• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wikariat apostolski Yurimaguas

  Przeczytaj także...
  Prefektura apostolska – typ jednostki kościelnego podziału administracyjnego, spotykany w Kościele rzymskokatolickim. Prawo kanoniczne definiuje go następująco:Miguel Irizar Campos (ur. 7 maja 1934 w Ormaiztegi w Kraju Basków w Hiszpanii) – duchowny rzymskokatolicki, pasjonista, od 1972 do 1989 wikariusz apostolski Yurimaguas w Peru w Regionie Loreto w prowincji Alto Amazonas, następnie (do 1995) biskup koadiutor Diecezji Callao i od 1995 do 2011 tamtejszy biskup diecezjalny.
  Stolica Apostolska, Stolica Święta (łac. Sancta Sedes, wł. Santa Sede) – siedziba papieży (także papiestwo, władza zwierzchnia papieża w Kościele katolickim wraz z jej instancjami wykonawczymi, stanowiąca suwerenny podmiot prawa międzynarodowego) mieszcząca się w państwie Watykan, który jest z nią połączony unią personalną i funkcjonalną i nad którym sprawuje ona wyłączne zwierzchnictwo oraz suwerenną władzę i jurysdykcję.
  .mw-parser-output table.administratura-nieepiskopalny td.naglowek{background:#EEE8AA!important;color:black!important}.mw-parser-output table.administratura-patriarchat td.naglowek{background:#E61C66!important;color:white!important}.mw-parser-output table.administratura-arcybiskupstwo td.naglowek{background:#FF2400!important;color:white!important}.mw-parser-output table.administratura-metropolia td.naglowek{background:#FF2400!important;color:white!important}.mw-parser-output table.administratura-egzarchat td.naglowek{background:#FF2400!important;color:white!important}.mw-parser-output table.administratura-diecezja td.naglowek{background:#FF0080!important;color:white!important}.mw-parser-output table.administratura-administratura apostolska td.naglowek{background:#FF0080!important;color:white!important}.mw-parser-output table.administratura-wikariat apostolski td.naglowek{background:#FF0080!important;color:white!important}.mw-parser-output table.administratura-prałatura personalna td.naglowek{background:#FF0080!important;color:white!important}.mw-parser-output table.administratura-prefektura apostolska td.naglowek{background:#FF0080!important;color:white!important}.mw-parser-output table.administratura-prefektura terytorialna td.naglowek{background:#FF0080!important;color:white!important}.mw-parser-output table.administratura-archiprezbiterat td.naglowek{background:#C185D5!important;color:black!important}.mw-parser-output table.administratura-dekanat td.naglowek{background:#C185D5!important;color:black!important}.mw-parser-output table.administratura-wikariat td.naglowek{background:#E6E6FA!important;color:black!important}.mw-parser-output table.administratura-opactwo td.naglowek{background:#E6E6FA!important;color:black!important}.mw-parser-output table.administratura-grupa td.naglowek{background:#E6E6FA!important;color:black!important}.mw-parser-output table.administratura-prowincja td.naglowek{background:#E6E6FA!important;color:black!important}

  Wikariat apostolski Yurimaguas - wikariat apostolski Kościoła rzymskokatolickiego w Peru, podległy bezpośrednio Stolicy Apostolskiej. Powstał w 1921 jako prefektura apostolska San Gabriel de la Dolorosa del Marañón. Status wikariatu uzyskał w 1936, zaś obecną nazwę w 1960 roku. Wszyscy dotychczasowi prefekci i wikariusze apostolscy byli członkami zakonu pasjonistów.

  Wikariat apostolski – typ jednostki kościelnego podziału administracyjnego, spotykany w Kościele rzymskokatolickim. Prawo kanoniczne definiuje go następująco:Peru (Perú, Republika Peru – República del Perú) – państwo w zachodniej części Ameryki Południowej, nad Oceanem Spokojnym. Jest to trzecie co do wielkości państwo kontynentu po Brazylii i Argentynie oraz drugi co do wielkości kraj andyjski po Argentynie. Stolicą Peru jest Lima.

  Ordynariusze[ | edytuj kod]

  Prefekci apostolscy[ | edytuj kod]

 • Atanasio Celestino Jáuregui y Goiri CP (1921-1936)
 • Wikariusze apostolscy[ | edytuj kod]

 • Atanasio Celestino Jáuregui y Goiri CP (1936-1957)
 • Gregorio Elias Olazar Muruaga CP (1957-1992)
 • Miguel Irizar Campos CP (1972-1989)
 • José Luis Astigarraga Lizarralde CP (1991-2016)
 • Jesús María Aristín Seco CP (od 2020)
 • Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Wikariat apostolski Yurimaguas w bazie catholic-hierarchy.org (ang.)
 • José Luis Astigarraga Lizarralde (ur. 4 maja 1940 w Azkoitia w Kraju Basków w Hiszpanii) – hiszpański duchowny rzymskokatolicki, pasjonista, od 1991 wikariusz apostolski Yurimaguas w Peru w Regionie Loreto w prowincji Alto Amazonas.Zgromadzenie Męki Pańskiej (CP), popularnie zwane pasjonistami, zostało założone w 1720 we Włoszech przez św. Pawła od Krzyża (Paweł Danei, 1694-1775), a zatwierdzone w 1741 przez papieża Benedykta XIV.
  Warto wiedzieć że... beta

  Kościół łaciński, Kościół katolicki obrządku łacińskiego, Kościół rzymskokatolicki, Kościół zachodni – największa liczebnie część Kościoła katolickiego, mająca własną, odrębną tradycję liturgiczną oraz własną i odrębną strukturę. Głową Kościoła rzymskokatolickiego jest biskup Rzymu, czyli papież. Z danych opublikowanych w Annuario Pontificio z 2010 roku wynika, że do Kościoła łacińskiego należy ok. 1 mld 130 mln ludzi czyli ok. 98,5% katolików.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.012 sek.