Wikimania

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wikimania – doroczna konferencja dla edytorów, użytkowników i osób w inny sposób zainteresowanych projektami wiki prowadzonymi przez Wikimedia Foundation.

Ruch wolnej kultury – ruch społeczny promujący wolność dystrybucji i modyfikacji różnego rodzaju utworów, za pomocą Internetu oraz innych mediów.Uniwersytet Harvarda (ang. Harvard University) powstał 8 września 1636 jako Harvard College w Newtown (wówczas w Kolonii Zatoki Massachusetts, obecnie Cambridge) koło Bostonu jako pierwszy uniwersytet na terenie kolonii brytyjskich w Ameryce Północnej.

Pierwotnie konferencja była skierowana wyłącznie do użytkowników, programistów i osób w bezpośredni sposób związanych z Wikipedią i jej siostrzanymi projektami. Z czasem konferencja stała się zorientowana na cały szeroko rozumiany ruch wolnej kultury i wolnego oprogramowania, a w trakcie obrad zaczęto omawiać problemy związane z wolnością, współpracą w internecie, a także możliwością wykorzystywania zasobów i doświadczeń związanych z prowadzeniem stron typu wiki w nauce i biznesie.

Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.Argentyna (Argentina, Republika Argentyńska – República Argentina) – państwo w Ameryce Południowej, nad południowym Atlantykiem. Graniczy z Chile na zachodzie, Boliwią i Paragwajem na północy, Brazylią i Urugwajem na północnym wschodzie. Argentyna rości pretensje do archipelagu Falklandów oraz części Antarktydy. Nazwa pochodzi od łacińskiego argentum (srebro), którym Indianie obdarowali hiszpańskich rozbitków Juana Díaza de Solís. Pod względem wielkości Argentyna jest ósmym krajem na świecie i drugim w Ameryce Południowej (biorąc pod uwagę liczbę ludności i powierzchnię), jednakże biorąc pod uwagę także terytoria sporne do których Argentyna rości pretensje: Falklandy/Malwiny, Georgię Południową, Sandwich Południowy, Islas Auroras wraz z Orkadami Południowymi, Szetlandami Południowymi oraz z częścią Antarktydy administrowanej przez Argentynę na mocy Traktatu Antarktycznego powierzchnia łączna kraju wynosi 3 761 274 km², co czyni kraj ten ósmym na świecie pod względem powierzchni. Terytorium kraju podzielone jest na 23 prowincje i jedno miasto autonomiczne – stolica kraju Buenos Aires. Argentyna jest członkiem – założycielem Unii Narodów Południowoamerykańskich oraz Mercosur, a także członkiem Organizacji Państw Iberoamerykańskich, Banku Światowego, Światowej Organizacji Handlu, grupy krajów G15 oraz G20. Kraj uznawany jest za mocarstwo lokalne z bardzo wysokim wskaźnikiem rozwoju społecznego. W Ameryce Łacińskiej kraj ten ma piąty nominalny PKB na mieszkańca i najwyższy PKB mierzony parytetem siły nabywczej. Według analityków kraj ten zaklasyfikowany jest do rynków wschodzących, ze względu na wielkość, wysoki wzrost gospodarczy, poziom bezpośrednich inwestycji zagranicznych czy eksport w całości wytworzonych usług i towarów.

Edycje[ | edytuj kod]

2005[ | edytuj kod]

Pierwsza konferencja odbyła się we Frankfurcie nad Menem w Niemczech, w sierpniu 2005 roku. Badacze i prelegenci przedstawili prace naukowe i badania dotyczące Wikipedii i innych projektów Wikimedia Foundation, wiki jako zjawiska kulturowego i informatycznego, a także o ruchu wolnej wiedzy. W programie znajdowały się prezentacje, warsztaty i szkolenia dające przegląd obecnego stanu badań nad projektami wiki i wolnej wiedzy.

Barbican Centre – centrum sztuki w śródmieściu Londynu, największe w swojej kategorii w Europie. W budynku odbywają się koncerty muzyki poważnej i rozrywkowej, spektakle, wystawy sztuki i projekcje filmów. W budynku znajduje się również biblioteka, trzy restauracje oraz konserwatorium. Barbican Centre jest siedzibą London Symphony Orchestra i BBC Symphony Orchestra. Od 2013 mieści się tu także londyński oddział Royal Shakespeare Company.Sue Gardner (ur. 11 maja 1967 w Bridgetown) – kanadyjska dziennikarka, dyrektorka wykonawcza Wikimedia Foundation w latach 2007–2014.

2006[ | edytuj kod]

Druga konferencja odbyła się na Harvard Law School w Cambridge koło Bostonu, w stanie Massachusetts w Stanach Zjednoczonych, w dniach 4–6 sierpnia 2006.

W konferencji uczestniczyło ponad 400 osób z kilkudziesięciu krajów. Polska posiadała stosunkowo liczną, 6-osobową reprezentację. 2 osoby z Polski, Piotr Gawrysiak i Piotr Konieczny, miały 30 minutowe prezentacje.

Przed Wikimanią, 1–3 sierpnia, na MIT Media Lab miały miejsce tzw. Hacking Days, czyli spotkanie osób zainteresowanych rozwijaniem oprogramowania MediaWiki, na którym dyskutowano nad kierunkami jego rozwoju i sposobami koordynacji działań programistów.

Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.Wikimedia Foundation Inc. – organizacja stworzona w celu opieki nad projektami opartymi na idei wiki. Jest spółką typu non profit założoną zgodnie z prawem stanu Floryda, a jej istnienie zostało oficjalnie ogłoszone przez Jimbo Walesa 20 czerwca 2003 roku. Nazwa Wikimedia została zaproponowana przez Sheldona Ramptona na angielskiej liście dyskusyjnej Wikipedii w marcu 2003 roku. Nieco później Daniel Mayer zarejestrował domeny http://wikimedia.org/ i http://wikimediafoundation.org/ na potrzeby Wikimedii.

Bezpośrednio po zakończeniu Wikimanii, na Uniwersytecie Harvarda, odbyła się krótka, jednodniowa konferencja Citizen Journalism, która formalnie była osobną imprezą, ale w której uczestniczyło też wiele osób związanych projektami Wiki.

2007[ | edytuj kod]

Wikimania 2007 w Tajpej

Wikimania 2007 odbyła się w Tajpej na Tajwanie w dniach 3–5 sierpnia 2007. Była pierwszą na której przeprowadzono szkolenie dla wolontariuszy edytujących Wikipedię.

3 sierpnia Noam Cohen, reporter „New York Timesa”, relacjonował: „Konferencja ściągnęła około 440 uczestników, z czego tylko trochę ponad połowa jest z Tajwanu, którzy chcą zanurzyć się w ideach i zagadnieniach które pojawiły się w toku prac nad encyklopedią tworzoną przez wolontariuszy. Wykłady i seminaria dotyczyły tak żywotnych kwestii jak: „pokojowa współpraca”, czy też jak uwiarygodnić projekt tworzony również przez anonimowych redaktorów”.

MediaWiki − oprogramowanie typu wiki wykorzystywane przede wszystkim przez wszystkie Wikipedie i szereg innych projektów znajdujących się pod kuratelą Wikimedia Foundation, jak również innych projektów działających w pełni niezależnie.The New York Times – jeden z najważniejszych amerykańskich dzienników o profilu liberalno-lewicowym, wychodzący w Nowym Jorku. Jest trzecią pod względem nakładu gazetą w Stanach Zjednoczonych, po USA Today i The Wall Street Journal. Codzienny nakład wynosi 1,125 mln, a obieg wydania niedzielnego 1,700 mln (dane na 26 grudnia 2004). Właścicielem gazety jest The New York Times Company, która kontroluje również około 40 innych gazet, czasopism i wiele krzyżówek, między innymi The Boston Globe i International Herald Tribune.

2008[ | edytuj kod]

Wikimania Alexandria 2008

Wikimania 2008 odbyła się na Bibliotheca Alexandrina w Aleksandrii w Egipcie w dniach 17–19 lipca.

2009[ | edytuj kod]

Wikimania 2009 odbyła się w dniach 26–28 sierpnia w Buenos Aires w Argentynie. Podczas konferencji wystąpienia swoje mieli m.in.: Richard Stallman, Jimmy Wales, Sue Gardner, Florence Devouard, Melissa R. Hagemann i Jan-Bart de Vreede. Odbyły się również panele dyskusyjne podzielone na pięć działów: komunikacja, treść, Ameryka Łacińska, technologia i edukacja.

The Wall Street Journal – wydawana w Nowym Jorku jedna z najbardziej znanych gazet o tematyce gospodarczej. Według danych z 2005 roku, dzienny nakład wynosi 2,6 miliona egzemplarzy. Właścicielem gazety jest Dow Jones & Company.Buenos Aires (hiszp. Pomyślne Wiatry) – stolica Argentyny, największe miasto tego kraju i jedno z największych w Ameryce Południowej.

2010[ | edytuj kod]

Wikimania 2010 odbyła się w Polsce, w Gdańsku w dniach 9–11 lipca 2010. Impreza miała miejsce w gmachu Filharmonii Bałtyckiej.

W trakcie tej Wikimanii odbył się specjalny koncert poświęcony pamięci Władysława Szpilmana oraz premiera filmu Truth in Numbers?

2013[ | edytuj kod]

Wikimania w roku 2013 zorganizowana została przez stowarzyszenie Wikimedia Hong Kong. Odbyła się w dniach 7–11 sierpnia na Hong Kong Polytechnic University.

Wikipedia – wielojęzyczny projekt internetowej encyklopedii działającej w oparciu o zasadę otwartej treści. Funkcjonuje wykorzystując oprogramowanie MediaWiki (jęz. hawajski: wiki wiki = „szybko”), wywodzące się z koncepcji WikiWikiWeb, umożliwiające edycję każdemu użytkownikowi odwiedzającemu stronę i aktualizację jej treści w czasie realnym. Słowo Wikipedia jest neologizmem powstałym w wyniku połączenia wyrazów wiki i encyklopedia. Slogan reklamowy Wikipedii brzmi: „Wolna encyklopedia, którą każdy może redagować”.BBC (skrót od British Broadcasting Corporation, Brytyjska Korporacja Nadawcza) – główny brytyjski publiczny nadawca radiowo-telewizyjny, największa tego rodzaju instytucja na świecie.

2014[ | edytuj kod]

Wikimania 2014 odbyła się w dniach 8–10 sierpnia w Barbican Centre w Londynie. W konferencji wzięło udział ok. 2000 osób z 68 krajów świata.

2021[ | edytuj kod]

Wikimania 2021 odbywała się w dniach 13–17 sierpnia.

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. Main Page – Wikimania 2005. wikimedia.org
 2. The Many Voices of Wikipedia, Heard in One Place, nytimes.com, 7 sierpnia 2006.
 3. "In Taipei, Wikipedians Talk Wiki Fatigue, Wikiwars and Wiki Bucks". New York Times. Noam Cohen, Saul Hansell (ed). August 3, 2007.
 4. James Gleick, Wikipedians Leave Cyberspace, Meet in Egypt, Wall Street Journal, August 8, 2008.
 5. 2009 Wikimedia.org
 6. Wikimania 2010 site – Attendees. wikimedia.org.
 7. Wikimania 2011 in Haifa
 8. Annual Report for Fiscal Year 2011–12, wikimediadc.org [dostęp 2013-04-30].
 9. Wikimania 2012, wikimediadc.org [dostęp 2013-04-30].
 10. [Wikimania-l] 2013 attendance figures?, [w:] wikimedia.org [online] [dostęp 2015-03-29].
 11. [Wikimania-l] Wikimania 2014, [w:] wikimedia.org [online] [dostęp 2015-03-29].
 12. Il bilancio di Wikimania a Esino Oltre 1200 presenze, di 70 nazioni, La Provincia di Lecco, 27 czerwca 2016 [dostęp 2018-04-26] (wł.).
 13. [Wikimania-l] Wikimania 2017 to be held in Montréal in Canada, lists.wikimedia.org [dostęp 2017-11-27].
 14. The Canadian Press Updated: August 11, 2017, Wikipedia founder kicks off Montreal Wikimania by urging net neutrality | Montreal Gazette, 11 sierpnia 2017 [dostęp 2019-03-13] (ang.).!!!
 15. Wikipedia conference comes to Montreal for first time - Montreal | Globalnews.ca, globalnews.ca, 11 sierpnia 2017 [dostęp 2019-03-13] (ang.).
 16. Wm2007:Volunteer training/20061209.
 17. New York Times In Taipei, Wikipedians Talk Wiki Fatigue, Wikiwars and Wiki Bucks Noam Cohen i Saul Hansell opublikowany 3 sierpnia 2007.
 18. wikimania 2010 announcement. Wikimania-l, 7 maja 2009. [dostęp 7 maja 2009].
 19. Wikimania 2013 in Hong Kong, wikimania2013.wikimedia.org [dostęp 2017-11-20] (ang.).

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • „Worldwide Wikimania” Sean Dodson, The Guardian, 11 sierpnia 2005
 • „Rewriting the rule books” Alan Connor, the BBC, 15 sierpnia 2005
 • „The Many Voices of Wikipedia, Heard in One Place” Robert Levine, The New York Times, 7 sierpnia 2006
 • „Anybody can edit: A weekend of Wikimania” Ian Sands i Jess McConnell, The Boston Phoenix, 11 sierpnia 2006
 • „The Neutrality of this Article is Disputed” Katherine Mangu-Ward, Reason, 15 sierpnia 2006
 • The China Post – „Wikipedia founder rewards volunteers” Monday, 6 sierpnia 2007 – Dimitri Bruyas
 • wideo of Wikimania sessions on Kaltura’s devwiki
 • Warto wiedzieć że... beta

  Władysław Szpilman, ps. Al Legro (ur. 5 grudnia 1911 w Sosnowcu, zm. 6 lipca 2000 w Warszawie) – polski kompozytor, pianista i aranżer żydowskiego pochodzenia; Pianista Warszawy.
  Wiki – typ serwisu internetowego, w którym treść można tworzyć i zmieniać z poziomu przeglądarki internetowej, za pomocą języka znaczników lub edytora WYSIWYG. Strony wiki, ze względu na swoją specyfikę, są przede wszystkim wykorzystywane do pracy nad wspólnymi projektami, takimi jak repozytoria wiedzy na wybrany temat lub projekty różnych grup społecznych.
  Wolne Oprogramowanie (ang. free software) – termin określający oprogramowanie, które może być uruchamiane, kopiowane, rozpowszechniane, analizowane oraz zmieniane i poprawiane przez użytkowników. Oprogramowanie, aby można je było nazwać wolnym, musi spełniać kilka podstawowych założeń, które zostały zawarte w definicji Wolnego Oprogramowania opublikowanej przez Free Software Foundation. Przysługujące użytkownikowi wolności to:.
  Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku – filharmonia w Gdańsku, na wyspie Ołowianka, w zabytkowych, przebudowanych i rozbudowanych budynkach dawnej miejskiej elektrowni.
  The Guardian – dziennik brytyjski o poglądach liberalno-lewicowych, przez wiele lat zbliżony do Partii Pracy, wydawany przez Guardian News & Media (część Guardian Media Group plc).
  Gdańsk (łac. Dantiscum, Dantis, Gedanum, niem. Danzig) – miasto na prawach powiatu w północnej Polsce, położone nad Morzem Bałtyckim, u ujścia Motławy do Wisły, nad Zatoką Gdańską, na Pobrzeżu Gdańskim. Centrum kulturalne, naukowe i gospodarcze oraz węzeł komunikacyjny północnej Polski, stolica województwa pomorskiego. Ośrodek gospodarki morskiej z dużym portem handlowym.
  Massachusetts Institute of Technology (MIT) – Instytut Technologiczny w Massachusetts położony w regionie Nowa Anglia w Stanach Zjednoczonych, założony w 1861 roku z inicjatywy kilkudziesięciu przedsiębiorców z okolic Nowego Jorku i Bostonu. Jego celem jest jednoczesne kształcenie studentów i prowadzenie badań podstawowych – jednak silnie zorientowanych na praktyczne potrzeby społeczne. MIT jest uczelnią całkowicie prywatną. Z punktu widzenia prawa jest spółką akcyjną, której akcje posiada obecnie kilkaset osób – głównie członków rodzin założycieli MIT oraz niektórych jego absolwentów.

  Reklama