• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wiesław Łuczaj

  Przeczytaj także...
  Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach (daw. Akademia Świętokrzyska im. Jana Kochanowskiego w Kielcach) – państwowa publiczna szkoła wyższa w Kielcach.Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” – polski medal nadawany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego osobie lub instytucji wyróżniającej się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego. Medal nadawany jest w oparciu o ustawę z dnia 25 października 1991 o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego.
  Wydział Pedagogiczny i Artystyczny Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach – jeden z wydziałów Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

  Wiesław Konrad Łuczaj (ur. 1960) – polski artysta i nauczyciel akademicki, profesor sztuk plastycznych.

  Życiorys[]

  Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu. W 1985 ukończył studia na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

  W 1986 został zatrudniony na Wydziale Malarstwa macierzystej uczelni; związał się z Pracownią Wiedzy o Działaniach i Strukturach Wizualnych w Katedrze Problemów Plastycznych. W 2001 podjął pracę w Akademii Świętokrzyskiej, przekształconej następnie w Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach. W latach 2002–2005 był dyrektorem Instytutu Edukacji Plastycznej na Wydziale Pedagogicznym i Nauk o Zdrowiu. W 2008 został dyrektorem Instytutu Sztuk Pięknych na Wydziale Pedagogicznym i Artystycznym UJK. 7 sierpnia 2012 otrzymał tytuł profesora sztuk plastycznych.

  Profesor (z łac. professor) – termin, który może oznaczać: tytuł naukowy nadawany samodzielnym pracownikom naukowym, stanowisko nauczycieli akademickich, tytuł honorowy nadawany w Polsce nauczycielom szkolnictwa podstawowego, gimnazjalnego i ponadgimnazjalnego oraz tytuł zwyczajowy używany w polskim szkolnictwie średnim.Nauczyciel akademicki – osoba wykształcona w określonej dziedzinie naukowej i prowadząca przedmiot kierunkowy kształcenia dla studentów w szkołach wyższych lub (Akademii, Uniwersytecie), przy czym należy odróżnić nauczyciela np. przedszkola czy szkoły elementarnej od nauczyciela akademickiego.

  Autor ponad 30 wystaw indywidualnych i uczestnik ponad 140 wystaw zbiorowych w Polsce i za granicą. Pomysłodawca międzynarodowego ruchu artystycznego „Discursive Geometry”. Inspirację dla jego twórczości stanowi m.in. statystyka, której poświęcił dwie serie prac: „Zagrożenia”, odnoszącą się do globalnych zagrożeń ludzi i ich środowiska, oraz „Polak statystyczny”, pokazującą stosunek Polaków do kary śmierci, seksu, religii, bogactwa, starości, czy zachowań zdrowotnych.

  Liceum Plastyczne im. Artura Grottgera w Supraślu – państwowa średnia szkoła plastyczna w Supraślu, powstała w 1944 roku. Siedziba szkoły mieści się w dawnym pałacu Buchholtza. Absolwenci liceum uzyskują tytuł plastyka w jednej z czterech specjalności: tkanina artystyczna, snycerstwo, fotografia lub grafika. Tytuł upoważnia do wykonywania tego zawodu.Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie – najstarsza wyższa uczelnia artystyczna w Polsce. Jej główna siedziba znajduje się przy ul. Krakowskie Przedmieście 5 w Warszawie. Od 2012r. jej rektorem jest prof. Adam Myjak.

  Żonaty z Joanną, ma syna Ignacego. W 2008 został odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

  Przypisy

  1. Nota biograficzna na stronie Galerii XX1. galeriaxx1.pl. [dostęp 2016-11-02].
  2. Wiesław Łuczaj. Obrazy i miejsca. mdk.lomza.pl, 16 września 2010. [dostęp 2016-11-02].
  3. Wiesław Łuczaj w bazie „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI). [dostęp 2016-11-02].
  4. Po tytuł profesorski z... rodziną. echodnia.eu, 15 listopada 2012. [dostęp 2016-11-02].
  5. Medal Zasłużony Kulturze – Gloria Artis. mkidn.gov.pl. [dostęp 2016-11-02].
  Ośrodek Przetwarzania Informacji (OPI) - jednostka badawczo-rozwojowa nadzorowana przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (wcześniej przez Komitet Badań Naukowych). Jej zadaniem jest ułatwienie szybkiego dostępu do aktualnej i kompleksowej informacji o nauce polskiej.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.