• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wilczkowo - Pojezierze Drawskie

  Przeczytaj także...
  Jezioro rynnowe – rodzaj jeziora polodowcowego, wypełniającego obniżenie rynny polodowcowej, zazwyczaj długie, wąskie, kręte, głębokie i o stromych brzegach. Często tworzą ciągi, które wyznaczają przebieg dawnych rynien.Pomnik przyrody – prawnie chroniony twór przyrody, szczególnie cenny ze względów naukowych, zabytkowych, kulturowych i innych.
  Pojezierze Drawskie (314.45, niem. Dramburger Seenplatte) – mezoregion fizycznogeograficzny w środkowej części Pojezierza Zachodniopomorskiego, między Drawskiem Pomorskim i jeziorem Lubie na południowym-zachodzie a środkowym biegiem Radwi na północnym-wschodzie.

  Wilczkowojezioro rynnowe (długość 4 km) na Pojezierzu Drawskim, w województwie zachodniopomorskim, w powiecie drawskim, w gminie Złocieniec. Ma powierzchnię 300 ha i maksymalną głębokość 27 metrów. Jest otoczone lasem, spora część linii brzegowej ma charakter klifowy.

  Dąb szypułkowy (Quercus robur L.) – gatunek typowy dla rodzaju dębów, obejmującego drzewa liściaste z rodziny bukowatych (Fagaceae). Występuje w Europie (z wyjątkiem północnej Skandynawii) oraz południowo-wschodniej Azji. W Polsce bardziej pospolity od dębu bezszypułkowego. Ceniony ze względu na wytrzymałe, twarde i trwałe drewno. Jest gatunkiem długowiecznym, żyje ponad 700 lat. Ze względu na okazałe rozmiary jakie osiąga, sprawia majestatyczne wrażenie i dlatego odgrywa istotną rolę w symbolice i dawniej w kultach religijnych. Jest symbolem długowieczności, dostojeństwa i siły. Stare okazy nierzadko chronione są jako pomniki przyrody.Powiat drawski – powiat w północno-zachodniej Polsce, w woj. zachodniopomorskim, utworzony w 1999 r. w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Drawsko Pomorskie.

  Nazwę Wilczkowo wprowadzono urzędowo w 1949 roku, zastępując poprzednią niemiecką nazwę Völzkow See.

  W pobliżu wschodniego półwyspu południowego brzegu rośnie dąb szypułkowy (Quercus robur), który uznano za pomnik przyrody. Drzewo ma obwód 348 cm, wysokość 29 m i wiek 260 lat.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • inne znaczenia słowa Wilczkowo
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Zarządzenie Ministra Administracji Publicznej z dnia 17 września 1949 r. (M.P. z 1949 r. nr 76, poz. 947, s. 8)
  2. Uchwała Nr LII/443/10 Rady Miejskiej w Czaplinku z dnia 12 marca 2010 r. w sprawie ustanowienia pomników przyrody na terenie Gminy Czaplinek (Dz. Urz. Woj. Zachodniopomorskiego z 2010 r. Nr 34, poz. 695)
  3. działka nr 9/1 obręb ewidencyjny Siemczyno (oddział 9, pododdział a, Leśnictwo Wilczkowo, Nadleśnictwo Świerczyna - według Planu Urządzenia Lasu na lata 2009-2018)
  Hektar – jednostka powierzchni używana między innymi w rolnictwie i leśnictwie. 1 hektar jest to pole powierzchni kwadratu o boku 100 m. Oznaczana symbolem ha.Metr – jednostka podstawowa długości w układach: SI, MKS, MKSA, MTS, oznaczenie m. Metr został zdefiniowany 26 marca 1791 roku we Francji w celu ujednolicenia jednostek odległości. W myśl definicji zatwierdzonej przez XVII Generalną Konferencję Miar i Wag w 1983 jest to odległość, jaką pokonuje światło w próżni w czasie 1/299 792 458 s.
  Warto wiedzieć że... beta

  Klif, faleza, urwisko brzegowe, brzeg wysoki – stroma, często pionowa ściana brzegu morskiego lub jeziornego, utworzona wskutek podmywania brzegu przez fale (procesu abrazji) zachodzącego u jej podstawy na styku z platformą abrazyjną.
  Województwo zachodniopomorskie – województwo położone w północno-zachodniej części Polski, na wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Graniczy na wschodzie z województwem pomorskim, na południu z województwami: wielkopolskim i lubuskim, a na zachodzie z niemieckimi krajami związkowymi: Brandenburgią i Meklemburgią-Pomorzem Przednim. Zajmuje obszar 22 892,48 km². Według danych z 31 grudnia 2011 r. miało 1,72 mln mieszkańców. Siedzibą władz województwa jest Szczecin.
  Gmina Złocieniec – gmina miejsko-wiejska położona w województwie zachodniopomorskim, w środkowej części powiatu drawskiego. Siedzibą gminy jest miasto Złocieniec.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.818 sek.