• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wilczak - Poznań

  Przeczytaj także...
  Ulica Lechicka - jedna z głównych ulic północnej części Poznania. Jest odcinkiem drogi krajowej nr 92. Na odcinku od ul. Naramowickiej do Ronda Obornickiego pokrywa się z planowaną III ramą komunikacyjną. Termin modernizacji tego odcinka nie jest jeszcze wyznaczony. Ulica pokrywa się również z istniejącą w XIX wieku drogą rokadową Twierdzy Poznań łączącą forty: IVa, V, Va, a dalej forty: VI i VIa (jako ul. Lutycka). Fragment oryginalnej drogi wraz zachowanym drzewostanem można zobaczyć niedaleko Ronda Obornickiego. Do 1990 r. na odcinku od ronda do ul. Piątkowskiej ulica stanowiła granicę pomiędzy Starym Miastem a Jeżycami.Pomnik Mikołaja Kopernika – pomnik upamiętniający Mikołaja Kopernika, zlokalizowany w Poznaniu, na skwerze przed zabudowaniami Zespołu Szkół Łączności na Wilczaku (ul. Przełajowa 4).
  Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Poznaniu Sp. z o.o. (MPK Poznań Sp. z o.o.) - spółka powstała 28 czerwca 2000 w wyniku przekształcenia zakładu budżetowego o nazwie "Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Poznaniu". Jej tradycje sięgają roku 1880, kiedy w Poznaniu powstał pierwszy tramwaj konny. Jest jednoosobową spółką miasta Poznania (jedyny właściciel i 100% udziałowiec).

  Wilczak – ulica i część miasta Poznania, znajdująca się we wschodniej części Winograd, nieopodal Warty. Przebiega od skrzyżowania ulicy Naramowickiej, Szelągowskiej i Słowiańskiej, aż do Lechickiej (poznańskiego odcinka drogi krajowej nr 92). Na odcinku od WORD do ul. Lechickiej jest jednokierunkowa. Przecina ulice Ugory i Serbską.

  Spalarnia śmieci na Wilczaku - dawny zakład spalania śmieci, ważne ogniwo w systemie gospodarowania odpadami w mieście przed II wojną światową. Zlokalizowany w Poznaniu, na Wilczaku (ul. Wilczak).Tramwaje w Poznaniu (z gwary poznańskiej bimby, l.poj. – bimba) – system komunikacji tramwajowej działający w Poznaniu i należący do Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego sp. z o.o. działającego na zlecenie Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu.

  Ulicą Wilczak nie przejeżdża żaden autobus ani tramwaj MPK (z wyjątkiem nocnej linii 248), natomiast kilka linii dziennych zatrzymuje się na dwóch usytuowanych w pobliżu ulicy przystankach – Wilczak I i Wilczak II. Na pierwszym są to autobusy linii 47, 51, 67, 74, 76 i 83, natomiast na drugim – 322 oraz 85. "Wilczak" to także nazwa pętli tramwajowej, na której kończy swą trasę tramwaj linii 3.

  Park Szelągowski – zabytkowy park, położony w Poznaniu, na Szelągu, na skarpie doliny Warty, na północ od centrum miasta. Park ten sąsiaduje z terenami zielonymi Cytadeli. Stanowi fragment północnego klina zieleni.Poznań (niem. Posen, łac. Posnania, jidysz פּױזן Pojzn) – miasto na prawach powiatu w zachodniej Polsce, położone na Pojezierzu Wielkopolskim, nad Wartą, u ujścia Cybiny. Historyczna stolica Wielkopolski, od 1999 r. siedziba władz województwa wielkopolskiego i powiatu poznańskiego. Miasto jest istotnym węzłem drogowym i kolejowym, funkcjonuje tu również międzynarodowy port lotniczy.

  Przy Wilczaku znajdowało się centrum handlowe Wilmarkt, które zostało zlikwidowane 1 stycznia 2007 roku, a na jego miejscu powstało nowe osiedle mieszkaniowe.

  Zobacz też[]

 • Szeląg
 • Park Szelągowski
 • Dom Weterana na Szelągu
 • Pomnik Mikołaja Kopernika w Poznaniu
 • Spalarnia śmieci na Wilczaku w Poznaniu
 • TVK Winogrady
 • Bibliografia[]

  1. Poznań – atlas aglomeracji 1:15.000, wyd. CartoMedia/Pietruska & Mierkiewicz, Poznań, 2008, ISBN 978-83-7445-018-8
  TVK Winogrady – operator telewizji kablowej w Poznaniu. W początkowych latach działalności funkcjonowała pod nazwą Winogradzka Telewizja Kablowa (WTvK). Abonenci mają dostęp do telewizji analogowej i cyfrowej, kanałów Canal+, HBO, radia, oraz telefonii stacjonarnej i Internetu.Droga krajowa nr 92 – droga krajowa łącząca Rzepin z Poznaniem i Warszawą, a także obydwa końce obwodnicy Mińska Mazowieckiego. Jej przebieg jest równoległy do autostrady A2. Biegnie przez obszar czterech województw: lubuskie, wielkopolskie, łódzkie i mazowieckie.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Osiedle mieszkaniowe to jednostka urbanistyczna charakteryzująca się ujednoliconą zabudową mieszkaniową, z uzupełnieniem w postaci infrastruktury usługowo-handlowej. Obiekty wewnątrz osiedla często połączone są siecią dróg wewnętrznych, przy jednoczesnym wydzieleniu dróg wyższych klas na zewnątrz.
  Szeląg – część (zwyczajowo nazywana dzielnicą) Poznania, na osiedlu Stare Winogrady. Leży na lewym brzegu Warty między rzeką a wzgórzem Winiarskim.
  Dom Weterana na Szelągu (także Dom Pomocy Społecznej Ugory) – modernistyczny dom spokojnej starości dla weteranów w Poznaniu, zlokalizowany na Szelągu, przy ul. Ugory, w Parku Szelągowskim.
  Wojewódzki ośrodek ruchu drogowego (WORD) – samodzielna jednostka organizacyjna podległa marszałkowi województwa, powstała na mocy ustawy Prawo o ruchu drogowym. Ośrodki takie istnieją zarówno w miastach wojewódzkich (czasem nie jako Wojewódzki lecz np. Małopolski Ośrodek Ruchu Drogowego w Krakowie, Nowym Sączu i Tarnowie), w miastach będących dawnymi stolicami województw sprzed 1999, takich jak Jelenia Góra, Suwałki, Legnica, Bielsko-Biała, Częstochowa, Łomża, Elbląg, Sieradz, Słupsk, Siedlce, Piła, Koszalin, a także w innych większych miastach (np. w Bytomiu).

  Reklama