Wierzyca

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Rzeka Wierzyca w okolicach Zamku Kiszewskiego
Wierzyca w Pelplinie
Wietcisa z lewej strony wpada do nadplywającej z prawej strony Wierzycy, na wprost odpływająca Wierzyca. Okolice Czarnocina
Przystań kajakowa na Wierzycy w Starej Kiszewie
Wierzyca obok Zamku Kiszewskiego koło zapory spiętrzającej wodę dla małej elektrowni wodnej

Wierzyca (też Wierzysza, Werysa, łac. Verissa, kaszb. Wierzësa, niem. Ferse) – rzeka w północnej Polsce, lewy dopływ dolnej Wisły. Długość rzeki wynosi 151,4 km, a powierzchnia dorzecza 1603 km². Wierzyca wypływa z niewielkiego Jeziora Piotrowskiego na Pojezierzu Kaszubskim przy miejscowości Piotrowo na południowy wschód od Wieżycy. Płynie w kierunku południowo-wschodnim, miejscami przebieg meandrowaty. Stanowi szlak kajakowy. W jej biegu są liczne elektrownie wodne. Uchodzi do Wisły w okolicach miasta Gniew. Nazwa rzeki Wierzyca bywa mylona z nazwą kilku szczytów o nazwie Wieżyca. Tymczasem nazwa pochodzi od słowa ver – wilgoć i przyrostka issa – typowego dla języka Wenedów przybyłych na te tereny w II w. p.n.e. Po raz pierwszy nazwa rzeki Verissa pojawiła się w dokumentach w XII wieku.

Stara Kiszewa (niem. Alt Kischau, kaszb. Stôrô Cziszewa) – wieś w Polsce, położona w województwie pomorskim, w południowej części powiatu kościerskiego, leżąca na pograniczu Kaszub i Kociewia, położona nad rzeką Wierzycą, w gminie Stara Kiszewa przy drodze wojewódzkiej nr 214.Stocki Młyn – osada kociewska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie tczewskim, w gminie Pelplin nad Wierzycą.

Ważniejsze dopływy[ | edytuj kod]

 • Mała Wierzyca (w górnym biegu Kacinka)
 • Wietcisa
 • Piesienica
 • Węgiermuca
 • Janka


 • Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Piesienica to rzeka w północnej Polsce na Kociewiu, prawy dopływ Wierzycy. Długość rzeki wynosi około 19 km. Źródła rzeki znajdują się na zachód od Zblewa na północnym krańcu kompleksu leśnego Borów Tucholskich. Jeden z cieków źródłowych rzeki wypływa z jeziora Niedackiego. Uchodzi do Wierzycy na zachód od Starogardu Gdańskiego.
  Jezioro Grabowskie (kasz. Jezoro Grabòwsczé) - jezioro rynnowe położone na Pojezierzu Kaszubskim (powiat kościerski, województwo pomorskie).
  Kolincz – wieś kociewska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie starogardzkim, w gminie Starogard Gdański nad Wierzycą.
  Meander (inaczej zakole) – fragment koryta rzeki o kształcie przypominającym pętlę lub łuk. Jest to forma związana z krętym przebiegiem koryta rzeki, tworzącym zakręty, pętle i nawroty.
  Rekownica (kaszb. Rekòwnica) – wieś kaszubska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie kościerskim, w gminie Nowa Karczma. Wieś jest siedzibą sołectwa Rekownica w którego skład wchodzi również miejscowość Śledziowa Huta. W kierunku północno-wschodnim od Rekownicy znajduje się Jezioro Grabowskie, zaś południowowschodnim Będomińskie Duże.
  Wisła (łac. Vistula) – najdłuższa rzeka Polski, o długości 1047 km. Jest także najdłuższą rzeką uchodzącą do Morza Bałtyckiego.
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

  Reklama