Wikitribune

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wikitribune (zapis stylizowany: WikiTRIBUNE) – planowana e-gazeta, w której dziennikarze zajmują się badaniami i reportażami obok wolontariuszy zajmujących się korektą, sprawdzaniem faktów, proponowaniem zmian i dodawaniem źródeł.

Dziennikarstwo obywatelskie (ang. citizen journalism) – rodzaj dziennikarstwa uprawianego przez niezawodowych dziennikarzy w interesie społecznym.City University - uniwersytet w Londynie w Wielkiej Brytanii Jedna z czołowych uczelni wyższych w kraju, założona w 1894 roku. Na jego terenie leży większość budynków akademickich, administracyjnych oraz akademiki mieszczące kilka tysięcy studentów, ponadto biblioteki, nowoczesne centrum sportu i centrum konferencyjne.

Jimmy Wales, współzałożyciel Wikipedii, poinformował o witrynie w kwietniu 2017 roku jako przedsięwzięciu non-profit, niezwiązanym z Wikipedią ani wspierającą ją organizacją Wikimedia Foundation.

Model biznesowy[ | edytuj kod]

Przedsięwzięcie zostało uruchomione przez Jimmy’ego Walesa.

Wikitribune jest przedsięwzięciem non-profit, które będzie finansowane przez donatorów; im więcej środków, które wniosą, tym więcej dziennikarzy, których będzie można zatrudnić. Crowdfunding został otwarty 25 kwietnia 2017 roku. Zwolennicy proszeni byli o wpłaty $ 10 lub $15 miesięcznie, jednak dostęp do wiadomości będzie bezpłatny. Stwierdzono, że brak akcjonariuszy, reklamodawców i subskrybentów pozwoli zmniejszyć presję finansową i że płacący uczestnicy będą mogli zaproponować tematy. Zwolennicy, którzy wesprą witrynę, będą mogli również zdecydować jakiej tematyce będzie poświęcona strona.

Twitter – darmowy serwis społecznościowy udostępniający usługę mikroblogowania umożliwiającą użytkownikom wysyłanie oraz odczytywanie tak zwanych tweetów. Tweet to krótka, nieprzekraczająca 140 znaków wiadomość tekstowa wyświetlana na stronie użytkownika oraz dostarczana pozostałym użytkownikom, którzy obserwują dany profil. Serwis umożliwia również tagowanie (znak # przed słowem stanowiącym treść wpisu czyni je tagiem) oraz odpowiadanie użytkownikom (@nazwa_użytkownika: odpowiedź). Użytkownicy mogą dodawać krótkie wiadomości do swojego profilu z poziomu strony głównej serwisu, wysyłając SMS-y lub korzystając z zewnętrznych aplikacji.Nagroda Pulitzera (ang. The Pulitzer Prize) – coroczna amerykańska nagroda przyznawana za wybitne dokonania w dziedzinie dziennikarstwa, literatury i muzyki.

Dziennikarze będą musieli podawać źródło faktów lub zapewnić pełne stenogramy i nagrania rozmów. Czytelnicy będą mieli możliwość zmieniania i aktualizowania artykułu, jednak aktualizacja będzie widoczna dopiero po zatwierdzeniu przez personel lub zaufanych wolontariuszy.

Kellyanne Conway (ur. 20 stycznia 1967 r. w Camden) – amerykańska prawniczka, komentatorka polityczna, konsultantka polityczna i polityk, od 20 stycznia 2017 r. doradca (Counselor to the President) prezydenta USA Donalda Trumpa. The Atlantic Monthly (również określany mianem The Atlantic) amerykański miesięcznik założony w Bostonie w 1857 roku. Początkowo był to periodyk stricte literacki i kulturalny, obecnie skupia się na stosunkach międzynarodowych, polityce, ekonomii oraz kulturze.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Fact-checking (także fact checking, z ang. „weryfikacja faktów”) – proces, który ma na celu zweryfikowanie informacji, polegający na dokładnym sprawdzaniu faktów w wiarygodnych źródłach, konfrontowania możliwie licznych potwierdzeń w opracowaniach lub dokumentach na piśmie lub w formie materiałów audio-wideo, a także w wypowiedziach autorytetów posiadających wiedzę i powszechnie uznaną wiarygodność w dziedzinie, której dotyczy weryfikowana informacja. Celem fact-checkingu jest promowanie prawdziwości i poprawności informacji.
Wikinews – wolnodostępny serwis informacyjny oparty na technologii Wiki. Oznacza to, że każdy jego użytkownik (zarówno zarejestrowany, jak i niezarejestrowany) może redagować jego zawartość, dodawać nowe artykuły i tworzyć materiały dziennikarskie. Celem tego obywatelskiego dziennikarstwa jest dbałość zarówno o przestrzeganie praw autorskich, pozwalanie na łatwiejsze udostępnianie treści, lecz także dbałość o wiarygodność.
The Washington Post – największa i najstarsza gazeta codzienna w Waszyngtonie w Stanach Zjednoczonych. Istnieje od 1877 roku.
Pierre Omidyar, pers. پیر امیدیار (ur. 21 czerwca 1967 w Paryżu) – amerykański przedsiębiorca irańskiego pochodzenia, założyciel internetowego serwisu aukcyjnego eBay i właściciel grupy eBay. On i jego żona Pam, są znanymi filantropami, założycielami fundacji Omidyar Network.
Crowdfunding – forma finansowania różnego rodzaju projektów przez społeczności, które są wokół tych projektów zorganizowane. Przedsięwzięcie jest w takim przypadku finansowane poprzez dużą liczbę drobnych, jednorazowych wpłat dokonywanych przez osoby zainteresowane projektem. Upowszechnienie się internetu pozwala na łatwe informowanie o projektach i tworzenie wokół nich społeczności, co przyczyniło się do rozwoju zjawiska crowdfundingu. Określenie to jest zwykle używane w odniesieniu do zbiórek prowadzonych na stworzonych w tym celu platformach internetowych, rzadziej także przy pomocy serwisów społecznościowych lub blogów.
E-gazeta jest to elektroniczna, wersja tradycyjnego czasopisma, którą czyta się na ekranie komputera lub smartfona za pomocą specjalnej przeglądarki. Można ją oglądać poprzez proste przewracanie stron lub skok do wybranego artykułu.
Wikimedia Foundation Inc. – organizacja stworzona w celu opieki nad projektami opartymi na idei wiki. Jest spółką typu non profit założoną zgodnie z prawem stanu Floryda, a jej istnienie zostało oficjalnie ogłoszone przez Jimbo Walesa 20 czerwca 2003 roku. Nazwa Wikimedia została zaproponowana przez Sheldona Ramptona na angielskiej liście dyskusyjnej Wikipedii w marcu 2003 roku. Nieco później Daniel Mayer zarejestrował domeny http://wikimedia.org/ i http://wikimediafoundation.org/ na potrzeby Wikimedii.

Reklama