• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wiktor - Wiktorian Calvo Lozano

  Przeczytaj także...
  522 ofiar wojny domowej w Hiszpanii - grupa 522 męczenników, ofiar prześladowań antykatolickich okresu hiszpańskiej wojny domowej, zamordowanych z nienawiści do wiary (łac) odium fidei, w latach 1936-1939, beatyfikowanych przez papieża Franciszka w Taragonie 13 października 2013 roku.Męczennik (gr. μάρτυς, mártus, łac. martyr: „świadek” – osoba, która zginęła lub cierpiała w obronie swoich wierzeń lub przekonań.
  Kościół katolicki – największa na świecie chrześcijańska wspólnota wyznaniowa, głosząca zasady wiary i życia określane mianem katolicyzmu. Kościół katolicki jest jednym z trzech głównych nurtów chrześcijaństwa, obok Cerkwi prawosławnej i Kościołów protestanckich.

  Wiktor (Wiktorian) Calvo Lozano (ur. 23 grudnia 1896 w Horche, w prowincji Guadalajary w Hiszpanii zm. 10 sierpnia 1936) – hiszpański redemptorysta, brat zakonny, męczennik, błogosławiony Kościoła katolickiego.

  Beatyfikacja (łac. beatificare „wyróżniać”) – akt kościelny wydawany przez Kościół katolicki, uznający osobę zmarłą za błogosławioną, zezwalający na publiczny kult, ale o charakterze lokalnym (np. w diecezji). Akt taki wydaje się po pozytywnym rozpatrzeniu procesu beatyfikacyjnego. We wczesnym średniowieczu beatyfikacji dokonywano spontanicznie, później wymagana była zgoda Synodu Biskupów i Stolicy Apostolskiej. Od roku 1515 (Dekret Leona X aprobujący kult Konrada z Piacenzy) beatyfikację może zatwierdzić tylko papież. Horche – gmina w Hiszpanii, w prowincji Guadalajara, w Kastylii-La Mancha, o powierzchni 44,25 km². W 2011 roku gmina liczyła 2510 mieszkańców.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Wiktor Calvo Lozano urodził się 23 grudnia 1896 r. w Horche. Pragnął zostać kapłanem lub zakonnikiem, jednak na przeszkodzie stanęła mu niechęć ze strony rodziny oraz ubóstwo materialne. Mimo to 31 marca 1919 r. opuścił dom rodzinny, a 13 listopada 1920 roku, mając 23 lata, złożył śluby zakonne u redemptorystów w Nava del Rey i otrzymał imię Wiktorian. Rok później skierowano go do wspólnoty redemptorystów w Cuenca. Podczas wojny domowej w Hiszpanii schronił się w seminarium. Został zamordowany wraz z o. Józefem Ksawerym Gorosterratzu w pobliżu miejscowego cmentarza. Jego beatyfikacja odbyła się 13 października 2013 roku w grupie 522 męczenników wojny domowej w Hiszpanii.

  O. Józef Ksawery Gorosterratzu Jaunarena (ur. 7 sierpnia 1877 w Urroz de Santisteban w prowincji Nawarra zm. 10 sierpnia 1936) – hiszpański redemptorysta, męczennik, błogosławiony Kościoła katolickiego.Guadalajara – prowincja Hiszpanii, w regionie Kastylia-La Mancha. Stolicą jest Guadalajara, miasto o tej samej nazwie, zaś drugim co do wielkości miastem po stolicy prowincji jest Azuqueca de Henares. Utworzona w roku 1812, na mocy konstytucji. Liczba mieszkańców wynosi 246 151, gęstość zaludnienia 20,23 na km². Zajmuje powierzchnię 12,19 km², co stanowi 3,42% powierzchni Hiszpanii. Prowincję tworzy łącznie 288 gmin. Jest ona położona w północno-wschodniej części wspólnoty autonomicznej Kastylia-La Mancha na terenie centralnego płaskowyżu iberyjskiego, przez jej terytorium przepływa rzeka Tag.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • http://www.es.catholic.net/santoral/articulo.php?id=56849
 • Sześciu redemptorystów męczenników wkrótce błogosławionymi. redemptor.pl, 21 grudnia 2012. [dostęp 2017-02-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-12-29)].
 • Redemptoryści, Congregatio Sanctissimi Redemptoris, Zgromadzenie Najświętszego Odkupiciela – zgromadzenie zakonne założone przez świętego Alfonsa Liguori w 1732. Główny cel redemptorystów to niesienie pomocy religijnej ludziom ubogim duchowo i materialnie, m.in. przez misje ludowe i zagraniczne oraz rekolekcje. Skrót nazwy zakonu, z języka łacińskiego, to CSsR (Congregatio Sanctissimi Redemptoris). Obecnie redemptoryści posługują w 77 krajach świata.Hiszpania, Królestwo Hiszpanii (hiszp. Reino de España, gal. Reino de España, kat. Regne d’Espanya, arag. Reino d’España, bask. Espainiako Erresuma, okc. Regne d’Espanha, ast. Reinu d’España) – największe z trzech państw położonych na Półwyspie Iberyjskim.
  Warto wiedzieć że... beta

  Nava del Rey – gmina w Hiszpanii, w prowincji Valladolid, w Kastylii i León, o powierzchni 126,1 km². W 2011 roku gmina liczyła 2103 mieszkańców.
  10 sierpnia jest 222. (w latach przestępnych 223.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 143 dni.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.013 sek.