• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wihtred

  Przeczytaj także...
  Beda, zwany Czcigodnym lub Wspaniałym, łac. Venerabilis, sang. Bǣda lub Bēda (ur. 672 w Wearmouth k. Sunderlandu w Anglii lub 673, zm. 25 maja 735 w Jarrow) – anglosaski mnich i benedyktyn, prezbiter, związany z klasztorami w Wearmouth oraz Jarrow w Nortumbrii (obecnie klasztor Wearmouth-Jarrow ), wszechstronny uczony.Kent – hrabstwo ceremonialne i niemetropolitalne w południowo-wschodniej Anglii, w regionie South East England, leżące nad Cieśniną Kaletańską i Morzem Północnym. Położone w bezpośredniej bliskości Londynu i zaliczane do tzw. Home Counties, jest zarazem hrabstwem położonym najbliżej kontynentalnej Europy.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Textus Roffensis ms.png

  Wihtred (zm. 23 kwietnia 725) – król Kentu, który objął tron w 691 lub 692 po okresie anarchii.

  Jak twierdzi Beda, uczony z VIII wieku, początkowo Wihtred nie był jedynym władcą, bo w 692 współrządził Kentem król Essexu Swaefhardem. Wydaje się jednak, że Wihtred panował samodzielnie od 694. W chwili śmierci, 31 lat później, zostawił królestwo swoim synom Aethelberhtowi, Eadberhtowi i Alricowi.

  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.Królestwo Essex (ang. Kingdom of Essex, Kingdom of the East Saxons, staroang. Ēast Seaxna rīce) – jedno z siedmiu królestw (tzw. heptarchii anglosaskiej), założonych przez germańskie plemię Sasów na podbitych terenach Brytanii. Zostało założone w VI wieku i istniało do IX wieku. Ostatni jego władca, Sigered, w 825 przekazał Królestwo Egbertowi z Wessex.

  W piątym roku panowania (prawdopodobnie w 695) Wihtred wydał zbiór praw na posiedzeniu rady królewskiej, która odbyła się w Berghamstyde. Zachowały się kopie tego kodeksu.

  Źródła: Encyclopædia Britannica Eleventh Edition

  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.014 sek.