• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wileński Uniwersytet Pedagogiczny

  Przeczytaj także...
  Język litewski (lit. lietuvių kalba) - język z zespołu wschodniobałtyckiego języków bałtyckich, wchodzących w skład języków bałtosłowiańskich, którym posługuje się ok. 5 mln osób. Oprócz Litwy językiem tym posługują się Litwini zamieszkujący na zachodzie Białorusi i północno-wschodniej Polsce (Suwalszczyzna), a także w Rosji, Łotwie oraz emigranci w USA, Kanadzie, Australii, Niemczech. Jest językiem urzędowym Litwy.Litwa, Republika Litewska (lit. Lietuva, Lietuvos Respublika) – państwo w Europie, jeden z krajów bałtyckich, członek Unii Europejskiej i NATO; graniczy od zachodu z Rosją (obwodem kaliningradzkim), od południowego zachodu z Polską, od wschodu z Białorusią, od północy z Łotwą.
  Język litewski (lit. lietuvių kalba) - język z zespołu wschodniobałtyckiego języków bałtyckich, wchodzących w skład języków bałtosłowiańskich, którym posługuje się ok. 5 mln osób. Oprócz Litwy językiem tym posługują się Litwini zamieszkujący na zachodzie Białorusi i północno-wschodniej Polsce (Suwalszczyzna), a także w Rosji, Łotwie oraz emigranci w USA, Kanadzie, Australii, Niemczech. Jest językiem urzędowym Litwy.
  Główny gmach uniwersytetu na Zwierzyńcu

  Litewski Uniwersytet Nauk Edukacyjnych (lit. Lietuvos edukologijos universitetas, LEU) – litewska uczelnia wyższa z siedzibą w Wilnie specjalizująca się w kształceniu przyszłych nauczycieli i pedagogów.

  Korzenie placówki sięgają 1935 roku, gdy w Kłajpedzie władze litewskie założyły Narodowy Instytut Pedagogiczny przeniesiony w marcu 1939 do Poniewieża, a po przejęciu Wilna przez Republikę Litewską w październiku tego roku do jej nowej stolicy, gdzie przez cały okres sowiecki (1940-90) funkcjonował pod nazwą Wileńskiego Instytutu Pedgogicznego.

  Pedagog - (łac paedagogus) – to osoba, która formalnie ukończyła wyższe studia o kierunku pedagogika z odpowiednią specjalnością pedagogiczną i ma właściwe kwalifikacje w danej specjalizacji pedagogicznej, potwierdzone wymaganą dokumentacją. Pedagog, jako specjalista kształcenia i wychowania, najczęściej zatrudnia się w szeroko pojętej edukacji, dbając o prawidłowy rozwój psychiczny człowieka.

  Po odzyskaniu przez Litwę niepodległości rangę placówki podniesiono zmieniając w 1992 jej nazwę na Wileński Uniwersytet Pedagogiczny. W 2007 w murach uczelni studiowało około 12,5 tys. studentów.

  Linki zewnętrzne[]

 • Strona domowa uczelni (lit.), (ang.) • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.013 sek.