• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wilgi  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Wilga brązowa (Oriolus phaeochromus) – gatunek ptaka z rodziny wilg (Oriolidae). Występuje endemicznie w subtropikalnych lub tropikalnych lasach nizinnych Indonezji.Wilga chińska (Oriolus chinensis) – ptak wędrowny z rodziny wilgowatych (Oriolidae), występujący w południowej Azji.

  Wilgi (Oriolinae) – podrodzina ptaków z rodziny wilgowatych (Orilolidae).

  Występowanie[]

  Podrodzina obejmuje gatunki występujące w większości strefę międzyzwrotnikową (z wyjątkiem wilgi zwyczajnej, która na czas lęgów przylatuje do strefy umiarkowanej).

  Język grecki, greka (starogr. dialekt attycki Ἑλληνικὴ γλῶττα, Hellenikè glõtta; nowogr. Ελληνική γλώσσα, Ellinikí glóssa lub Ελληνικά, Elliniká) – język indoeuropejski z grupy helleńskiej, w starożytności ważny język basenu Morza Śródziemnego. W cywilizacji Zachodu zaadaptowany obok łaciny jako język terminologii naukowej, wywarł wpływ na wszystkie współczesne języki europejskie, a także część pozaeuropejskich i starożytnych. Od X wieku p.n.e. zapisywany jest alfabetem greckim. Obecnie, jako język nowogrecki, pełni funkcję języka urzędowego w Grecji i Cyprze. Jest też jednym z języków oficjalnych Unii Europejskiej. Po grecku mówi współcześnie około 15 milionów ludzi. Język grecki jest jedynym językiem z helleńskich naturalnych, który nie wymarł.Wilgowate (Oriolidae) – rodzina ptaków z rzędu wróblowych (Passeriformes), obejmująca prawie trzydzieści gatunków ptaków występujących w strefie tropikalnej Starego Świata, od Afryki po Australazję. Jeden gatunek, wilga, występuje w Europie.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Strefa międzyzwrotnikowa (strefa gorąca, tropikalna, tropiki) – jedna ze stref oświetlenia kuli ziemskiej, obejmująca obszar położony między zwrotnikami Raka (23°27′N) i Koziorożca (23°27′S). W ciągu roku w każdym miejscu tej strefy Słońce dwa razy znajduje się w zenicie – z wyjątkiem zwrotników, gdzie zenitalne górowanie Słońca zachodzi tylko raz. Poza tą strefą Słońce nigdy nie góruje w zenicie.
  Ptaki (Aves) – gromada stałocieplnych zwierząt z podtypu kręgowców. Jest najbardziej zróżnicowaną spośród gromad kręgowców lądowych – istnieje około 10 tys. gatunków ptaków, które zamieszkują ekosystemy na całym świecie. Ich wielkość waha się od 5 cm u koliberka hawańskiego do 2,7 m u strusia.
  Wilga górska (Oriolus percivali) – gatunek ptaka z rodziny wilg (Oriolidae). Środowiskiem naturalnym wilgi górskiej są suche lasy i regle w strefie międzyzwrotnikowej i podzwrotnikowej. Spotykana jest w Burundi, Demokratycznej Republice Konga, Kenii, Rwandzie, Tanzanii i Ugandzie.
  Wilga abisyńska (Oriolus monacha) – gatunek ptaka z rodziny wilg (Oriolidae). Środowiskiem naturalnym wilgi abisyńskiej są suche lasy strefy międzyzwrotnikowej i podzwrotnikowej, występuje w Etiopii. Wyróżniono dwa podgatunki O. monacha:
  Wilga oliwkowogłowa (Oriolus melanotis) – gatunek ptaka z rodziny wilg. Występuje w południowo-wschodniej Azji (Indonezja oraz Timor Wschodni). Środowiskiem naturalnym wilgi oliwkowogłowej są lasy namorzynowe oraz suche lasy strefy międzyzwrotnikowej i podzwrotnikowej. Wyróżniono dwa podgatunki O. melanotis:
  Strefa umiarkowana – skrócona nazwa strefy klimatów umiarkowanych, a mylące określenie dla strefy umiarkowanych szerokości, jednej z trzech rodzajów stref oświetlenia Ziemi. Jest to strefa klimatyczna rozciągająca się od zwrotnika Raka po koło podbiegunowe północne i zwrotnika Koziorożca po koło podbiegunowe południowe.
  Wilga brunatna (Oriolus szalayi) – gatunek ptaka z rodziny wilg (Oriolidae). Występuje w południowo-wschodniej Azji (Indonezja i Papua-Nowa Gwinea). Środowiskiem życia wilg brunatnych są wilgotne lasy równikowe, lasy namorzynowe oraz suche lasy strefy międzyzwrotnikowej i podzwrotnikowej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.029 sek.