• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wierzchowo - jezioro

  Przeczytaj także...
  Sieja pospolita, sieja, głąbiel, brzona (Coregonus lavaretus) – ryba z rodziny łososiowatych (Salmonidae), klasyfikowana jako grupa szeroko rozprzestrzenionych gatunków lub jako pojedynczy gatunek występujący w kilku jeziorach Europy Zachodniej.Pojezierze Drawskie (314.45, niem. Dramburger Seenplatte) – mezoregion fizycznogeograficzny w środkowej części Pojezierza Zachodniopomorskiego, między Drawskiem Pomorskim i jeziorem Lubie na południowym-zachodzie a środkowym biegiem Radwi na północnym-wschodzie.
  Jezioro – naturalny śródlądowy zbiornik wodny, którego występowanie uwarunkowane jest istnieniem zagłębienia (misy jeziornej), w którym mogą gromadzić się wody powierzchniowe, oraz zasilaniem przewyższającym straty wody wskutek parowania lub odpływu. Większość jezior występuje na obszarach zajmowanych niegdyś przez lodowiec. Woda z topniejącego lodowca wypełniała doliny i tworzyła jeziora. Powstanie mis jeziornych wiąże się przede wszystkim z procesami geologicznymi. Zasilanie należy natomiast przede wszystkim od warunków klimatycznych. Jezioro różni się od stawu występowaniem strefy afotycznej – światło nie dociera do dna uniemożliwiając tam rozwój roślinności.

  Wierzchowo (niem. Virchowsee) – jezioro w woj. zachodniopomorskim, w powiecie szczecineckim, w gminie Szczecinek, leżące na terenie Pojezierza Drawskiego. Urozmaicona linia brzegowa, długie, piaszczyste plaże.

  W jeziorze można złowić m.in. takie ryby jak: węgorz, sieja, sielawa, leszcz, lin, płoć.

  W pobliżu jeziora znajduje się użytek ekologiczny „Wielkie Błoto”, ośrodek wydobycia gazu ziemnego oraz wsie Wierzchowo i Stare Wierzchowo.

  Szczecinek – gmina wiejska we wschodniej części województwa zachodniopomorskiego, w powiecie szczecineckim. Siedzibą gminy jest miasto Szczecinek. Według danych z 31 grudnia 2016 r. gmina miała 9377 mieszkańców. Adam Choiński (ur. 1951 w Mielnie) – profesor, geograf, nauczyciel akademicki, dyrektor Instytutu Geografii Fizycznej i Kształtowania Środowiska Przyrodniczego oraz kierownik Zakładu Hydrologii i Gospodarki Wodnej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, autor licznych opracowań z dziedziny hydrologii i limnologii.

  Z jeziora wypływa rzeka Gwda, którą często organizowane są spływy kajakowe

  Dane morfometryczne[ | edytuj kod]

  Powierzchnia zwierciadła wody według różnych źródeł wynosi od 712,5 ha przez 731,0 ha do 732 ha. Zwierciadło wody położone jest na wysokości 139,0 m n.p.m. lub 139,5 m n.p.m. Średnia głębokość jeziora wynosi 9,6 m, natomiast głębokość maksymalna 26,5 m.

  Klasy czystości wód – sposób klasyfikacji wód na podstawie ich przeznaczenia użytkowego i czystości stosowany w Polsce w latach 1970–2004.Hektar – jednostka powierzchni używana między innymi w rolnictwie i leśnictwie. 1 hektar jest to pole powierzchni kwadratu o boku 100 m. Oznaczana symbolem ha.

  Na podstawie badań dokonanych w 2008 roku zakwalifikowano Wierzchowo pod względem biologicznym, jak i w zakresie standardów fizykochemicznych do III klasy, czyli do umiarkowanego stanu ekologicznego. W oparciu o badania przeprowadzone w 1997 roku wody jeziora zaliczono do II klasy czystości.

  Powiat szczecinecki – powiat w północno-zachodniej Polsce, w woj. zachodniopomorskim, utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Szczecinek.Stare Wierzchowo (niem. Sassenburg) – wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie szczecineckim, w gminie Szczecinek. Wieś założona w 1579 roku, położona nad jeziorem Wierzchowo, z którego wypływa rzeka Gwda (jezioro i rzeka pierwszej klasy czystości wody). W widłach dróg w centrum wsi znajduje się neobarokowy kościół parafialny pw. MB Dobrej Rady z końca XVIII w. zbudowany na pruski mur z wieżą szachulcową, przebudowany w 1928 roku. Ryglowa (inaczej szachulcowa – cechą tej konstrukcji są drewniane kratownice powstałe z połączenia belek, pełniące funkcje nośne, zaś przestrzenie między belkami wypełniane są murem ceglanym, tynkowane i malowane na biało) wieża z kopulastym hełmem z XIX w., przylega do zachodniej strony nawy. Wewnątrz drewniany sufit i chór organowy z czynnymi organami.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Adam Choiński: Katalog jezior Polski. Poznań: Wydawnictwo Naukowe UAM, 2006, s. 150. ISBN 83-232-1732-7.
  2. Geoportal Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej (pol.). Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej. [dostęp 2018-01-17].
  3. Geoserwis Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (pol.). Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. [dostęp 2018-01-17].
  4. według IRŚ za Adam Choiński: Katalog jezior Polski. Poznań: Wydawnictwo Naukowe UAM, 2006, s. 150. ISBN 83-232-1732-7.
  5. Informacja o stanie środowiska w powiecie szczecineckim w 2009 roku. WIOŚ Szczecin, 2010-06-03, s. 20.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Jezioro Wierzchowo, opis i zdjęcia, 2012.
 • Metr – jednostka podstawowa długości w układach: SI, MKS, MKSA, MTS, oznaczenie m. Metr został zdefiniowany 26 marca 1791 roku we Francji w celu ujednolicenia jednostek odległości. W myśl definicji zatwierdzonej przez XVII Generalną Konferencję Miar i Wag w 1983 jest to odległość, jaką pokonuje światło w próżni w czasie 1/299 792 458 s.Województwo zachodniopomorskie – województwo położone w północno-zachodniej części Polski, na wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Graniczy na wschodzie z województwem pomorskim, na południu z województwami: wielkopolskim i lubuskim, a na zachodzie z niemieckimi krajami związkowymi: Brandenburgią i Meklemburgią-Pomorzem Przednim. Zajmuje obszar 22 892,48 km². Według danych z 31 grudnia 2011 r. miało 1,72 mln mieszkańców. Siedzibą władz województwa jest Szczecin.
  Warto wiedzieć że... beta

  Wierzchowo (niem. Wurchow) – wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie szczecineckim, w gminie Szczecinek. Znajduje się tu ośrodek wydobycia gazu ziemnego.
  Gwda – rzeka na Pojezierzu Południowopomorskim, w wydzielonej Dolinie Gwdy. Jest to prawy dopływ rzeki Noteć. Długość rzeki wynosi 145 km, a powierzchnia jej dorzecza 4943 km².
  Sielawa europejska, sielawa bałtycka, sielawa (Coregonus albula) – gatunek ryby łososiokształtnej z rodziny łososiowatych (Salmonidae).
  Skrót n.p.m.nad poziomem morza – używany jest przy mierzeniu wysokości bezwzględnej danego obiektu na Ziemi. Wielkość ta wyrażona jest najczęściej w metrach (m  n.p.m.) i określa wysokość nad punktem odniesienia, którym jest średni poziom morza (p.m.).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.875 sek.