• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wierzchowo - powiat szczecinecki

  Przeczytaj także...
  Wierzchowo (niem. Virchowsee) - jezioro w woj. zachodniopomorskim, w powiecie szczecineckim, w gminie Szczecinek, leżące na terenie Pojezierza Drawskiego. Urozmaicona linia brzegowa, długie, piaszczyste plaże.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  Szczecinek – gmina wiejska we wschodniej części województwa zachodniopomorskiego, w powiecie szczecineckim. Siedzibą gminy jest miasto Szczecinek. Według danych z 31 grudnia 2016 r. gmina miała 9377 mieszkańców.

  Wierzchowo (niem. Wurchow) – wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie szczecineckim, w gminie Szczecinek. Znajduje się tu ośrodek wydobycia gazu ziemnego.

  W latach 19731976 miejscowość była siedzibą gminy Wierzchowo Szczecineckie.

  Wierzchowo (ok. 800 mieszkańców) leży 20 km na północ od miasta Szczecinek, przy trasie Poznań – Koszalin (droga krajowa nr 11). Duża część wsi jest położona na wzniesieniu oddzielającym dwa jeziora, po stronie zachodniej niewielkie jezioro Kacko (Wierzchówko), a od wschodu stosunkowo duże jezioro Wierzchowo.

  Studnica – (zwane również jeziorem Drężno) jezioro w Dolinie Gwdy, położone w woj. zachodniopomorskim, w powiecie szczecineckim, gminie Szczecinek. Powierzchnia jeziora wynosi 102 ha. Lustro wody jeziora znajduje się na wysokości 139,4 m n.p.m.. Maksymalna głębokość wynosi 24,9 m, długość 2,1 km, maks. szerokość 0,8 km. Objętość jeziora to 8201,5 tys. m³, średnia głębokość 8,1 m.Powiat szczecinecki – powiat w północno-zachodniej Polsce, w woj. zachodniopomorskim, utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Szczecinek.

  O długiej historii wsi świadczą dwa grodziska słowiańskie. Już w roku 1295 pojawia się nazwa wsi Virchowe, od położenia na szczycie wzgórza. W najwyższym punkcie miejscowości znajduje się ryglowy kościół pw. Wniebowzięcia NMP z XVIII w. Wnętrze kościoła salowe, strop belkowy wsparty dwoma rzędami drewnianych kolumn, między którymi wbudowane są empory obiegające wnętrze. W odległości 10 m na zachód od kościoła znajduje się wolno stojąca szachulcowa dzwonnica, z XVII-wiecznym dzwonem (1641 rok). Około 150 m na północ od ostatnich zabudowań, po zachodniej stronie drogi, znajduje się stożkowate grodzisko o stromych stokach, usytuowane wśród podmokłych łąk przy pierwotnym brzegu jeziora Kacko. Samo nasypisko grodziska jest bardzo dobrze zachowane, porośnięte krzewami oraz drzewami liściastymi. Na zboczu wzgórza od strony drogi pomniki przyrody w postaci okazałych dębów. Sam obiekt jest datowany na VIII–XI wiek.

  Wieś (łac. pagus, rus) – jednostka osadnicza o zwartej, skupionej lub rozproszonej zabudowie i istniejących funkcjach rolniczych lub związanych z nimi usługowych lub turystycznych, nieposiadająca praw miejskich lub statusu miasta (art. 2 ustawy z 29 sierpnia 2003 o urzędowych nazwach miejscowości i obiektów fizjograficznych).Wierzchowo-Dworzec (niem. Firchau Bahnhof) – wieś w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie człuchowskim, w gminie Człuchów na trasie dawnej strategicznej magistralii kolejowej Berlin-Królewiec (odcinek Chojnice-Złotów-Piła). Wieś jest siedzibą sołectwa Wierzchowo-Dworzec, w którego skład wchodzi również miejscowość Wierzchowo - osada PGR.

  We wsi znajduje się poczta, ośrodek zdrowia oraz apteka, szkoła podstawowa i gimnazjum, a nad brzegiem jeziora rybakówka z pokojami gościnnymi.

  Jezioro Wierzchowo położone 139 m n.p.m., powierzchnia 731 ha, średnia głębokość 9,6 m maksymalna ok. 27 m. Na przesmyku między jeziorami Wierzchowo i Studnica (Drężno) grodzisko słowiańskie (Drawska Góra). Drugie grodzisko znajduje się w północno-zachodniej części jeziora, na półwyspie w pobliżu wsi Grąbczyn. Jest to największe grodzisko w powiecie szczecineckim. Z jeziora Wierzchowo wypływa rzeka Gwda, mająca swe źródła na podmokłych łąkach w pobliżu. Brzegi tego akwenu są przeważnie strome, wysokie, porośnięte lasami, miejscami plaże. Dużo miejsca na biwaki. Występujące ryby to: szczupak, okoń, leszcz, węgorz, lin, płoć, krasnopióra, sielawa, sieja.

  Województwo zachodniopomorskie – województwo położone w północno-zachodniej części Polski, na wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Graniczy na wschodzie z województwem pomorskim, na południu z województwami: wielkopolskim i lubuskim, a na zachodzie z niemieckimi krajami związkowymi: Brandenburgią i Meklemburgią-Pomorzem Przednim. Zajmuje obszar 22 892,48 km². Według danych z 31 grudnia 2011 r. miało 1,72 mln mieszkańców. Siedzibą władz województwa jest Szczecin.Gwda – rzeka na Pojezierzu Południowopomorskim, w wydzielonej Dolinie Gwdy. Jest to prawy dopływ rzeki Noteć. Długość rzeki wynosi 145 km, a powierzchnia jej dorzecza 4943 km².

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Czesław Piskorski, Pomorze Zachodnie, mały przewodnik, Warszawa: Wyd. Sport i Turystyka Warszawa, 1980, s. 307, ISBN 83-217-2292-X, OCLC 8032482.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Jezioro Wierzchowo, Wierzchowo, opis, zdjęcia 2012
 • Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Wierzchowo, Wierzchowo-Dworzec
 • Gaz ziemny zwany również błękitnym paliwem – rodzaj paliwa kopalnego pochodzenia organicznego, gaz zbierający się w skorupie ziemskiej w pokładach wypełniających przestrzenie, niekiedy pod wysokim ciśnieniem. Pokłady gazu ziemnego występują samodzielnie lub towarzyszą złożom ropy naftowej lub węgla kamiennego.Gmina Wierzchowo (do 1954 gmina Spore) – dawna gmina wiejska istniejąca w latach 1973-1976 w woj. koszalińskim (dzisiejsze woj. zachodniopomorskie). Siedzibą władz gminy było Wierzchowo.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Czesław Piskorski (ur. 27 lutego 1915 w Poznaniu, zm. 6 maja 1987 w Szczecinie) – doktor nauk, krajoznawca, piewca i popularyzator historii i turystyki Pomorza Zachodniego, a szczególnie Szczecina i Ziemi Szczecińskiej. Honorowy członek PTTK, nestor turystyki Pomorza Zachodniego. Ukończył geografię gospodarczą w Akademii Handlowej w Poznaniu. Studiował także prawo. W czasie studiów angażował się w licznych stowarzyszeniach, jak Liga Morska i Kolonialna. Był członkiem korporacji akademickiej Gedania Posnaniensis oraz Lechia. Po studiach podjął pracę jako dziennikarz w "Kurierze Poznańskim". Był także redaktorem "Orląt".

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.012 sek.