• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wilcze Budy

  Przeczytaj także...
  Buk pospolity, buk zwyczajny (Fagus sylvatica L.) – gatunek drzewa należący do rodziny bukowatych (Fagaceae Dumort.). Występuje na przeważającej części kontynentu europejskiego. W Polsce pospolity, gatunek rodzimy.Przybyszów – nieistniejąca już wieś na terenie gmina Bukowsko, w powiecie sanockim, województwie podkarpackim. Mimo to miejscowość jest odnotowana przez GUS w rejestrze TERYT jako miejscowość podstawowa.
  Jodła pospolita, jodła biała (Abies alba Mill.) – gatunek drzew z rodziny sosnowatych. Jodła pospolita występuje w stanie dzikim w górach środkowej i południowej Europy. Nie rośnie w Skandynawii, Anglii i na Półwyspie Iberyjskim (z wyjątkiem Pirenejów). W Polsce przebiega naturalna granica jej północnego zasięgu, wzdłuż linii wyznaczonej przez Nową Sól, Ostrów Wlkp., Łódź, Lublin i Zamość. W kraju najokazalsze bory jodłowe rosną w Górach Świętokrzyskich (Puszcza jodłowa) i Karpatach, m.in. na Babiej Górze. W polskich Tatrach dochodzi do wysokości 1400 m n.p.m. (pojedyncze osobniki znaleziono nawet na wysokościach 1440-1450 m n.p.m.), natomiast po słowackiej stronie Tatr w grupie Łomnicy drzewiaste formy jodły rosną jeszcze na wysokości ok. 1500 m n.p.m. W Alpach i Pirenejach jodła sięga do 2000 m n.p.m.

  Wilcze Budy (759 m n.p.m.) - szczyt górski w grzbiecie Pasma Bukowicy w Beskidzie Niskim.

  Leży w środkowej części właściwego Pasma Bukowicy. Stanowi jedno z wielu wypiętrzeń we w miarę zrównanym głównym grzbiecie pasma i jedno z najwyższych. Jest zwornikiem bocznego ramienia, odgałęziającego się na południowy zachód, które przez Suchy Wierch (727 m n.p.m.) i Kowalową (674 m n.p.m.) schodzi w widły potoków Meleniwka (na mapach: Maleniówka; od zachodu) i Głębokiego (od wschodu).

  Komańcza (ukr. Команьча) – wieś w południowo-wschodniej Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie sanockim, w gminie Komańcza, w Dolinie rzeki Osławicy i potoku Barbarka (dawniej Kumaniecki Potok). Siedziba gminy Komańcza. w latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa krośnieńskiego.Szlak turystyczny – trasa wycieczkowa oznaczona specjalnymi symbolami wyznaczającymi jej przebieg i ułatwiającymi odnalezienie właściwej drogi.

  Stoki po obu stronach grzbietu dość strome, miernie rozczłonkowane, zalesione, w większości lasami bukowo-jodłowymi.

  Grzbietem przez szczyt biegnie leśna dróżka, którą wiedzie czerwono znakowany szlak turystyczny czerwony szlak turystyczny: PuławyZrubań (776 m n.p.m.) – Pańskie Łuki (778 m n.p.m.) - Wilcze Budy – Tokarnia (778 m n.p.m.) – PrzybyszówKamień (717 m n.p.m.) – Komańcza (Główny Szlak Beskidzki)

  Kamień (717 m n.p.m.) – szczyt we wschodniej części Beskidu Niskiego - Pasmo Bukowicy, nazywany też przez turystów Kamieniem nad Rzepedzią dla odróżnienia dwóch innych gór o tej samej nazwie w Beskidzie Niskim.Tokarnia (778 m n.p.m.) – szczyt górski w Pasmie Bukowicy w Beskidzie Niskim, leżący na terenie wsi Karlików w Gminie Bukowsko. Ze szczytu roztacza się rozległy widok w kierunku północnym na Pogórze Bukowskie, w kierunku południowo-wschodnim na Bieszczady oraz w kierunku zachodnim na Tatry. Podczas I i II wojny światowej był to rejon ciężkich walk.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Beskid Niski. Mapa turystyczna 1:50 000, wyd. Compass, Kraków 2004, ​ISBN 83-89165-54-6​;
 • Krukar Wojciech, Kryciński Stanisław, Luboński Paweł, Olszański Tadeusz A. i in.: Beskid Niski. Przewodnik, wyd. II poprawione i aktualizowane, Oficyna Wydawnicza "Rewasz", Pruszków 2002, ​ISBN 83-85557-98-9​;
 • Puławy – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie krośnieńskim, w gminie Rymanów, położona nad Wisłokiem, oraz w bocznej dolinie niewielkiego potoku (Puławy Górne), na stoku Bukowicy.Pańskie Łuki (778 m n.p.m.) - szczyt górski w Paśmie Bukowicy w Beskidzie Niskim. Na wielu mapach szczytowi temu przypisano błędnie nazwy Zrubań i/lub Skibce, odnoszące się do sąsiedniego wypiętrzenia o wysokości 776 m n.p.m.
  Warto wiedzieć że... beta

  Beskid Niski (513.71) – pasmo w Karpatach między przełęczami Łupkowską na wschodzie a Tylicką na zachodzie. Wschodnia granica Beskidu Niskiego jest zarazem granicą Karpat Wschodnich i Zachodnich.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.614 sek.