• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wilfried Huber

  Przeczytaj także...
  Kurt Brugger (ur. 17 marca 1969 w Brunico) – były włoski saneczkarz startujący w dwójkach w parze Wilfriedem Huberem, mistrz olimpijski i Europy, medalista mistrzostw świata.28. Mistrzostwa świata w saneczkarstwie 1995 odbyły się w w norweskim Lillehammer. Rozegrane zostały cztery konkurencje: jedynki kobiet, jedynki mężczyzn, dwójki mężczyzn oraz zawody drużynowe. W tabeli medalowej najlepsze były Niemcy.
  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.
  function mfTempOpenSection(id){var block=document.getElementById("mf-section-"+id);block.className+=" open-block";block.previousSibling.className+=" open-block";}

  Wilfried Huber (ur. 15 listopada 1970 w Brunico) – włoski saneczkarz startujący w jedynkach oraz w dwójkach, mistrz olimpijski, wielokrotny medalista mistrzostw świata i Europy.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Puchar Świata w saneczkarstwie na torach lodowych to seria zawodów od listopada do lutego organizowana przez Międzynarodową Federację Saneczkarską (FIL). Pierwsza edycja Pucharu Świata w saneczkarstwie odbyła się w sezonie 1977/1978 i od tej pory odbywa się bez przerwy corocznie. Obecnie zawodnicy startują w następujących konkurencjach: jedynki kobiet, jedynki mężczyzn, dwójki mężczyzn oraz w konkurencji drużynowej.

  Kariera[]

  Pierwsze sukcesy w karierze odniósł w 1988 roku, kiedy zdobył dwa medale na mistrzostwach świata juniorów w Olang. Najpierw zajął drugie miejsce w jedynkach, a następnie w parze Kurtem Bruggerem zajął trzecie miejsce w dwójkach. W tym samym roku zdobył też brązowy medal w zawodach drużynowych na mistrzostwach Europy w Königssee. Wraz z Bruggerem zdobył następnie srebrny medal podczas mistrzostw świata w Calgary (1990) oraz brązowe na mistrzostwach świata w Calgary (1993) i mistrzostwach świata w Lillehammer (1995). Ponadto w 1993 roku był też trzeci w jedynkach, przegrywając tylko z Wendelem Suckowem z USA i Niemcem Georgiem Hacklem. Trzykrotnie zdobywał medale w zawodach drużynowych: srebro na mistrzostwach świata w Lillehammer (1995) oraz brąz na mistrzostwach świata w Altenbergu (1996) i mistrzostwach świata w Innsbrucku (1997). Wielokrotnie zdobywał też medale mistrzostw kontynentu, w tym złoty w zawodach drużynowych na mistrzostwach Europy w Königssee w 1994 roku.

  29. Mistrzostwa świata w saneczkarstwie 1996 odbyły się w niemieckim Altenbergu. Rozegrane zostały cztery konkurencje: jedynki kobiet, jedynki mężczyzn, dwójki mężczyzn oraz zawody drużynowe. W tabeli medalowej najlepsza była Austria.Saneczkarstwo na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1994 odbyło się w dniach 13 - 16 lutego 1994 roku na torze Hunderfossen. Zawodnicy walczyli w jedynkach kobiet i mężczyzn oraz dwójkach mężczyzn.

  Jeden ze swych największych sukcesów osiągnął w 1994 roku, kiedy wspólnie z Kurtem Bruggerem zdobył złoty medal w dwójkach na igrzyskach olimpijskich w Lillehammer. Jeszcze pięciokrotnie startował na imprezach tego cyklu, zajmując między innymi piąte miejsce w dwójkach podczas igrzysk w Albertville w 1992 roku oraz igrzysk w Nagano sześć lat później. W Pucharze Świata sześciokrotnie zajmował miejsce na podium klasyfikacji generalnej: w sezonie 1996/1997 był trzeci w jedynkach, w sezonach 1989/1990, 1992/1993, 1994/1995 i 1997/1998 był drugi w klasyfikacji dwójek, a w sezonie 1990/1991 w dwójkach był trzeci.

  Saneczkarstwo lub inaczej sport saneczkowy – jedna z dyscyplin zaliczanych do sportów zimowych. Wyścigi na sankach sportowych są rozgrywane na torach sztucznych lub naturalnych, w konkurencji kobiet i mężczyzn, indywidualnie i w dwójkach.O zwycięstwie decyduje łączny czas przejazdów, tzw. ślizgów. Zazwyczaj są to dwa ślizgi. Od sezonu 2010/11 w ramach zawodów o Puchar Świata rozgrywane są sztafety, w których kolejno startują: kobieta, mężczyzna, dwójka męska. W sztafetach czas jest liczony od startu kobiety do zakończenia ślizgu przez dwójkę. Po dojechaniu do mety, kobieta dotyka tablicę znajdującą się nad torem, co automatycznie otwiera bramkę startową dla mężczyzny. Analogicznie w przypadku mężczyzny i startu dwójki.Saneczkarstwo na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1998 odbyło się w dniach 8 - 11 lutego 1998 roku na torze Asakawa Spiral. Zawodnicy walczyli w jedynkach kobiet i mężczyzn oraz dwójkach mężczyzn.

  Jego bracia – Arnold oraz Norbert – również byli saneczkarzami, natomiast Günther był bobsleistą.

  Osiągnięcia[]

  ]

  ]

  Miejsca na podium w klasyfikacji generalnej[]

  Przypisy

  Bibliografia[]

 • Profil na stronie FIL (ang.)
 • Profil na Sports-Reference.com (ang.)
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Zawody w saneczkarstwie na torach lodowych w ramach igrzysk olimpijskich rozgrywane są od zimowych igrzysk olimpijskich w 1964 w Innsbrucku, (Austria).Wendel D. Suckow (ur. 11 kwietnia 1967 w Marquette) - były amerykański saneczkarz startujący w jedynkach, mistrz świata.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Aleksandr Bielakow ros. Александр Беляков (ur. 26 stycznia 1962 w Moskwie) – radziecki saneczkarz startujący w dwójkach (w parze z Jewgienijem Biełousowem), medalista igrzysk olimpijski, mistrzostw świata i Europy, zdobywca Pucharu Świata.
  Jewgienij Biełousow ros. Евгений Белоусов (ur. 26 maja 1962 w Moskwie) - były radziecki saneczkarz startujący w dwójkach (w parze z Aleksandrem Bielakowem), medalista igrzysk olimpijski, mistrzostw świata i Europy, zdobywca Pucharu Świata.
  Saneczkarstwo na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1992 odbyło się w dniach 9 - 12 lutego 1992 roku na torze w La Plagne. Zawodnicy walczyli w jedynkach kobiet i mężczyzn oraz dwójkach mężczyzn.
  Georg Hackl (ur. 9 września 1966 w Berchtesgaden) – były niemiecki saneczkarz, trzykrotny mistrz olimpijski, wielokrotny mistrz świata i Europy. Znany jako Hackl-Schorsch. Nazywany także dzięki swojemu białemu kostiumowi "Speeding Weißwurst" (pol. Pędząca Biała Kiełbasa).
  27. Mistrzostwa świata w saneczkarstwie 1993 odbyły się w dniach w kanadyjskim Calgary. W tym mieście mistrzostwa odbyły się już drugi raz (wcześniej w 1990). Rozegrane zostały cztery konkurencje: jedynki kobiet, jedynki mężczyzn, dwójki mężczyzn oraz zawody drużynowe. W tabeli medalowej najlepsze były Niemcy.
  Norbert Huber (ur. 3 września 1964 w Brunico) – były włoski saneczkarz startujący w jedynkach oraz w dwójkach (w parze z Hansjörgiem Rafflem), medalista igrzysk olimpijskich, mistrz świata i Europy, jedenastokrotny zwycięzca Pucharu Świata.
  31. Mistrzostwa Europy w saneczkarstwie 1988 odbyły się w zachodnioniemieckim Schönau am Königssee. W tym mieście mistrzostwa odbyły się już piąty raz (wcześniej w 1967, 1972, 1973 oraz 1977). Rozegrane zostały cztery konkurencje: jedynki kobiet, jedynki mężczyzn dwójki mężczyzn oraz zawody drużynowe. Zawody drużynowe debiutowały na mistrzostwach europy, w ramach rywalizacji rozgrywano dwa ślizgi w jedynkach kobiet, dwa w jedynkach mężczyzn oraz jeden ślizg w dwójkach mężczyzn. W tabeli medalowej najlepsze było RFN.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.061 sek.