhelm - książę Luksemburga

  Przeczytaj także...
  Luksemburg, Wielkie Księstwo Luksemburga (luks. Lëtzebuerg, Grousherzogdem Lëtzebuerg; niem. Luxemburg, Großherzogtum Luxemburg; fr. Luxembourg, Grand-Duché de Luxembourg) – państwo położone w Europie Zachodniej. Graniczy z Francją od południa, Niemcami od wschodu i z Belgią od zachodu i północy. Państwo członkowskie Unii Europejskiej oraz NATO.Bruksela (fr. Bruxelles, nid. Brussel, niem. Brüssel) – miasto i stolica Belgii oraz Unii Europejskiej, położone w środkowej części kraju nad rzeką Senne.
  10 września jest 253. (w latach przestępnych 254.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 112 dni.
  Blason fr Bourbon-Parme (petites armes).png

  Wilhelm, książę Luksemburga, właśc. Guillaume Marie Louis Christian (ur. 1 maja 1963) – trzeci syn i piąte, najmłodsze dziecko wielkiego księcia Luksemburga Jana i jego żony księżnej Józefiny Charlotty.

  Uczył się w Luksemburgu i Szwajcarii. Studiował na Uniwersytecie Oksfordzkim, a następnie Uniwersytecie Georgetown, który ukończył w 1987. 10 września 2007 otrzymał tytuł doktora honoris causa Sacred Heart University. Przez 6 miesięcy pracował w Międzynarodowym Funduszu Walutowym w Waszyngtonie i dwa lata w Komisji Europejskiej w Brukseli.

  Międzynarodowy Fundusz Walutowy, MFW (ang. International Monetary Fund, IMF) – międzynarodowa organizacja w ramach ONZ, zajmująca się kwestiami stabilizacji ekonomicznej na świecie. Dostarcza pomocy finansowej zadłużonym krajom członkowskim, które w zamian są zobowiązane do dokonywania reform ekonomicznych i innych działań stabilizujących.Beatriz Isabel Federica Alfonsa Eugenia Cristina María Teresa Bienvenida Ladislàa de Borbón y Battenberg (ur. 22 czerwca 1909 w San Ildefonso, zm. 22 listopada 2002 w Rzymie) - infantka hiszpańska, księżna Civitella-Cesi.

  Zajmuje czwarte miejsce w kolejce do luksemburskiego tronu po swoim bratanku Sebastianie i przed najstarszym synem Paulem Louisem.

  8 sierpnia 1994 poślubił Sibillę Weiller - córkę Paula-Annicka Weillera i włoskiej księżniczki Donny Olimpii Torlonii di Civitelli-Cesi. Sibilla otrzymał tytuł księżnej Luksemburga. Para ma czworo dzieci, które noszą tytuły księcia (księżniczki) Nassau:

 • Pawła Ludwika (Paul Louis Jean Marie Guillaume) (ur. 24 marca 1998)
 • Leopolda (Léopold Guillaume Marie Josepha) (ur. 2 maja 2000)
 • Charlotte (Charlotte Wilhelmine Maria da Gloria) (ur. 2 maja 2000)
 • Jana Andrzeja (Jeana André Guillaume Marie Gabriela Marca d'Aviano) (ur. 15 lipca 2004).
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Joséphine-Charlotte Ingeborg Elisabeth Marie-José Marguerite Astrid (ur. 11 października 1927 w Brukseli, zm. 10 stycznia 2005) – księżniczka Belgów i Sachsen-Coburg-Gotha, żona wielkiego księcia Luksemburga - Jana, matka wielkiego księcia Luksemburga - Henryka.Komisja Europejska (niem. Europäische Kommission, fr. Commission européenne, ang. European Commission) – organ wykonawczy Unii Europejskiej będący instytucją odpowiedzialną za bieżącą politykę Unii, nadzorujący prace wszystkich jej agencji i zarządzającą jej funduszami. Komisja posiada wyłączną inicjatywę legislacyjną w zakresie prawa unijnego oraz jest uprawniona do wydawania rozporządzeń wykonawczych (ang. Comission Regulation). Jej główną siedzibą jest Bruksela.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Georgetown University - prywatny katolicki uniwersytet w Stanach Zjednoczonych, działający w Waszyngtonie, w dzielnicy Georgetown. Korzenie jego sięgają 1634, w obecnej formie powstał w 1789 i jest najstarszym uniwersytetem katolickim w Stanach Zjednoczonych. Prowadzi go zakon jezuitów.
  Szwajcaria, Konfederacja Szwajcarska (Confoederatio Helvetica, Schweiz, Schweizerische Eidgenossenschaft) – państwo federacyjne w Europie Zachodniej. Jest jednym z niewielu państw, w których obowiązuje demokracja bezpośrednia. Szwajcaria od kongresu wiedeńskiego w 1815 roku jest państwem neutralnym. Do Organizacji Narodów Zjednoczonych przystąpiła dopiero 10 września 2002 po przegłosowaniu tej decyzji w referendum minimalną większością 52% głosów.
  Uniwersytet Oksfordzki (ang. University of Oxford, łac. Universitas Oxoniensis) – uniwersytet w Oksfordzie założony przed 1167, najstarszy uniwersytet w Wielkiej Brytanii i krajach anglosaskich.
  Sébastien Henri Marie Guillaume (ur. 16 kwietnia 1992 w Luksemburgu) - czwarty syn wielkiego księcia Luksemburga Henryka i wielkiej księżnej Marii Teresy Mestre.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.066 sek.