• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wiktorija Georgiewa

  Przeczytaj także...
  Bułgarzy – naród z grupy południowych Słowian, zamieszkujący głównie Bułgarię, w mniejszej liczbie także Macedonię, Grecję, Ukrainę i Mołdawię.65. Konkurs Piosenki Eurowizji zostanie zorganizowany w dniach 12, 14 i 16 maja 2020 roku w Ahoy Rotterdam w Rotterdamie. Gospodarzem konkursu będzie Holandia, która zwyciężyła w finale konkursu organizowanego w 2019. Organizatorem będzie Europejska Unia Nadawców wraz z nadawcami publicznymi: Nederlandse Publieke Omroep (NPO), Nederlandse Omroep Stitching (NOS) i AVROTROS.
  Pandemia COVID-19 – pandemia zakaźnej choroby COVID-19 wywoływanej przez koronawirusa SARS-CoV-2. Epidemia rozpoczęła się 17 listopada 2019 w mieście Wuhan, w prowincji Hubei w środkowych Chinach, a 11 marca 2020 została uznana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) za pandemię.

  Victoria, właśc. Wiktorija Georgiewa (bułgarski: Виктория Георгиева, ur. 21 września 1997 w Warnie) – bułgarska piosenkarka i autorka tekstów.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Zaczęła śpiewać w wieku 11 lat. Po pewnym czasie zapisała się do studia wokalnego „Angel Voices”, gdzie jej nauczycielką muzyki była Atanaska Lipcheva. Brała udział na przesłuchaniu w pierwszych trzech sezonach X Factor Bulgaria, ale w żadnym nie doszła do etapu oceniania przez jury, głównie ze względu na swój wiek. W 2016, przy czwartej próbie, zakwalifikowała się do odcinków na żywo programu, odpadła w 9. tygodniu.

  Europejska Unia Nadawców (ang. European Broadcasting Union, w skrócie EBU), (franc. Union européenne de radio-télévision, w skrócie UER), nazywana także Eurowizją, powstała w 1950 roku jako organizacja skupiająca publiczne (niekomercyjne) stacje radiowe i telewizyjne Europy Zachodniej w celu wymiany realizowanych programów i wspólnej produkcji audycji dla widzów w wielu krajach. W socjalistycznej Europie Wschodniej powstała kilkanaście lat później konkurencyjna instytucja - Międzynarodowa Organizacja Radia i Telewizji (Interwizja). Polskie Radio i Telewizja należały do Interwizji. W latach 70. XX wieku Festiwal w Sopocie miał nawet formułę "Festiwalu Interwizji", odpowiednika Konkursu Piosenki Eurowizji.Warna (bułg. Варна) – miasto w Bułgarii. Stolica obwodu Warna i gminy Warna. Port nad Morzem Czarnym. Według danych Narodowego Instytutu Statystycznego w Bułgarii z 31 grudnia 2011 miasto liczyło 334781 mieszkańców. Jest trzecim pod względem liczby ludności miastem Bułgarii (po Sofii i Płowdiwie)

  25 listopada 2019 ogłoszono, że będzie reprezentować Bułgarię z utworem „Tears Getting Sober” w 65. Konkursie Piosenki Eurowizji odbywającym się w maju 2020. 18 marca 2020 poinformowano o odwołaniu konkursu z powodu pandemii koronawirusa. W kwietniu 2020 roku wystąpiła w projekcie Eurovision Home Concerts, w którym wykonała „Tears Getting Sober” i cover zwycięskiego utworu Duncana Laurence’aArcade”.

  Duncan Laurence, właśc. Duncan de Moor (ur. 11 kwietnia 1994 w Spijkenisse) – holenderski piosenkarz i autor tekstów. Zwycięzca Konkursu Piosenki Eurowizji 2019. Autor - osoba, która stworzyła dzieło (utwór w rozumieniu prawa autorskiego). W znaczeniu potocznym twórca dzieła pisanego. Oprócz autora wyróżnia się również współautorów w sensie osób, jakie przyczyniły się do stworzenia utworu (współtworzyły utwór), a także twórców wykonawców, jakim przysługują prawa pokrewne.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  Cover – nowa aranżacja, interpretacja istniejącego utworu muzycznego odtwarzana przez wykonawcę, który nie jest jego pierwotnym, znanym wykonawcą.21 września jest 264. (w latach przestępnych 265.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 101 dni.
  Warto wiedzieć że... beta

  Piosenkarz i piosenkarka – zawód polegający na wykorzystaniu śpiewu do wykonywania skomponowanych wcześniej piosenek, z reguły przy akompaniamencie grupy muzycznej, wydawanych następnie na albumach lub wykonywanych na koncertach. Utwory wykonywane bez akompaniamentu nazywamy utworami a cappella.
  Arcade – debiutancki singiel niderlandzkiego piosenkarza Duncana Laurence’a, wydany cyfrowo 7 marca 2019 pod szyldem wytwórni Spark Records w dystrybucji Universal Music. Piosenkę napisał sam wokalista, a także Joel Sjöö i Wouter Hardy.
  Eurovision Home Concerts – projekt Europejskiej Unii Nadawców powstały w miejsce 65. Konkursu Piosenki Eurowizji odwołanego w wyniku pandemii COVID-19, na potrzeby którego eurowizyjni wykonawcy śpiewają konkursowe przeboje, nagrywając występy z własnych domów. Każdy uczestnik projektu prezentuje nie tylko swoją autorską piosenkę konkursową, ale też covery eurowizyjnych przebojów, które (spośród dwóch lub czterech propozycji) w drodze głosowania wybierają internauci. Pierwszy koncert został wyemitowany 3 kwietnia 2020.
  Bułgaria wzięła udział już osiem razy w Konkursie Piosenki Eurowizji, a zadebiutowała w Konkursie Piosenki Eurowizji 2005 w Kijowie (Ukraina). Od czasu debiutu konkursem w Bułgarii zajmuje się nadawca Bułgarska Telewizja Narodowa (BNT). Reprezentanci wybierani są zazwyczaj podczas krajowego festiwalu EuroBGvision lub "Blgarska Pesen Na Evrovizija", który uważa się za jeden z najdłużej trwających spośród wszystkich innych eurowizyjnych eliminacji.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.749 sek.